Zinek v potravinách

Zinek patří mezi prvky, které jsou pro lidský organismus velmi důležité. Tělo si jej navíc nedokáže vyrobit, proto musí zinek přijímat v dostatečné míře v potravinách. Přináší vám přehled potravin bohatých na zinek a k tomu obecné povídání o zinku a jeho vlivu na zdraví.

Zinek

Zinek je prvek, který má na správném vývoji a funkci organismu velmi důležitý vliv. I když se ho v těle nenachází mnoho, přibližně jen dva gramy, dokáže ovlivnit mnoho enzymatických systémů a aktivuje více než 100 enzymů, které mají vliv na zažívání a metabolismus. Tento prvek se nachází v mnoha potravinách. Než se vrhneme na to, v jakých potravinách je zinek obsažený, řekněme si něco o doporučených denních dávkách.

Doporučená denní dávka zinku

Odborníci se shodují na tom, že doporučená denní dávka zinku by měla být alespoň 8 mg u žen a 11 mg u mužů. Dostatek zinku je velmi důležitý zejména v období těhotenství, kdy se doporučuje zvýšit příjem prvku na na 20 mg. Tento mikroprvek je velmi důležitý obzvláště v období růstu a vývoje organismu, proto by se jeho příjem měl pohlídat především u dětí a dospívajících. Nedostatek zinku může vést k opoždění tělesného i duševního dospívání.

U dospělých pak může způsobovat řadu zdravotních problémů, od špatného hojení ran přes zhoršování paměti po špatnou kvalitu vlasů či nehtů. Je třeba říci, že může dojít i k opačnému problému, a to k předávkování zinkem. V takovém případě se přebytek projeví zvracením, průjmy či kovovou pachutí v ústech. Předávkování však nebývá příliš časté. Bezpečná denní dávka přesahuje hranici 40 mg.

V jakých potravinách se zinek nachází

Konečně se dostáváme k jádru věci, a to k tomu, v jakých potravinách se zinek vlastně nachází. Je třeba říci, že se nachází i v běžných potravinách, které běžně konzumujeme. Vyšší obsah zinku mají ale ryby, krevety a další mořské plody, žloutky, mléčné výrobky, houby, luštěniny, ořechy či semínka. Bohatým zdrojem zinku jsou také pivní kvasnice nebo játra, která obsahují i další důležité prvky.

Vegetariáni mohou mít nedostatek zinku

Vzhledem k tomu, že se zinek ve velké míře nachází právě v rybách, mase a dalších produktech živočišného původu, mohou mít s nedostatkem zinku problémy vegetariáni a vegani. Jak je z výše uvedeného zřejmé, zinek se nachází i v potravinách rostlinného původu, jen je třeba si jejich příjem dostatečně ohlídat. Vegetariáni by měli konzumovat například celozrnné obiloviny, ořechy, semínka, sušené ovoce, tofu, amarant či chřest.

Pokud budete přijímat dostatečné množství zinku, budete se cítit zdraví. Zinek podporuje imunitní systém, podporuje hojení ran a ekzémů, pomáhá léčit záněty, podporuje plodnost, má dobrý vliv na zrak a celou řadu dalších pozitivních účinků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno