Domů Výživa O potravinách Co se žluklým sádlem?

Co se žluklým sádlem?

Už se vám to někdy stalo? Zkazilo se vám sádlo díky nevhodnému skladování? S těmito dotazy bychom ale šli na věc od konce, pusťme se do sádla raději od samého začátku.

Tento živočišný tuk používá lidstvo od nepaměti. I když jistě pamatujete období, kdy sádlo i máslo upadly do naprostého zavržení jako nevhodné pro stravování kvůli vyššímu obsahu cholesterolu. Ano, ano – bylo to v době, kdy se začaly ve velké míře propagovat a na pultech se usídlily ztužené rostlinné tuky. Dnes je to poněkud jinak, do kuchyně se nám vrací máslo, a pro teplou přípravu pokrmů olivový a další rostlinné oleje. Ztužené rostlinné tuky byly po několika desítkách let zkušeností odsunuty na druhou kolej.

Avšak jak je to se sádlem?

Jsou domácnosti – a to hlavně na venkově, kde jsou obvyklé vepřové zabíjačky – v nichž se sádlo používá dnes a denně. Maže se na chleba, smaží se na něm, používá se do buchet i vánočního cukroví.

Sádlo je možné zakoupit v prodejně hotové, anebo syrové a doma si je můžete vyškvařit. Koupíte-li si kostku nebo vaničku sádla a nevíte nic o jeho skladování, tak se v případě jeho žluknutí zase tak moc neděje. Sádlo vyhodíte a příště si už budete pamatovat, co jste udělali špatně. V domácnostech, kde každoročně probíhá zabíjačka a následné škvaření sádla, určitě všichni vědí, jak se sádlem pracovat a jak ho skladovat, aby vydrželo co nejdéle.

Ale co ti, kdož si doma občas vyškvaří sádlo sami?

Ten, kdo si sádlo chce sám doma vyškvařit, aby si na něm mohl začerstva pochutnat, a chce ho skladovat ve větším množství, by měl vědět, že se sádlo musí uchovávat v chladu a temnu. Jenže – kam uskladníte třeba 5 litrů sádla v chladu v panelákovém bytě? Jde to, ale musíte vědět, jak postupovat. Někdo uchovává sádlo v zimě na balkoně a myslí si, že je to v pořádku – je, ale jen do té doby, než vám na nádobu se sádlem několikrát posvítí slunce – to pak netrvá dlouho a tuk žlukne. A také pozor na vysokou vlhkost – to pak zase sádlo může podlehnout plísni.

Jak tedy sádlo uskladnit?

Pokud byste chtěli všechno sádlo slít stylově do kameňáku, pak se vám nevejde do ledničky; a když vejde, tak už do ní nedáte nic jiného.

Zchladlé, avšak ještě tekuté, sádlo tedy nalijte do sklenic, anebo kvalitních plastových krabiček, např. o objemu 0,5 – 1 litr, zavíčkujte a uchovávejte v lednici. Víčko je nutné, protože sádlo by jinak přejalo všechny pachy z ledničky. Uchovávejte nejdéle 3 měsíce.

sádlo

Rozhodně však nenechávejte sádlo při pokojové teplotě. A když ano, tak maximálně 5 dní. To by tak mohla být jedna sklenice, kterou načnete – půl litru sádla pro 4člennou rodinu zhruba na týden není zase tak mnoho. Něco na chleba, jednou na řízky a sklenice je pryč.

Škvarky

Nezapomínejte ani na tento druhý produkt, jenž vznikne při škvaření sádla. Část se jich sní „jen tak“, část pomelete a uděláte pomazánku, částí naplníte bramborové knedlíky a podáváte se zelím a sypané smaženou cibulkou, zbytek zamrazíte. A pozor na teplo – tam by se vám škvarky zkazily ještě dříve nežli sádlo.

Jak se žluklé sádlo pozná?

Nemějte obavy, že byste to „přehlédli“. Lze poznat i mírně žluklé sádlo – je lehce nakyslé (mění se hodnota volných mastných kyselin) a nemá již tak lahodnou chuť. Úplně žluklé sádlo poznáte podle nepříjemného odéru – žluklý tuk jakéhokoliv druhu nelze přehlédnout (vzpomeňte si třeba na opalovací olej z minulého roku). To už není vůně, ale zápach, který vám nedovolí sádlo ochutnat. Chuť bychom mohli označit za nakyslou a nahořklou – prostě všechno, jen ne příjemnou, jako tomu bylo po vyškvaření. Také se zvolna začne měnit barva – z bělavé na šedožlutavou. Jiná je i konzistence sádla – dříve heboučká hmota vám připadá v ústech „drolivá“.

Lze žluklé sádlo napravit?

Existuje několik „babských rad“, jak mírně žluklé sádlo napravit, například tato:

Do rozpuštěného sádla vložíme jednu až dvě menší cibule a důkladně provaříme. Místo cibule je možné zkusit vložit chlebové kůrky, anebo oloupané a na plátky nakrájené brambory. Uvedené přísady by do sebe měly vsáknout nepříjemný žluklý pach. Sádlo pak už nebude prvotřídní, ale dá se použít do pomazánky nebo k přípravě jíšky.

Jak předcházet žluknutí sádla?

Jediná správná rada je prevence – sádlo správně skladovat (v chladu a ve tmě), neškvařit si ho příliš mnoho do zásoby, a když ano, tak ho uchovávejte v mrazáku. A jestliže vám i přesto sádlo žlukne, nezbývá než ho vyhodit!

Protože nejchutnější je sádlo čerstvé, můžeme vřele doporučit, abyste si v bytových podmínkách uškvařili sádla jen tolik, kolik stačíte zkonzumovat cca za jeden měsíc. V rodinných domech je to jiné – tam je dostatek možností, jak sádlo skladovat v chladném a temném prostředí, například sklep.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno