Zvětšené srdce

Zvětšené srdce může být z různých důvodů. A né vždy to musí být nutně problém. Zaměříme se především na jednotlivé možné příčiny, proč může být zvětšené srdce.

Zvětšené srdce znamená, že lékaři zjistily, že srdce je větší než je v normě. Může se jednat o zbytnění srdeční svaloviny či rozšíření srdečních dutin. Zvětšené srdce je ve větší míře zjištováno zejména u seniorů a sportovců. V případě, že je srdce moc velké, může být problém, že srdce tlačí na plíce. Pak se často lidé i častěji zadýchávají.

Příčiny zvětšeného srdce

Mezi hlavní příčiny, proč se u lidí objevuje zvětšené srdce patří:

  • syndrom atletického srdce – v tomto případě je nutné brát zvětšení srdce jako normální adaptační proces lidského organismu. Projevuje se u lidí, kteří se věnují delší dobu vytvalostnímu tréninku (nejen atletika ale také cyklistika, běh, plavání atd.). V tomto případě je přítomné zbytnění svaloviny srdce a také zvětšení srdečního objemu. Je přítomná také pomalejší tepová frekvence v klidu. To je také vlivem tréninku.
  • zhoršená funkce srdce – někdy to ukazuje na zhoršenou funkci srdce. Pak jsou často přítomné i další příznaky jako třeba dušnost, větší unavenost, pocit slabosti atd.
  • vysoký krevní tlak – je přítomno zbytnění levé komory.
  • zúžení aortální chlopně – zbytnění levé komory
  • zúžení pulmonální chlopně – zbytnění pravé komory

Léčba

Na zvětšené srdce se často dochází náhodně, když se dělalo vyšetření u doktora z jiného důvodu. V případě nálezu zvětšeného srdce provede lékař i další vyšetření. Jak jsme si však řekly, né vždy se musí nutně jednat o zdravotní problém. V případě, že je přítomná nějaká srdeční porucha, tak lékař stanoví také příslušnou léčbu a režimová opatření.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno