Jedeme na lyže

Blíží se období jarních prázdnin a velká většina z vás se asi chystá na hory. Abyste si pobyt v zasněžených kopcích co nejvíce užili, je třeba dodržet pár zásad.

Blíží se období jarních prázdnin a velká většina z vás se asi chystá na hory. Abyste si pobyt v zasněžených kopcích co nejvíce užili, je třeba dodržet pár zásad.

Než vyrazíte

Zkuste každý den udělat pár dřepů, posílí se vám stehna a tudíž pro vás lyžování nebude tak vyčerpávající a budete si ho moct víc vychutnat. Stejně tak je fajn zajít na hodiny aerobiku, spinningu a nebo alespoň vynechat výtah a pěkně vyhopsat schody po svých. Stehenní svaly jsou totiž při lyžování jedny z nejvíce namáhaných a tedy těch, co se nejrychleji unaví.

Další důležitá věc je dát si lyže seřídit, navoskovat a nabrousit. Tady asi není moc co vysvětlovat. Ve správném servisu se zeptají na vaši váhu (pozor lyžařské oblečení taky něco váží!) a seřídí vázání tak, aby sice nohu drželo ale zároveň v případě nějakého karambolu včas vyhodilo a zabránilo tím úrazu. Voskování a broušení je taky fajn, protože na nenavoskované lyže namrzá sníh a to může být někdy pěkně nepříjemná záležitost. A hrany se brousí proto, aby lépe držely na zledovatělých plochách. Do těchto služeb se rozhodně vyplatí před každou dovolenou na lyžích investovat.

Velice doporučuji pořídit si helmu. Jednak vám v ní bude teploučko, je to moderní ale hlavně může vám zachránit život! Není pravda, že helmy jsou jen pro začátečníky. I pokročilého lyžaře může někdo srazit a skutečně ty dva tisíce, na kolik vás průměrná helma vyjde, se jako investice vyplatí. V případě dětí je helma povinná, ve většině alpských středisek by vaše ratolesti bez helmy na svah ani nevpustili. Při výběru si dejte pozor, aby vás helma někde netlačila, ale zároveň nepadala. Je možné, že vám nebude sedět hned ta první, kterou zkusíte, ale jistě narazíte na tvar a velikost, který bude vyhovovat přímo vám.

A hurá do hor!

A je to tady! Jste na horách. Všude plno sněhu, kamarádů, sluníčko… Nezapomeňte ale, že po cestě mžete být unavení (zvláště trochu „svátečnější lyžaři“) nezapomeňte proto častěji odpočívat a první den se rozhodně nepřepínejte. Do kapsy sobě i svým dětem přibalte nějakou sladkost, pro případ únavy. A u dětí zkontrolujte, že nemají při jízdě na svahu žvýkačku či bonbon.

Po skončení lyžovačky je výborné zajít si například na plavání. V současné době je většina lyžařských středisek vybavena bazénem pro veřejnost a i když se vám asi nejdřív nebude moc chtít, tak druhý den to oceníte, protože si svaly odpočinou a nebudou vás bolet.(a vám to bude o to lépe jezdit) Další možností je sauna, kde se krásně prohřejete. Pokud nic takového vaše středisko nenabízí, nezoufejte, i procházka vám poslouží podobně, takže se určitě vpravte po okolí (stačí půl hodinka)

Kritický třetí den

Obecně se kritický považuje třetí den lyžování, někoho může únava přepadnout už druhý den odpoledne a nebo naopak až ten čtvrtý. Dopřejte si delší polední pauzu, víckrát si zajděte na čaj. U dětí se doporučuje dokonce půl dne vynechat. Další den posviští zase jako vítr.

Zlepšení

Pokud máte pocit, že se v lyžování ne a ne zlepšit zkuste si alespoň na hodinku zaplatit instruktora. V současné době se techniky lyžování vyvíjí velice rychle a carvingové lyžování nabízí úplně novou techniku, kterou určitě stojí za to si osvojit. Požitek z jízdy je pak mnohonásobně větší než při používání smykové techniky, která se používala do cca devadesátých let.

Aby nedocházelo k zbytečným zraněním na svahu se chovejte opatrně, nezastavujte n místech, kde vás není možné zezhora vidět. A nezapomínejte, že přednost má ten slabší lyžař, tak se jim z dostatečně velké vzdálenosti vyhněte.

Přeji vám, abyste si letošní lyžovačku užili!
Autorka je instruktorka snowboardingu a lyžování

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno