Problémy se špatným trávením má v dnešní době stále větší počet lidí. Uvedeme si jak příčiny, tak také to jak se špatným trávením bojovat a jak ho opět napravit.
Špatné trávení často souvisí se špatným stavem střevních bakterií ve střevech. V tomto případě nejsou střevní bakterie ve správné rovnováze. Na rozvoji špatného trávení se podílí špatné stravování, stresování se, nedostatek fyzické aktivity či užívání některých léků například dlouhodobé užívání antibiotik. Někdy také nadměrné využívání projímadel.
Příznaky špatného trávení
Uvedeme si hlavní příznaky a projevy špatného trávení:
- nadýmání a plynatost – objevuje se zejména po jídlech, které v sobě měly hodně cukru.
- zácpa –
- průjem – nebo naopak průjem
- těžko v žaludku –
- horší nálada – objevuje se také zhoršená nálada a podrážděnost
- únava –
- pocit pomalého trávení – máme pocit, že zkonzumované jídlo se tráví strašně dlouho
- nevolnost – objevují se také pocity nevolnosti
- pálení žáhy –
Léčba špatného trávení
Pokud se jedná o problémy s trávením, které vás trápí delší dobu, tak by jste měly určitě navštívit lékaře. Lékař vás řádně vyšetří. V případě špatného trávení by jste neměly jíst příliš často a měly by jste nechat trávicímu ústrojí dostatek času na kompletní strávení potravy. Ideální je jíst pouze 3x denně (tedy klasicky snídaně, oběd, večeře) s dostatečnými rozestupy. Při jídle myslete na to, že je třeba každé sousto pořádně rozkousat. Protože správné trávení začíná již v ústech. Takže je třeba pořádně žvýkat. Je třeba také dostatečně pít, ideálně každý den 2 litry čisté vody, slazeným nápojům se vyhýbejte. Není také dobré jíst na noc, jídlo by mělo být stráveno před tím, než půjdeme spát. Myslet také na to, že by jste měly mít dostatek fyzického pohybu. Neměly by jste také zapomínat na to, že by jste měly každý den spát alespoň 7 až 8 hodin denně.
Babské rady
Doporučuje se čaj z hřebíčku. Nebo olivový olej užívaný nalačno ráno.
Špatné trávení opravdu dnes postihuje snad většinu civilizace… psyllium můj denní kamarád.