Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu

V sobotu 14.6.2008 se konala v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů přímo na náměstí Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu.

Tohoto klání v ryzí silové disciplíně se zúčastnilo nakonec celkem 24 siláků a silaček, kteří burcováni tvrdou muzikou a velmi početným publikem svedli nelítostný souboj s masou železa a padla spousta osobních a i několik národních rekordů. Na celý průběh dohlíželi 3 svědomití rozhodčí špičkové kvality. Jiří Ondráček, legenda silového trojboje a mrtvého tahu, který je již 21 let držitelem národního rekordu v pozvedu 365kg v kat. do 125kg. Dalším byl Jaromír Kratochvíl, mistr světa a mistr Evropy v silovém trojboji, historicky první reprezentant ČR ve federaci GPC a nesmím zapomenout ani na naši pohlednou Míšu Rackovou, mezinárodní rozhodčí a vicemistryni Evropy v benchpressu.

První soutěžní kategorií byla kategorie žen, ve které excelovala moderátorka této akce Pavla Kladivová. Pavla, čerstvá závodnice SK Xxtreme Nutrtion Praha, ještě jako juniorka zvedla neuvěřitelných 195kg při váze 65,5kg, čimž neoficiálně překonala světový rekord v mrtvém tahu! Na druhém místě skončila v výkonem 100kg drobná Hana Nachtigalová ze Žatce, která závodí v kategorii do 48kg. Bronz nakonec putoval až do Teplic pro Kateřinu Türbovou za hezkých 115kg při 64,5kg. Pověstnou bramborovou medaili získala Jana Šindelářová, která sice zvedla 130kg, druhý ženský nejlepší výkon, avšak při nejvyšší tělesné hmostnosti a po přepočtu jí to bohužel na lepší umístnění nestačilo.

Mezi dorostenci zlato získal nejlehčí závodník Lukáš Krejčí z Třebíče, který podal výborný výkon 180kg, což je téměř trojnásobek jeho hmotnosti! Druhé místo obsadil Lukáš Borůvka z Powerteamu Trutnov za 230kg. Stejnou váhu zvedl i Denys Smovzh z Prahy, který při vyšší tělesné hmostnosti tak obsadil bronzovou příčku. „Brambora“ zbyla o deset reshelových bodů na Romana Schustera z Teplic, který potáhnul 200kg.

Z přihlášených závodníků nabité kategorie juniorů nakonec dorazili jen dva, kteří už od začátku tedy věděli, zvládnou-li zahájit platným pokusem, mají medaili jistou. Šťastnějším nakonec byl Jakub Smejkal, pořadatel Velké ceny Pelhřimova, který si odskočil od pořádání akce, aby se ukázal před domácím publikem. Nakonec se zapsal výkonem 320kg, přičemž k 337,5kg novému rekordu chybělo pověstné zatažení ramen. Na druhém místě skončil velmi nadějný lifter Jiří Olenjuk, který při váze 67kg si dokázal poradit s činkou o hmotnosti 180kg.

V kategorii do 90kg mužů mohli diváci spatřit nelítostný bratrovražedný souboj Martina a Viktora Horákových, kteří oba disponují ohromnou silou, avšak nakonec rozhodla o vítězství zkušenost Viktora, který už jako mistr Evropy nenechal nic náhodě a pojistil si vítězství výkonem 250kg. Martin zvedl základní pokus 240kg až napotřetí, sice pokaždé lehce, avšak dvakrát s nějakým technickým nedostatkem. Ašak na stříbrné místo mu tento výkon stačil a publikum ještě potěšil svou bitvou s 277,5kg čtvrtým pokusem o národní rekord, bohužel však k platnému pokusu trochu ještě chybělo, ale potenciál má tento závodník ohromný. Na bednu vítězů vstoupil ješte Bohuslav Šimek z Trutnova, který si tuto přičku vybojoval před svým oddílovým kolegou Martinem Hurdálkem, kteří oba dva zvedli 220kg, ale Bohuslav byl lehčí. Na pátém místě jsme mohli vidět premiéru Vojtěcha Fric z Českých Budějovic, který při 72,9kg vytáhl velmi hezky 175kg vážící činku.

Mezi muži do 110kg zvítězil Petr Palacký, který v Pelhřimově předvedl neuvěřitelnou formu a nejen, že zvedl svůj soutěžní osobák 290kg při hmotnosti 98kg, ale cítil ještě rezervu, tak si na čtvrtý rekordní pokus nechal naložit 302,5kg, které bohužel zatím ješte byly nad jeho síly. Na paty mu ale při tom všem velmi šlapal Igor Poljačik z Nového Boru, který zvedl 300kg a zaostal za Petrem o pouhopouhý 1 reshelův bod. Bronz avšak stejně jako zlato putoval do oddílu Normy Žatec, jelikož se v této kategorii představil i Jaromír Šruc, který nazvedal úctyhodných 260kg. Na čtvrtém místě nakonec skončil domácí Vítězslav Pavel s výkonem 235kg.

V kategorii mužů nad 110kg zvítězil rozdílem třídy Petr Mrkvica z Powerteamu Trutnov, který si „pohrál“ s 327,5kg vážící činkou. O druhé místo bojoval Petrův oddílový kolega Radek Rosa s Honzou Vojtěchovským, jedním ze sponzorů akce, závodníkem oddílu SK Xxtreme Nutrition Praha, z nichž byl nakonec šťastnější Radek s výkonem 235kg, když se Honzovi nepovedlo zvednout 240kg třetím pokusem a zústal mu tak zapsán výkon o 10kg menší.

Poslední vyhlášenou kategorií byla kategorie veteránů, kde se nakonec účastnili jen dva závodníci starší 40ti let, z nichž nejlepší výkon předvedl Zdeněk Trnka z Teplic, který potáhl činku těžkou 262,5kg. Na druhém místě Libor Hurdálek dokázal pozvednout úctyhodných 210kg v 54ech letech.
Mezi oddíly s jasnou převahou zvítězil klub SK Xxtreme Nutrition Praha, který byl v Pelhřimově zastoupen osmi závodníky! Na druhém místě skončila Norma Žatec a jako třetí Powerteam Trutnov.

V prestižním absolutním pořadí jasně zvítězila Pavla Kladivová s 326 body, která krom nejvyššího šeku obdržela i speciální cenu, baťoh od společnosti Jerky, který jí byl nasazen přimo na podiu moderatorem. Pohár za absolutní druhé místo si odnesl Petr Mrkvica z Trutnova s 281 body a finanční odměně neušel ani Jakub Smejkal, který skončil s 277 body na třetím místě v absolutce.

Na závodech v Pelhřimově padlo celkem 10 národních rekordů v mrtvém tahu asociace silového trojboje GPC, sešla se spousta diváků a celý závod byl sledován desítkami objektivů fotoaparátů a kamer. Za takovéto příjemné prostředí musíme poděkovat sponzorům akce. Rozvojovému fondu města Pelhřimova, ze kterého byla akce částečně financována. Dále společnosti 4fitness, která poskytla doplňky výživy pro všech 21 vyhlášených závodníků. Každý medailový závodník taktéž mohl okusit jak chutná sušené maso od firmy Jerky. Dalšími sponzory byly : U&M Parts, Studio A, Agrostroj Pelhřimov, společnost MEPAC CZ, obec Rynárec a STAVO Praha s.r.o.

Komletní výsledky

Zajímají li vás kompletní výsledky můžete se na ně podívat a stáhnout si jeKompletní výsledky Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu

Foto Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu

Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu Velká cena Pelhřimova v mrtvém tahu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno