Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo – v současnosti jedno z nejskloňovanějších jmen nejpopulárnějšího sportu na Zemi.

Ano, tohle je ten týpek, který projde záložní řadou s efektní výpomocí svých svižných „obkračovaček“, pomocí nichž si chrání balón – pak jedna z jeho nohou míč vykopne nečekaným směrem, na stopera před sebou použije jednu z desítek svých technických fines a gólmana znemožní pumelicí do horní poloviny branky. Šibalsky mrkne na spoluhráče a odkluše na svou polovinu. Cristiano Ronaldo, celým jménem Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, se na hřištích pohybuje nevídanou rychlostí, s baletní lehkostí a grácií jemu vlastní. Na svět přišel 5. února 1985 v malebném pobřežním městě Funchal na ostrově Madeira. Odmalička hrával fotbal, nejprve za dorostenecké amatérské kluby Clube de Futebol Andorinha a CD National a od svých 14-ti let už figuroval na soupisce slavného portugalského klubu Sporting Lisabon, za který odehrál 25 utkání, v nichž celkem třikrát skóroval. Sporting sehrál v roce 2003 přátelské utkání s Manchesterem United a kouče Alexe Fergusona Ronaldův výkon tak zaujal, že jej zatoužil míti ve svém klubu.
A to se také stalo. Za 12 miliónů liber je tedy Ronaldo od roku 2003 s pozicí na pravém křídle součástí jednoho z nejvýznamnějších fotbalových velkoklubů současnosti. Ihned po příchodu získal dres s číslem 7, který před ním nosil např. David Beckham. Zde rok od roku fotbalově doslova roste před očima. V roce 2004 dovedl svým gólem ve finále Poháru UEFA Manchester až k zisku titulu. V posledních dvou letech triumfovali United v Premier League, nejvyšší anglické fotbalové soutěži, přičemž zejména sezóna 2007/2008 zastihla Ronalda v absolutně neuvěřitelné formě. Vsítil 31 ligových branek a dalších 11 přidal v pohárech. Notně se podílel na zisku titulu v letošní Lize Mistrů, když ve finále jako jediný z hráčů Manchesteru skóroval ve hře. Poté sice ve třetí sérii pokutových kopů svůj pokus neproměni, avšak nakonec se z vítězství radoval. Získal několik individuálních ocenění: byl zvolen nejlepším hráčem Premier League sezóny 2007/2008, nejlepším hráčem Manchesteru a jeho branka v utkání s Portsmouthem byla oceněna jako nejhezčí gól sezóny.
Od roku 2003 také Ronaldo nastupuje v portugalské reprezentaci. Na Euru 2004 vsítil 3 branky a svůj fotbalový um začíná ukazovat i na letošním Euru ve Švýcarsku a Rakousku. Jeho sílu pocítila již i česká reprezentace, když od Ronalda jeden gól obdržela a v přípravě dvou dalších mu nedokázala zabránit. Výjimečný fotbalista, co říci více??

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno