Zelí náleží k rodu brukev a do čeledi brukvovitých. Tuto zeleninu můžete jíst v různých formách (u nás je asi nejznámější knedlo-zelo-vepřo, což bohužel nepatří k nezdravějším způsobům přípravy). Ať už čerstvé, nebo kysané, zelí je skvělou přílohou. Málokdo ale ví, že konzumovat lze také šťávu. Ano, zelná šťáva je skutečně v prodeji sama o sobě, můžete si ji koupit v jakémkoli větším supermarketu. Důvod? Je velmi prospěšná pro lidské zdraví a čím dál více lidí má zájem ji konzumovat.
Co je na této šťávě tak výjimečného?
Zelná šťáva je plná živin a vitamínů, jako jsou vitamíny C a K. Oba dva tyto vitamíny slibují celou řadu zdravotních přínosů samy o sobě – od posílení imunity, přes hubnutí a zlepšeného zdraví střev, snížení zánětů až po vyvážené hladiny hormonů. S pomocí zelné šťávy lze také napomoci detoxikaci vašeho těla.
Bohatý zdroj antioxidantů
V zelné šťáve se nachází opravdu vysoký počet antioxidantů. Pokud nevíte, co si pod tímto pojmem představit, antioxidanty si můžeme představit jako nějaké látky, které pomáhají snižovat poškození buněk. Jak? Tím, že odvádějí potenciálně škodlivé volné radikály z těla ven. Právě hromaděním těchto volných radikálů vznikají různé záněty a nemoci. Jedním z těchto antioxidantů je právě vitamín C, který hraje v lidském těle velice důležitou roli ve spoustě procesů. Antioxidanty mohou mít taktéž protirakovinné vlastnosti.
Červené zelí a antokyany
Zelnou šťávu si můžete vychutnat ve dvou variantách – může jít o šťávu z bílého nebo z červeného zelí. Kterou si vybrat? Je to na vás, avšak červené zelí obsahuje navíc ještě antokyany, což jsou rostlinné pigmenty zodpovědné za červenou barvu zelí. Strava bohatá na antokyany nabízí spoustu zdravotních přínosů, například snížené riziko srdečních chorob.
Zelná šťáva pro krásnou pokožku
Zelí, ať už červené nebo bílé, obsahuje křemík a síru. Tyto dvě látky můžeme nazvat minerály krásy. Síra je přítomna v každé buňce, protože je zodpovědná za vyživování buněk a odstraňování odpadu z nich. To je důležité pro krásnou a čistou pokožku. Zelná šťáva vás může zbavit toxinů. Pomáhá tedy při detoxikaci, což může vést k odstranění matné pokožky. Výsledkem může být naopak jasná pokožka.
Pomocník při hubnutí
Zelná šťáva omlazuje pokožku a pomůže vám cítit se svěže. Pokud hubnete, může být skvělým prostředkem, který vám pomůže zůstat na cestě za svým cílem. Snižuje také nevýhody spojené s obezitou. Čistí horní část střev a pomáhá s trávením.
Pomáhá funkci jater
Zelná šťáva obsahuje antioxidant známí jako indol-3 carbinol, který hraje důležitou roli při detoxikaci jater. Játra jsou velice důležitým orgánem lidského těla – můžeme si je představit jako jakýsi filtr, kterým prochází všechny škodlivé látky. Játra ale hrají důležitou roli také při různých metabolických funkcích těla – syntéze bílkovin, produkci hormonů, regulaci ukládání glykogenu a dalších.
Proti padání vlasů
Vysoký obsah síry v zelí je opravdu užitečný při vytváření silnějších vlasů, které nebudou vypadávat. Jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zastavit padání vlasů a vypořádat se se slabými vlasy. Surovou zelnou šťávu můžete pít každý den ráno nebo ji přidat do masky na vlasy pro vnější použití. Kromě snížení častého vypadávání vlasů může zelná šťáva také podpořit růst vlasů správným vyživováním kořenů. Vzhledem k tomu, že obsahuje vitamín E a křemík, může pravidelný příjem této šťávy způsobit, že vaše kadeře budou dlouhé a lesklé.
Zabraňuje předčasnému stárnutí
Obsah antioxidantů v této šťávě je velmi užitečný při snižování suchosti pokožky a předcházení předčasnému stárnutí. Proto používejte zelnou šťávu v běžné obličejové masce a podívejte se, jak rychle zmizí vrásky.
Boj s anémií
Kyselina listová je jednou z nejdůležitějších složek zelné šťávy. Pokud jde o léčbu anémie, je kyselina listová považována za důležitou živinu, protože pomáhá budovat nové krvinky. Zelná šťáva se proto také používá k léčbě anémie.
Zabraňuje akutním vředům
Akutní vředy lze ošetřit zelným šťávou při lokálním použití.
Obsah kyseliny listové
Kyselina listová, neboli vitamín B9 je důležitá jako prevence vývojových vad – právě proto by měla být součástí stravy všech těhotných žen. Je ale důležitá i pro ostatní. Je totiž důležitá pro správnou krvetvorbu – to je důvod, proč se často prodává ve formě doplňku stravy společně s železem.
Jak si připravit zelnou šťávu doma?
Je to jednoduché. Budete potřebovat pouze dvě ingredience:
- 675 g zelí,
- 435 ml vody.
Použijte vodu, kterou jste po dobu 30 minut převařovali nebo si kupte kojeneckou vodu. Tuto vodu pokojové teploty a zelí, nakrájené na kousky vložte do mixéru (klidně si to rozdělte do několika várek, mixér by neměl být úplně plný – ingredience by měly dosahovat maximálně do dvou třetin výšky nádoby mixéru). Rozmixujte dohladka – nejprve zvolte pomalejší program, na dotvoření hladké směsi pak zvolte co nejvyšší otáčky.
A co dál?
Takto připravenou směs nalijte do uzavíratelné nádoby o objemu 1 litr. Víko by mělo být vzduchotěsné. Nádobu naplňte tak, aby zůstal prostor 2,5 centimetru – kapalina bude totiž stoupat, takže potřebuje prostor. Uzavřete a udržujte při teplotě od 20 do 25 °C. V následujících 72 hodinách (3 dny) bude probíhat proces fermentace. Směs přeceďte přes síto do jiné nádoby. Skladujte v lednici. Pokud se rozhodnete připravit si šťávu i podruhé, můžete použít 125 ml této šťávy – tím proces fermentace zkrátíte na 24 hodin.