Zlomenina patní kosti (paty)

Patní kost je pro nás velmi důležitá a proto je pak zlomenina patní kosti velkou komplikací. Řekneme si více informací o zlomenině patní kosti.

U patní kosti je mezi trámčitými oblouky umístěné thalamus calcanei, což je zeslabené místo. Pokud dojde k poškození, tak je to velmi nepříjemné, protože nám to omezuje pohyblivost.  Patní kosti jsou totiž při chůzi velmi důležité. Typicky zlomenina paty vzniká tak, že dojde k dopadu na patu z velké výšky. Patní kosti nevydrží nadměrný nápor a dojde ke zlomení. Začne se pak objevovat bolest patní kosti, otékání, ale často také krevní výron. Existují různé druhy zlomenin patní kosti. Mezi hlavní patří nitrokloubní a tříštivá.

Rehabilitace a léčba

Při vyšetření se často využívá rtg diagnostika. Konzervativní léčba se dnes moc nevyužívá, hlavně proto že pak vznikají různé komplikace ( dislokace fragmentů, poškození kloubních ploch). Využívá se hlavně chirurgická léčba. Při operaci se provádí jak repozice, tak zpevnění patní kosti. Nejčastěji se využívají různé šrouby nebo dráty.

Pacient chodí po operaci zhruba 3 měsíce o berlích, kdy není možné došlapovat. Hlavně u starších lidí je někdy problém se zhojením. Je třeba se také pak opět naučit správný chůzový stereotyp. Šrouby či dráty se vydělávají zhruba 1 rok po operaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno