Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu 2009

Dne 13.6. se na Pelhřimovském náměstí v rámci festivalu Pelhřimov – Město rekordů uskutečnil již druhý ročník siláckého klání Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu 09. Letošní ročník byl specifický tím, že závodníci odložili veškeré vybavení zvyšující výkon čili dresy i bandáže a porovnali své výkony oblečeni jen v singletu popřípadě i tričku a trenkách. Zvýšil se počet soutěžních pokusů na 4, ale snížil se počet kategorií, avšak oceněný byl každý závodník!

V kategorii žen dorazil na české poměry nevídaný počet 6ti závodnic, z nichž nejlépe si vedla někdejší mistryně světa v silovém trojboji a v současnosti česká reprezentantka ve vzpírání Pavla Kladivová z SK Xxtreme Nutrition Praha, která pozvedla prvním pokusem 165kg a víc už nebylo třeba a jen si pohlídala soupeřky, aby jí žádná nepředběhla. Na druhém místě se umístnila trojnásobná babička a mistryně světa, dvojnásobná mistryně Evropy v powerliftingu ve veteránské kategorii Libuška Leiblová z Kam. Šenova, která druhým pokusem zapsala 155kg a poté marně dvakrát pokoušela 160kg. O bronzovou příčku se však strhl doslova lítý boj mezi Kateřinou Türbovou, Klárou Bártkovou a Ivanou Škodovou, z nichž právě posledně jmenovaná závodnice FM Servis Powerteam Trutnov byla v tomto boji nejúspěšnější a pozvedla 127,5kg, tedy o 2,5kg více než obě její pronásledovnice.

Mezi juniory zvítězil sám pořadatel závodu 21letý student ČVUT Jakub Smejkal z SK Xxtreme Nutrition Praha, na kterém se podepsaly starosti s pořádáním závodu i zkouškové období a 320kg již bylo nad jeho síly a zapsal tak tedy „jen“ 300kg. Na druhém místě skončil Karel Šišovský z TJ Sokol Vranovice, který pozvedl 252,5kg. Jako třetí na stupeň vítězů pak vystoupal Lukáš Borůvka z FM Servis Powerteam Trutnov s výkonem 240kg.

V takzvané kategorii „LEHKÁ VÁHA“ čili mužů do 100kg letos ani na chvíli nezaváhal Viktor Horák z SK Xxtreme Nutrition Praha a předvedl nádherný výkon 265kg a jasně vyhrál tuto kategorii. Viktor je mistr Evropy v silovém trojboji a ač posiluje již od roku 1991, tak silový trojboj objevil teprve před třemi roky. Na druhém místě skončil Pavel Černák z SK Lvi Všechlapy s výkonem 250kg. Na paty mu však při tom těsně šlapal Martin Horák, bratr Viktora a oddílový kolega, který zatáhl 245kg. Na těchto dvou závodnících je zajímavé, že nedělají čistě jen silový trojboj, ale Pavel Černák někdejší strongman se nyní věnuje rugby a Martin Horák závodí ligu mužů v boxu.

Nejtěžší kategorie letos viděla daleko větší váhy než vloni, ač se letos nepoužívali dresy, tak první místo jasně obhájil Tomáš Podlipný z SK Xxtreme Nutrition Praha, který takticky začal na vysokém základním pokusu, a tak si díky vzpěračskému systému závodu svého hlavního soupeře – teplického vzpěrače Pavla Čurdu z Dora Security Power Team pohlídal, a když Pavel pozvedl poslední svůj pokus 330kg, Tomášovi zbyl ještě jeden a suverénně si vítězství zajistil výkonem 332,5kg. Na třetím místě se představil Jan Vojtěchovský z SK Xxtreme, který si zlepšil svůj soutěžní osobák na 275kg!

Veteránská kategorie však přilákala pouze jediného závodníka Zdeňka Trnku z Dora Security Power Teamu, který přesto zabojoval sám se sebou a pozvedl čtvrtým pokusem 270kg!

V hodnocení oddílů jasně zvítězil červený tým SK Xxtreme Nutrition Praha s náskokem před druhým Dora Security Power Teamem a třetím FM Servis Powerteamem Trutnov. Akce se vydařila na výbornou, s moderátorem Janem Brožem z Rynáreckého ochotnického divadelního spolku dostala úplně novou úroveň a hodnotné ceny pro závodníky zajistily sponzoři akce : 4fitness.cz, Město Pelhřimov, Obec Rynárec, U&M Parts Trutnov a Stavo Praha s.r.o.