MS juniorek – před play-off

Včerejším utkáním mezi Slovenkami a Polkami byly ukončeny boje v základních skupinách na letošním MS juniorek. Jak si vedly týmy elitní skupiny? Začneme soupeři, na závěr si podrobněji rozebereme český tým.

Švédsko  
Favorit „nejfavorizovanější“, svou dominanci Švédky jednoznačně potvrdily. Proti Finkám sice uhrály „jen“ remízu 4:4, ale v zápase vládly a nastřelily několik tyček. Poté přišla na řadu děvčata z Pobaltí. Ač to bude znít vzhledem k Lotyškám až potupně, Švédky si proti nim v pohodičce zatrénovaly. Výsledek 31:0 hovoří za vše. Je pravdou, že Lotyšky letos přivezly do Olomouce slabé mužstvo, ovšem takovýto výsledek není hodný mistrovství světa. V posledním utkání se děvčata s modro-žlutými dresy sice zapotila, přesto se nijak zvlášť neunavila a v pohodě si došla pro výhru 16:2. V semifinále čekají na Švédky české florbalistky, které jistojistě požene skvělé domácí publikum. Rozhodně to nebude snadný oříšek.

Finsko  
Další ze superfavoritů rovněž ukázal, že má obrovský potenciál a bude Švédky zatraceně prohánět. Finky uhrály remízu se Švédskem, ač se štěstím. V pohodě si poradily i s Norskem 7:1 a bez stresu a nervů i s Lotyšskem 15:0, když poslední branka padla při power-play Finek, přičemž jedna z nich byla zároveň vyloučená. Finské mužstvo sice zatím nedominuje tak, jako Švédky, pochybnosti však Finky můžou „rozbít“ hned dnes v utkání s velice silným Švýcarskem. Obhájkyně titulu ze země helvétského kříže nedají svou kůži lacino!

Švýcarsko
Skupina A byla o poznání vyrovnanější než skupina B. Jak herně, tak výsledkově. Přesvědčily se o tom i Švýcarky. V prvním zápase poměrně bez problémů „přejely“, poradily si i se srdnatě bojujícími Slovenkami. Největší oříšek přišel v posledním utkání skupiny, kdy narazily na české mužstvo. Úžasná návštěva 1065 diváků = obrovská podpora domácího týmu Švýcarkám značně ztěžovala situaci. Nakonec si děvčata v červeném s Češkami poradila, ale jednoduché to rozhodně nebylo. Víc u rozboru českého týmu. V semifinále čekají na obhájkyně titulu z roku 2008 papírově slabší Finky, to ale slibuje ještě větší a krásnější bitvu, než jaká přišla ve včerejším utkání s Českem. Favorit není předem dán.

Dále stručněji. O konečné páté místo se utkají Norky s překvapením turnaje Slovenkami. Ty byly bez tahounky Košturiakové pasovány na outsidera skupiny A, vzájemný zápas o bytí a nebytí s Polskem s přehledem zvládly, a tak se postaví bojovným Norkám, které včera dlouho statečně vzdorovaly Švédkám. Norky měly situaci zlehčenou o jednoho soupeře, Lotyšky by na tenhle turnaj radši honem rychle zapomněly. Jedinou pozitivní zprávou směřující do Pobaltí by snad mohla být informace, že se děvčata udržela v elitní divizi. To však znamená porazit v dnešním utkání o vše Polsko. Kdo vyhraje, je zachráněn, kdo prohraje, padá do B skupiny. Jednoznačným favoritem tohoto utkání jsou naše severovýchodní sousedky s orlicí na dresech. Kdo nahradí sestupujícího? To se dozvíme po finále B skupiny, ve kterém se utkají dosud suverénní Maďarky a Rusky. Do role favoritek jsou pasovány Maďarky, které už jedno vzájemné utkání vyhrály.

Český výběr

Turnajovým cílem byl jednoznačně postup ze skupiny do semifinále, snem zisk medaile. První část je splněna, a tak je na řadě druhá. Od teď si v podstatě děvčata mohou svá utkání jen užívat, povinnost splnila. Derby proti Slovensku, vedenému Jaroslavem Marksem, dopadlo pro náš celek vítězně, avšak výhra se rozhodně nerodila snadno. Slovenky kladly zatraceně tuhý odpor a za stavu 3:2 pro nás někteří pochybovači přestávali věřit ve výhru našeho celku. Holky ze sebe však nervozitu včas setřásly, Slovenky zlomily a vyhrály 6:2. Druhé utkání mělo být zápasem o všechno. Tuhý boj naštěstí hned na začátku utnula Tereza Urbánková svými dvěma brankami, třetí přidala Tamara Hašová a hřebíček do polské rakve zatloukla pomyslně v čase 6:09 Adéla Bočanová. Po zbytek utkání se Polky na nic pořádného nezmohly, promrhaný úvod utkání je stál celý zápas. Od čtvrté branky se hrálo víceméně vyrovnané utkání, v němž se Češky snažily zodpovědně bránit a Polky marně dobývaly branku Veroniky Skopkové. Konečný výsledek 6:2 nám zaručil klid a postup do další fáze turnaje. Utkání se Švýcarskem, ve kterém „o nic nešlo“ (šlo o pozici pro semifinále, resp. o nasazní na papírově slabší Finky), vidělo 1065 diváků, jedna z nejvyšších návštěv na juniorských MS vůbec. Skvělé publikum hnalo domácí hráčky vpřed, což vyústilo v první branku českého týmu. Od té doby se však ukázalo, že dávno už platí známé „nedáš, dostaneš“. A když se ke všemu přidala zbytečná vyloučení, kterými si Češky zbytečně komplikovaly život a navíc brala velkou spoustu sil, Švýcarky přesilových situací využily a rozhodly utkání ve svůj prospěch. Našim děvčatům se nedala upřít ohromná bojovnost, to ale na střelecky lepší Švýcarky nestačilo. Přesto je třeba s naším týmem počítat už v semifinále, věřím, že pokud se děvčata „kousnou“, jsou schopna Švédky minimálně potrápit. Na rovinu si povězme, že kvalit švédských celků zatím skutečně nedosahujeme, ale jak se říká „míček je kulatý, stát se může cokoliv“. A tak dnes držme našim reprezentantkám palce!

Pokud máte čas, určitě se přijďte podívat a povzbudit naše slečny v 17 hod do haly Palackého v Olomouci!


obrázek: zdroj – oficiální stránky turnaje http://wfc2010.cz

Podívejte se také na florbalový trénink. Např. na florbalovou střelbu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno