Domů Sport Horolezectví Backcountry lyže – ideální pomůcka na české hory

Backcountry lyže – ideální pomůcka na české hory

Backcountry lyže jsou zvláštním typem lyží, docela přesně mezi běžkami a skialpy, který se z opomnění pomalu zase dostává na výsluní – a jsou jako dělané do českých podmínek. BC lyže nejsou nic nového, právě naopak, jimi celé lyžování kdysi dávno ve Skandinávii začalo. Během minulých pár desetiletí pak ovšem s příchodem upravovaných lyžařských tratí jejich popularita upadla, jen aby se sem opět začala ze Skandinávie vracet.

Backcountry lyže jsou obzvlášť populární ve Skandinávii

Pojďme si tak krátce vysvětlit, kde se hodí, jaké jsou největší rozdíly oproti jiným lyžím a jak je vybrat.

Kde je použít?

Jedna z definicí BC lyží je, že „začínají tam, kde běžky končí, a končí tam, kde skialpy začínají“. V Česku máme stovky a stovky kilometrů upravovaných lyžařských tras, ty nejznámější v Jeseníkách, Jizerských horách nebo na Vysočině, ale každý, kdo byl někdy o zimním víkendu na Jizerské magistrále, může určitě potvrdit, že to má k osamělému pobytu v horách hodně daleko – a právě tam nacházejí svou příležitost BC lyže.

V Alpách byste s nimi neuspěli, ale jsou jako dělané právě pro českou krajinu, díky jejich šířce můžete bez problémů vystoupit z upravené stopy. Jsou perfektní tam, kde se často mění profil, poněvadž nemusíte měnit stoupací a klesací polohy jako u skialpů (pokud tedy nemáte na skluznici tulení pásy, o tom později). Snad až na Krkonoše a Beskydy jsou v Česku BC lyže takřka vždy lepší.

Právě v mírných kopcích se projevují největší výhody oproti skialpům

A nemusíme zůstávat jen v naší kotlině, v Laponsku a Skandinávii jsou takřka v každé domácnosti, protože jsou úplně zkrátka tím nejlepším prostředkem, jak se na rovině bez upravených stop pohybovat. Pokud byste se náhodou chystali třeba na zimní přechod Kungsledenu, Grónska nebo jiných treků na severu, právě BC lyže jsou ta pravá volba.

Jak se liší od běžek?

Jak už bylo napsáno, backcountry lyže jsou někde mezi běžkami a skialpy, kdy si od každého vypůjčili to nejlepší. Oproti běžkám je lyže mnohem širší, abyste se nepropadali ani v hlubokém sněhu. Ze skialpů si zase vypůjčili ocelové hrany, takže je mnohem snadnější traverzovat nebo „prořezávat“ firnový sníh (případně led). Podobně jako u skialpů, i zde je lyže širší vepředu a vzadu, aby bylo snadnější manévrovat při sjezdu.

Vázaní je zase podobné jako na běžkách, k němu se ještě dostaneme, každopádně mu ale nejde zafixovat pata, takže pokud byste např. sjížděli sjezdovku, nezbude vám, než sjíždět tzv. „telemarkem“. Bota je odlišná od obou, jedná se v podstatě o pohorku, takže v ní lze i relativně pohodlně chodit.

S BC lyžemi se vypravíte i tam, kde by to bylo s obyčejnými lyžemi nemožné

Hůlky jsou spíše skialpinistického typu – s velkými talířky a často i nastavitelnou délkou. Ocelové jsou i přes vyšší váhu obecně lepší než karbonové, při pádu se nezlomí, ale jen ohnou, takže jdou zpět narovnat.

Skluznice

Skluznice je snad nejdůležitější součástí lyží, jen na ní totiž záleží, jak se dokážete na sněhu odrazit a posunout vpřed. Na BC lyžích najdeme všechny kombinace skluznic běžek i skialpů. Základem je hladká skluznice, na kterou se nanáší tuhý nebo tekutý vosk (úplně stejně jako na běžkách). Výhodou je teoretická vyšší rychlost, nevýhodou nutnost „domazávat“, protože vosky se sjíždí.

Další alternativou jsou šupiny, také úplně stejné jako na levnějších modelech běžek. Jsou takřka bezúdržbové, nevýhodou je jejich relativní pomalost. Dalším typem jsou potom tzv. twinskiny, technologie opět okopírovaná z běžek, kdy se na skluznici nalepí dva úzké proužky tzv. mohéru, které suplují vosky. Výhodou je vyšší rychlost, nevýhodou vyšší cena.

U některých modelů na první pohled nepoznáte, jestli se jedná o BC lyže nebo o běžky – skluznice je takřka totožná

Posledním typem je pak klasický skialpinistický tulení pás – výhodou je stoprocentní odraz do kopce, nevýhodou pak nutnost sundávat ho před každým sjezdem.

Vázání

BC lyže mají vázání velmi podobné běžkám, liší se v několika detailech. Celé vázání je obecně mohutnější a pevnější, aby více vydrželo, jak co se týče mrazu, tak nešetrného zacházení. Hrazdička na botách je delší a mohutnější (je tak odolnější proti vykopnutí nebo zlomení), v současnosti má většinu modelů tazkvané NNN BC vázání. Běžné běžkařské boty vám nebudou stačit, musíte si koupit speciální „pohorky“, které mají právě BC hrazdičku – doporučujeme na botách nešetřit a ideálně zakoupit nějaké, které jsou kožené s membránou, jen tak vaši nohu uchrání před chladem a mokrem.

Které lyže tedy vybrat?

Jako u všeho ostatního outdoorového vybavení, i zde platí, že ohromně záleží, co přesně plánujete s lyžemi dělat. Pokud je vaším cílem si ježdění nenáročně užít a jen sem tam vystoupit z lyžařské stopy, doporučujeme relativně užší (okolo 50 mm) lyže se skluznicí na vosky, twinskiny nebo se šupinami – podle toho, jak moc rychlí chcete být, jak moc chcete investovat a jak moc vám vadí nutnost „mazat“.

BC lyže se mj. výborně hodí na delší expedice za polárním kruhem

Pokud je naopak vaším cílem pohyb v českých horách, případně na expedicích v zahraničí, doporučujeme širší vykrojené lyže (se špičkou klidně až 100 mm), a kombinací šupin s pásy. Ty sice budete muset při každém sjezdu sundávat, ale významně vám ulehčí pohyb nahoru.

A ještě jedna důležitá věc – při výletů mimo stopu se zejména v zahraničí můžete často vyskytnout v lavinové oblasti, mějte tak s sebou lavinové vybavení. Pípák, lopata a sonda jsou minimem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno