Domů Zdraví Seznam chorob Zinková mast a její použití

Zinková mast a její použití

Zinková mast je považována za malý zázrak pro všechny, které trápí akné, ekzémy, opruzeniny a další nepříjemné kožní problémy. Zinek jako její základní složka vykazuje výborné hojivé a zklidňující vlastnosti, díky kterým je vysoká účinnost masti znatelná doslova přes noc. Lze ji zakoupit bez předpisu v lékárně nebo jednoduše vyrobit doma.

Zinek a jeho vliv na organismus

Zinek je prvek nezbytný pro správné fungování organismu. Podílí se na dělení buněk a je skvělým antioxidantem. Kromě vnějšího použití v podobě masti tak lze doporučit i jeho užívání vnitřně konzumací vhodných potravin nebo ve formě doplňků stravy.

K jeho výjimečným schopnostem patří ochrana proti infekcím, kardiovaskulárním potížím a již zmiňovaným kožním problémům. Napomáhá také rychlejšímu hojení ran a celkové regeneraci kůže. Kromě toho sehrává klíčovou roli v obraně před nachlazením, chřipkou nebo zánětem spojivek.

Zinková mast a její využití

Jak již bylo naznačeno v úvodu článku, zinková mast zatočí s projevy akné a je i dobrou prevencí jeho výskytu. Dále snižuje zánět a zklidňuje podráždění pokožky nejen po akné, ale například i po ekzému. Mimo to také pomáhá udržovat hormonální rovnováhu, která je jedním z rizikových faktorů vzniku akné.

Jelikož zinek sám o sobě podporuje regeneraci kůže, zinková mast se používá i na jizvičky a pajizévky. Dokáže mírnit zarudnutí pleti a sjednocovat její tón. Málokdo to ví, ale zinková mast se používá i na ochranu a ošetření pokožky při častém pocení. Maže se na místa, která jsou podrážděná vlivem tření oděvu o zpocenou plochu.

Dalšími podobnými přípravky s obsahem zinku, které jsou oblíbenými prostředky na nejrůznější kožní obtíže, jsou zinková pasta, pudr a emulze. Liší se strukturou i obsahem účinné látky. Nejvíce zinku má obvykle pasta, ovšem je nutné počítat s tím, že je hutná a hůře se roztírá. Oproti tomu pudr je tekutější. Emulze je pak spíše polotovarem určeným na výrobu zinkové masti.

Domácí zinková mast

Mast pořídíte v lékárně za několik desítek korun nebo si ji můžete vyrobit sami doma. K tomu budete potřebovat 150 g oxidu zinečnatého (seženete v malířských potřebách), 100 ml rostlinného oleje, 30 g lanolinu a 200 g žluté vazelíny (oboje seženete v lékárně). Místo vazelíny lze použít palmový tuk.

Postup výroby zinkové masti:

  • Smíchejte a rozetřete oxid zinečnatý s olejem.
  • Roztavte lanolin a vazelínu.
  • Vložte směs oxidu a oleje do misky a postupně přidávejte lanolin a vazelínu.
  • Pro lepší promíchání využijte tyčový mixér.
  • Výslednou mast rozdělte do plastových nádobek nebo kelímků a uchovávejte v chladu a temnu (ideálně chladnější spíž nebo lednička).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno