Domů Zdraví Choroby Brnění rukou

Brnění rukou

Pokud člověka začnou brnět ruce, tak určitě začne přemýšlet, co to způsobuje. Právě tento článek vám poodhalí roušku chorob, které se projevují i tímto způsobem..

Brnění rukou dříve nebo později pozná každý člověk. Tak jako v případě jiných nestandardních pocitů a dějů v těle, tak i v tomto případě musíme brnění rukou věnovat pozornost. Často se jedná o banální příčinu, která rychle odezní. Jindy se jedná o problém, který pokud nebudeme řešit, tak se může zhoršovat a komplikovat nám život. Pojďme se tedy podívat na to, co může brnění rukou způsobit.

Přeležení rukou

Právě tuto zkušenost s brněním rukou prodělá během svého života zřejmě každý člověk. Během spánku si obě nebo jednu ruku můžete takzvaně přeležet. Obvykle se jedná o důsledek nedokrvení končetin v kombinaci s tlakem jiných částí těla na ruku nebo ruce, který zmenší průtok krve. Nepříjemné brnění v tomto případě poměrně rychle odezní. Tato příhoda se vám může stát i v bdělém stavu, pokud ruce necháte z jakéhokoliv důvodu v podobné poloze, jakou jsme popisovali.

Těhotenství

S brněním rukou se setkávají i některé ženy v průběhu těhotenství. Důvod je poměrně jednoduchý. Těhotné ženy můžou trpět různými otoky. Pokud dojde k otokům v oblasti zápěstí, tak se snižuje průchodnost krevního toku v této oblasti a to může být příčinou pocitu brnění rukou.

Problémy s páteří

Uskřípnutý nerv nebo jinak poškozená páteř, včetně krční páteře, může způsobovat brnění rukou. Tuto příčinu může se stoprocentní jistotou zjistit a potvrdit pouze lékař a diagnostické vyšetření. Obvykle se dělá rentgen páteře a v některých případech CT vyšetření nebo magnetická rezonance. Pokud se nejedná o vážný stav vyžadující chirurgický zákrok, tak jsou řešením různé rehabilitace.

Mozková mrtvice

Mozková mrtvice může způsobit brnění nebo dokonce znecitlivění některých částí těla. Nemusí se tedy jednat vždy nebo pouze o ruce. Dalšími příznaky jsou mdloby, závratě, zmatenost, zhoršené vidění, ztížená mluva nebo neschopnost zvednout ruce. Vždy je nutné ihned zavolat rychlou záchrannou službu!

Raynaudův syndrom

Jedná se o chorobu způsobující zúžení cév zásobujících prsty. Ukazatelem je zbělání prstů jako důsledek nedostatečného krevního zásobování. Po několika desítkách minut prsty zase zčervenají a překrví se. Dalšími projevy jsou nepříjemné a bolestivé pocity prstů, rukou nebo brnění prstů a rukou.

Rakovina

Nejčastěji je pocit brnění v rukou spojen s tím, že rakovina napadla nervový systém. Může se jednat přímo o primární nádor nebo o následné metastáze. Další možností, způsobující brnění rukou, jsou splodiny, které rakovina „vypouští“ do těla. Někdy brnění souvisí s reakcí imunity na rakovinu.

Roztroušená skleróza

Skleróza napadá nervový systém, přesněji vlákna nervů v těle. Díky tomu se může mimo jiné projevovat i brněním rukou. Jedná se o chorobu, která v dnešní době není léčitelná. Pokud se na ni přijde včas, může se za pomoci různých preparátů a cvičení její rozvoj zpomalit.

Mezi dalšími příčinami brnění rukou může patřit syndrom karpálního tunelu, cukrovka nebo i jiné onemocnění.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno