Zlato si odvážejí Finové, na Česko zbyly jen brambory

Praha, 14. 12. 2008: O2 aréna štěstí české florbalové reprezentaci nepřinesla, po bojovném výkonu naši prohráli se Švýcarskem 5:2 v prodloužení a museli se spokojit s bramborovou medailí. Zlato vybojovali po urputném severském souboji Finové.

Zápas o třetí příčku měl podobný průběh jako ten včerejší, po první třetině musel výběr Česka dotahovat jednogólovou ztrátu. Vše se ale tentokrát obrátilo ve třetím dějství, kdy třemi goly v řadě během pár minut minut otočili stav na 4:3. Publikum šílelo a hnalo naše kupředu, ale studená sprcha měla teprve přijít. Minutu před koncem srovnaly Švácaři na 4:4 a následovalo prodloužení. V něm byl bohužel úspěšnější soupeř, zaúřadoval zlatý gól v naší síti a určil tak, že bronzový kov se bude houpat na Švýcarských krcích. Kapitán týmu Radim Cepek si po zápase posteskl: „Zbytečně jsme útočili. Myslím, že jsme to v té chvíli měli super rozehrané, ale díky tomu vyrovnávacímu gólu jsme si to nechali zbytečně všechno vzít.“

Česko – Švýcarsko 4:5 v prodl. (0:1, 1:0, 3:3 – 0:1)
Branky a sistence: 40. Sikora (Fridrich), 52. Zálesný, 57. Sikora (Zálesný), 58. Skalík (Ostřanský) – 5. Ch. Hofbauer, 41. Ch. Hofbauer (Antener), 48. Stucki (Antener), 58. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 70. Stucki (Cadisch)

Finálové utkání mezi Finskem a Švédskem mělo průběh podobný a přece jiný. Rekordních 14 208 diváků sledovalo, jak Finové skvěle zvládli úvodní třetinu; na první přestávku odcházeli s vedením 4:0. Vycházela jim každá střela, do které vložili hokejku, naproti tomu Švédové se v koncovce trápili. Jenže nebyl všemu konec. V přostřední části se situace otočila, Finové naráželi na výbornou obranu a brankáře protivníka a tentokrát to byli Švédové, kdo zvedal ruce nad hlavu v radostném gestu. Postupně stáhli až na 4:3 a v ofenzivní jízdě pokračovali i ve třetí třetině. Gólovou smrští otočili na 4:6 a už se pomalu viděli na nejvyšším stupínku. Jenže ani to nebyl ještě konec, Finové se nevzdali a dvěma góly, psoledním dvě minuty před koncem, vyrovnali a tak i druhý dnešní zápas směřoval do prodloužení. V něm se štěstí přiklonilo na stranu Finů a z protiútoku padl poslední gól mistrovství, do Švédské branky. Finové tak zvítězili 7:6 v prodloužení a mohli nad hlavu zvednout pohár pro vítěze.

Švédsko – Finsko 6:7 v prodl. (0:4, 3:0, 3:2 – 0:1)
Branky a asistence: 21. Djurling (Quist), 31. Jihde (Quist), 34. Calebsson (Eskelinen), 46. Eskelinen (Helgesson), 50. Djurling (Kranberg), 52. Jihde (Djurling) – 2. Kavekari (Järvi), 11. Hyvärinen (Mika Kohonen), 15. Vänttinen (Hyvärinen), 16. Koskelainen (Hyvärinen), 55. Vänttinen (Mika Kohonen), 56. Vänttinen (Järvi), 66. Tiitu (Hyvärinen). Rozhodčí: Hofgaard Jorstad, Ali Zouhar (oba Nor.)