Domů Výživa Zdravé recepty Zpracování mišpulí

Zpracování mišpulí

V našich zahradách byly mišpule dříve zcela běžné, dnes se však na jejich pěstování skoro zapomnělo a zpracování mišpulí je na tom v tomto ohledu ještě hůře. Pojďme se společně podívat na některé polozapomenuté recepty, které vám mohou s uchováním vaší úrody skvěle pomoci.

Málokdo to ví, ale mišpule obecná (Mespilus germanica) není naše běžná domácí rostlina. Dostala se k nám až z dalekého Japonska, ovšem už před mnoha tisíciletími, takže není divu, že ji téměř jako svou domácí bereme. Koneckonců za její druhé jméno může známý botanik a přírodovědec Carl von Linné, jež se rovněž domníval, že původní domovinou mišpule je právě Evropa

Zpracování mišpulí

Tinktura z mišpulí

Ingredience:

  • 1,5 kg mišpulí
  • 0,5 litrů lihu nebo silné vodky
  • 1 kus skořice
  • špetka práškového hřebíčku
  • 2-3 mandle (nejlépe hořké)
  • 0,5-0,75 kg cukru

Mišpule uvařte s malým množstvím vody a poté vysypte do čistého plátěného sáčku. Pověste nad smaltovanou mísu nebo hrnec a nechte přes noc (nikdy ovoce nestlačujte, protože šťáva bude poté zakalená). Získanou šťávu z mišpulí nalijte do hrnce a přidejte skořici, hřebíček a loupané mandle. Přidejte cukr a rozpusťte ho na mírném plameni. Nechte vše vychladnout, přidejte destilát nebo vodku, a nalijte do sklenic. Zavřete a nechte stát 2 měsíce, občas protřepte.

Mišpulová tinktura s andělikou lékařskou

Užívá se po lžičkách na špatné trávení nebo ve chvíli, potřebuje-li váš imunitní systém menší vzpruhu.

1,5 kg zralých mišpulí zalijte jedním litrem vody a vařit na mírném plameni pod pokličkou asi 45 minut. Ochlaďte a vytlačte šťávu v odšťavňovači. Přidejte 25 gramů cukru, 25 gramů medu a jednu lžičku sušeného kořene anděliky lékařské. Míchejte, dokud se všechny složky nespojí. Přidejte 100 ml rumu, uzavřete a nechte tři týdny na chladném místě. Protřepejte každé 3 – 4 dny. Přefiltrujte a nalijte do lahví.

Džem z mišpulí

Budete potřebovat:

  • 1,5 kg mišpulí
  • 4 sklenice vody
  • 4 šálky cukru
  • 1 špetku skořice

Ovoce důkladně omyjte, oloupejte, zbavte nejedlých částí a nakrájejte na malé kousky. Vložte do hrnce, nalijte vodu a vařte asi 30-40 minut, dokud nezměkne. Poté rozdrťte ponorným mixérem. Nalijte ovocnou hmotu do pánve, přidejte cukr a skořici a duste dalších 30 minut. Nakonec přelijte zchlazený džem do sklenic. Doporučujeme ještě pasterizovat, vydrží pak v lednici až rok (nepasterizovaný cca tři měsíce). Bude vám stačit 120 °C a čtyřicet minut času.

Šťáva z mišpulí

Platí jednoduchý předpis. Na 1 kg ovoce použijte cca 1,2 kg cukru. Ovoce dobře omyjte, oloupejte, zbavte středů a teprve poté važte. Přendejte ho do velké mísy a zasypte cukrem. Počkejte asi jeden týden, dokud mišpule neuvolní šťávu a cukr se nerozpustí. Po týdnu nalijte šťávu přes čistou gázu do lahví a pasterizujte stejně jako v předchozím případě.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno