Red bull Crashed Ice

Praha, 7. 2. 2009: Podruhé zavítal do Prahy seriál adrenalinového sportu Redbull Crashed Ice. V okolí Vyšehradu vyrostlo 365 m dlouhé ledové koryto, kterým se za večer spustilo 64 neohrožených bruslařů. Nejrychlejší z nich byl nakonec Fin Miikka Jouhkimainen. [Fotogalerie uvnitř]

Je půl páté a před vstupními turnikety se mačká sedm tisícovek diváků. Za okamžik se brány otevřou a někteří v poklidu, jiní úprkem vyrazí zabrat co nejatraktivnější místo u trati. Do startu zbývá celá hodina. Diváky zahřívá vtipkováním moderátor Leoš Mareš, velkoplošné obrazovky promítají klipy z předchozích závodů. S úderem 17:30 se spustí korytem dolů první čtveřice jezdců. Čeká na ně dvacet centimetrů tlustý led, vytvarovaný do 365,4 metrů trati s osmi zatáčkami a celkovým převýšením přes třicet metrů. Všichni jsou navlečeni do hokejové výstroje, která mnohým zachrání zdraví – o pády a strkanice není nouze a v až sedmdesáti kilometrové nejde o nic příjemného. Takový je Redbull Crashed Ice.

Nápad na tento šílený závod dostal rakouský fotograf Stefan Aufschnaiter na sklonku devadesátých let a první závod se jel v roce 2001 ve Švédském Stockholmu. Akce měla obrovský úspěch a následovaly ji podobné podniky po celém světě, v Moskvě,. Helsinkách, Davodu, Quebecu a nechybí ani Praha. První závod se konal v roce 2005 v okolí Hradčan a teď, po čtyřech letech, se Crashed Ice do Prahy vrátil, tentokrát na Vyšehrad.

Stovky jezdců se zúčastnily kvalifikací na stadionech po celé ČR, 120 z nich postoupilo do páteční kvalifikace a jen 64 nejrychlejších se mohlo nakonec postavit na start samotného závodu. Byli mezi nimi i Švéd Jasper Felder, držící rekord za nejvíce vítězství – má jich celkem pět, současný nejlepší závodník Arttu Pihlaninen z Finska, vítěz posledního závodu v Quebecu, ale třeba i náš 4crossař Michal Prokop. Jako zpestření pořadatelé naservírovali i závody celebrit, hokejových celebrit a žen.

Hned v prvním kole vyřazovacího pavouka vypadl Martin Prokop, který neustál svoji jízdu a po pádu nemohl pomýšlet na první dvě postupové pozice. Velký den to byl pro jednoho z nejmladších účastníků, patnáctiletý Ladislav Holada se probojoval do čtvrtfinále. Oba severští favoriti, Felder i Pihlainen, se hladce dostali až do semifinále, kde ale na soupeře už nestačili a velké finále jim tak uteklo. Felder upadl a zbytek trati tak pojal jako děkovačku. Naopak české fanoušky mohlo těšit dvojnásobné zastoupení domácích barev ve velkém finále. Lukáš Kolc a Lukáš Fiala se rvali statečně, ale nakonec z toho bylo „jen“ druhé a třetí místo.

Výsledky:
Výsledky muži:
1. Miikka Jouhkimainen (FIN)
2. Lukáš Kolc (CZE)
3. Lukáš Fiala (CZE)
Výsledky ženy:
1. Jitka Nedbalová (CZE)
2. Lucie Hromířová (CZE)
3. Karolína Košková (CZE)

Redbull Crashed Ice 2009 Redbull Crashed Ice 2009 Redbull Crashed Ice 2009 Redbull Crashed Ice 2009

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here