Železitá voda ve studni

Možná patříte k těm, které trápí železitá voda ve studni. Poznáte ji nejen podle zápachu, ale i podle chuti a její barvy, respektive podle zbarvení vany, umyvadla nebo prádla, které přišlo do styku se železitou vodou. Co železitá voda způsobuje? Je zdraví škodlivá a lze jí nějak předcházet?

Co způsobuje železitou vodu ve studni?

Železitou vodu ve studni způsobují horniny v půdě, kterou voda protéká. Obzvlášť vrtané studny jsou v tomhle ohledu problematické (na rozdíl od kopaných studní, které takové hloubky nedosahují), protože čím větší hloubka studny, tím pravděpodobněji se železo v půdě vyskytuje. Velmi záleží také na umístění vrtu. Vašeho souseda železitá voda trápit vůbec nemusí, kdežto vás ano. Velmi časté také je, že se spolu se železem ve vodě vyskytuje také mangan. Také tento prvek snižuje kvalitu vody ve vaší studni.

Jak se prvky železo a mangan ve vodě projevují?

Podezření na to, že máte železitou vodu, můžete získat po pouhém ochutnání vody. Železitá voda má nepříjemnou chuť i zápach. Podle obsahu železa pak může mít barvu rzi a špinavý povlak po ní zůstane ve vaně, v umyvadle nebo v záchodě. Železitá voda také může barvit vaše bílé prádlo, jehož bělost už bude nenávratně ztracena. Podobnou paseku může ve vodě způsobovat také prvek mangan, který na vodní hladině vytváří mastné skvrny a bílé prádlo po něm zešedne. Vaše obavy může stoprocentně potvrdit jedině rozbor vody. Vyhláška určuje, že limit v pitné vodě pro železo je 0,2 mg na litr a pro mangan 0,05 mg na litr.

Pozor, někomu může voda chutnat po železe a po olovu. Tady však příčinu nehledejte ve zdroji vody. S největší pravděpodobností jsou zde příčinou zanesené trubky.

Jaké následky může mít konzumace a používání železité vody na vaše zdraví?

Pití železité vody vás na zdraví přímo neohrozí. Ve většině případů však takovou vodu pít nebudete, protože se přes její nelibou chuť a zápach nejspíš nepřenesete. Kdyby ale přece jen ano, dlouhodobější konzumace železité vody se nedoporučuje. Mohou se objevovat průjmy nebo může mít železitá voda vliv na zdraví vaší nervové soustavy. Ani sprchování se v železité vodě se nedoporučuje. Voda může způsobovat suchou kůži, akné a různé ekzémy.

Jaké škody napáchá železitá voda ve vaší domácnosti?

Spoustu škody železitá voda napáchá na vašich trubkách, pračce, myčce a bojleru. Železitá voda:

– zanáší a ucpává potrubí,

– zanáší bojlery, kterým snižuje životnost,

– to samé platí pro pračky a myčky, jejichž praní a mytí nemusí být kvůli vysokému obsahu železa ve vodě i kvůli jeho usazování v přístrojích efektivní,

– nemluvě o bílém a světlém prádle, které po vyprání v takové vodě jednoduše zešedne.

Jaká řešení má železitá voda ve studni?

Spoustu lidí napadne, že si od železité vody pomůže tak, že vodu převaří. To ale bohužel moc nepomůže. Převaření vody pomůže odstranit bakterie z vody. Železa ve vodě se tímto způsobem zbavíte jen částečně. Nepomohou ani filtrační konvice, které sice nějaké množství železa z vody odstraní, voda však kvalitnější ani chutnější moc nebude.

Voda

Jediným řešením jsou filtry na železitou vodu

Jediným spásným řešením je instalace filtrů na železitou vodu, které mají jako jediné velmi dobrý účinek. Přitom si můžete vybrat hned ze dvou nejčastějších druhů, a to filtry na bázi oxidace a filtry na bázi iontové výměny. To, jaký filtr bude nejvhodnějším řešením pro vás, ovlivní řada faktorů. Mimo jiné pH vody, životnost jednotlivých filtrů a cena, kterou jste za ně ochotni zaplatit. Filtry na železitou vodu se umisťují nejčastěji v technické místnosti a to tak, aby voda načerpaná ze studny putovala přes filtr, který částečky železa a manganu z vody odfiltruje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno