Red bull Crashed Ice

Praha, 7. 2. 2009: Podruhé zavítal do Prahy seriál adrenalinového sportu Redbull Crashed Ice. V okolí Vyšehradu vyrostlo 365 m dlouhé ledové koryto, kterým se za večer spustilo 64 neohrožených bruslařů. Nejrychlejší z nich byl nakonec Fin Miikka Jouhkimainen. [Fotogalerie uvnitř]

Je půl páté a před vstupními turnikety se mačká sedm tisícovek diváků. Za okamžik se brány otevřou a někteří v poklidu, jiní úprkem vyrazí zabrat co nejatraktivnější místo u trati. Do startu zbývá celá hodina. Diváky zahřívá vtipkováním moderátor Leoš Mareš, velkoplošné obrazovky promítají klipy z předchozích závodů. S úderem 17:30 se spustí korytem dolů první čtveřice jezdců. Čeká na ně dvacet centimetrů tlustý led, vytvarovaný do 365,4 metrů trati s osmi zatáčkami a celkovým převýšením přes třicet metrů. Všichni jsou navlečeni do hokejové výstroje, která mnohým zachrání zdraví – o pády a strkanice není nouze a v až sedmdesáti kilometrové nejde o nic příjemného. Takový je Redbull Crashed Ice.

Nápad na tento šílený závod dostal rakouský fotograf Stefan Aufschnaiter na sklonku devadesátých let a první závod se jel v roce 2001 ve Švédském Stockholmu. Akce měla obrovský úspěch a následovaly ji podobné podniky po celém světě, v Moskvě,. Helsinkách, Davodu, Quebecu a nechybí ani Praha. První závod se konal v roce 2005 v okolí Hradčan a teď, po čtyřech letech, se Crashed Ice do Prahy vrátil, tentokrát na Vyšehrad.

Stovky jezdců se zúčastnily kvalifikací na stadionech po celé ČR, 120 z nich postoupilo do páteční kvalifikace a jen 64 nejrychlejších se mohlo nakonec postavit na start samotného závodu. Byli mezi nimi i Švéd Jasper Felder, držící rekord za nejvíce vítězství – má jich celkem pět, současný nejlepší závodník Arttu Pihlaninen z Finska, vítěz posledního závodu v Quebecu, ale třeba i náš 4crossař Michal Prokop. Jako zpestření pořadatelé naservírovali i závody celebrit, hokejových celebrit a žen.

Hned v prvním kole vyřazovacího pavouka vypadl Martin Prokop, který neustál svoji jízdu a po pádu nemohl pomýšlet na první dvě postupové pozice. Velký den to byl pro jednoho z nejmladších účastníků, patnáctiletý Ladislav Holada se probojoval do čtvrtfinále. Oba severští favoriti, Felder i Pihlainen, se hladce dostali až do semifinále, kde ale na soupeře už nestačili a velké finále jim tak uteklo. Felder upadl a zbytek trati tak pojal jako děkovačku. Naopak české fanoušky mohlo těšit dvojnásobné zastoupení domácích barev ve velkém finále. Lukáš Kolc a Lukáš Fiala se rvali statečně, ale nakonec z toho bylo „jen“ druhé a třetí místo.

Výsledky:
Výsledky muži:
1. Miikka Jouhkimainen (FIN)
2. Lukáš Kolc (CZE)
3. Lukáš Fiala (CZE)
Výsledky ženy:
1. Jitka Nedbalová (CZE)
2. Lucie Hromířová (CZE)
3. Karolína Košková (CZE)

Redbull Crashed Ice 2009 Redbull Crashed Ice 2009 Redbull Crashed Ice 2009 Redbull Crashed Ice 2009

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno