Zvýšený cholesterol

Více, než 50 % žen i mužů v Evropě trpí zvýšenou hladinou cholesterolu, který je sice přirozenou součástí našeho organismu, ale jeho přebytek umí způsobit újmu na zdraví i smrt. Zatímco se ke zvýšení cholesterolu obvykle dobereme sami špatnou životosprávou a vysokou konzumací alkoholu, příznaky v podstatě nepozorujeme a ne každý se tak o problému včas dozví.

Cholesterol – co to vlastně je?

Jak jsme již zmínili v úvodu, cholesterol je přirozenou součástí našeho těla. Jde o steroid a stavební složku buněk a tkání, která se nejvíce koncentruje v mozku, kožním tuku a v nadledvinách. Organismus si primárně cholesterol vytváří sám, nejvíce v játrech a v trávicím ústrojí, a to v takovém množství, které je pro tělo dostačující. Problém je v tom, že se cholesterol do těla dostává i příjmem živin, tedy potravou. Nejvíce cholesterolu se do organismu dostane konzumací vajec, másla, sádla, uzenin, vnitřností, tučnějších mléčných výrobků a plnotučného mléka. Spousta z těchto potravin má samozřejmě i mnohé benefity, pokud k jejich nadměrné konzumaci ale dochází dlouhodobě, organismus přestane zvládat regulovat svoji vnitřní produkci cholesterolu.

„Hodný a zlý“ cholesterol

Často se můžeme setkat také s lidovým dělením cholesterolu na tzv. hodný a zlý. Za hodný je označován cholesterol HDL, který odvádí přebytečné množství látky z krevního oběhu do jater a ven z těla. Cholesterol LDL je právě tou látkou, kterou bychom měli udržovat v těch nejnižších hodnotách – usazuje se totiž ve stěnách cév.

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi pak způsobuje především zvýšení rizika srdečního infarktu, který je jednou z nejčastějších příčin úmrtí v České republice.

5 tipů, jak se vyhnout zvýšenému cholesterolu

Pokud na preventivní prohlídce lékař z rozborů krve zjistí zvýšenou hladinu cholesterolu, doporučí vám pravděpodobně dodržování několika zásad, které se v mnohém slučují s prioritami zdravého životního stylu:

  • Hlídejte si svou postavu a kondici a v případě obezity si nechte od lékaře či odborníka sestavit vhodnou dietu. Pokud můžete, hýbejte se – nemusíte být aktivní sportovec, stačí vyrážet na delší procházky.
  • Zajímejte se o denní příjem tuků. Ty by měly představovat zhruba 30 % celkové energie, přednost byste přitom měli dát tukům rostlinným a rybím.
  • Snižte či úplně omezte příjem alkoholu, který bohužel eliminuje výskyt tzv. hodného cholesterolu.
  • Zaměřte svůj jídelníček více na ryby, nízkotučné mléčné výrobky, ovoce a zeleninu.
  • Nekonzumujte denně více, než 200 mg cholesterolu a 6 gramů soli.

Zvýšený cholesterol si samozřejmě žádá i konzultaci s lékařem, který se rovněž může rozhodnout Vám předepsat farmaceutika – statiny, léčiva, která působí proti zvýšené hladině některých lipidů v krvi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno