Domů Sport Horolezectví Čím si připomenout hory v čase nudy

Čím si připomenout hory v čase nudy

Karanténa pořád zuří a naše výlety jsou v nedohlednu. Těžko říct, kdy se budeme moct pohybovat po Česku, a ještě těžší je hádat, kdy se podíváme do nějakých pořádných hor. Mezitím si ale můžeme čas zpříjemnit něčím, co nám hory aspoň připomeneme – takže tady přinášíme pár tipl na dobré filmy a knížky.

Velké hory. Ty největší

Spousta horolezeckých filmů (a pochopitelně i knížek) se odehrává v Himálajích. Pojďme se tam tedy rovnou přenést. Hollywoodský film Everest jste možná už viděli, ale při nynějších dlouhých víkendech si na něj určitě můžete najít čas znovu. Popisuje jednu z nejtragičtějších událostí, co se na nejvyšší hoře kdy stala. V roce 1996 zahynulo na svazích 8 horolezců. Pokud byste se o celé události chtěli dozvědět více, doporučuji knihy Výstup od Bukrujeva a Peklo blízko nebe od Jona Krakauera, který se celé expedice účastnil jako novinář. Od něj se mimo jiné dá doporučit také Útěk do Divočiny (Into the wild), ať už v knižní nebo filmové podobě – ta je navíc podpořena vynikající hudbou Eddieho Vedera.

V roce 1996 tady někde zahynulo 8 lidí. O tom je film Everest

V Himálajích se ale pochopitelně odehrálo mnohem více příběhu. Nanga Parbat vypráví příběh o výstupu bratrů Messnerů Rupálskou stěnou, jednou z těch nejtěžších na světě. Při sestupu ovšem… víc už radši nebudu prozrazovat, abych vám nezkazil překvapení. Každopádně doporučuji! Když už jsme u Messnera, za zmínku stojí i spousta jeho jiných dokumentů – třeba Messner nebo Alpami s Reinholdem Messnerem.

Zpátky ještě ke klasikám, za zmínku totiž stojí minimálně dvě. Nordwand vypráví příběh o výstupu na Eiger, tehdy ještě něco naprosto šíleného. Parta horolezců se ve 40. letech snaží několik dní, aby tuto legendární stěnu zdolala a… posuďte sami. Potom si ale třeba můžete na YouTube pustit pokus Ueliho Stecka, který to zvládl pod 3 hodiny.

Severní stěna Eigeru

A co byste rozhodně neměli minout je ještě snímek Pád do ticha. Je taky ve vysokých horách, tentokrát Andách, a vypráví o nezdolné lidské touze žít a udělat pro to všechno. Jestli vám někdy připadalo, že jako člověk něco nemůžete zvládnout, po tomhle filmu si to přestanete myslet. A výborná je i kniha Setkání se smrtí od Joe Simpsona o tomtéž.

Obdivovat ty nejrychlejší a nejšílenější

Když vás přestanou bavit vysoké hory, jsou tu pořád šílenci, kteří naštěstí mají spoustu natočeného materiálu. Kilian Jornet, jeden z nejrychlejších alpinistů světa, v souvislosti s karanténou na svém blogu zpřístupnil svoje všechny čtyři filmy ze série Summits of My Life. Je libo vidět 3hodinový výběh a seběh Matterhornu, pokus o FKT (Fastest Known Time) na Elbrus či Mont Blanc nebo výběh na Mount Everest? Tak to bude Kilian vaše správná volba.

V souvislosti s Kilianem se hodí taky zmínit celou sérii Salomon TV, na které naleznete neuvěřitelné množství běžeckých a skialpinistických videí. Většinou mají okolo 10 minut, ale zpravidla u nich ztvrdnete na hodiny. Dejte si třeba to, kde Emilie Forsberg přebíhá Kungsleden, 440km trek u polárního kruhu ve Švédsku. Když už jsme u krátkých videí, mrkněte třeba na Adama Ondru a jeho sérii lezeckých videí na Balkáně. Ideální, když posilujete doma a potřebujete na něco koukat.

Oslím můstkem jsme se přesunuli k lezení, kde je šílenců požehnaně. Petr Jan Juračka natočil, jak Adam Ondra zdolal nejtěžší lezeckou cestu na světě (9C) – The Silence. Krátký dokument tak akorát k vaření jídla.

Ale zejména, film, o kterém jste všichni určitě slyšeli. Free Solo. Alex Honnold předvádí naprosto dechberoucí výkon, na který budete zírat s otevřenou pusou, ať už se na něj díváte poprvé nebo podesáté. Garantuji, že se vám zpotí ruce i přes monitor. Tento dokument zcela oprávněně získal Oskara.

Zde se odehrává děj Free Solo – El Capitan

Velmi podobný je i dokument Durch die Wand, který ale znáte spíše pod názvem The Dawn Wall. A v  Yosemitech se odehrává ještě jeden film, který by neměl vašemu oku uniknout. Vzpoura údolí (Valley Uprising). Celovečerní dokument popisuje počátky lezeních ve vysokých skalách. To celé je navíc říznuté hnutím Hippies, jehož popularita ve Státech zrovna vrcholila. Dokument, který není jen o lezení, ale daleko víc o svobodě a mysli.

A neměli bychom zapomenout taky na Ueliho Stecka, který bohužel zahynul při tréninku v Himálajích. Na YouTube najdete desítky minut záznamů všech možných extrémních výstupů, ale jedna akce přece jen vyčnívá – to, jak za 62 dnů vystoupal na všechny čtyřtisícovky v Alpách, aniž by při tom použil jediný motor.

Občas je ale potřeba jen relaxovat

A pokud by vás náhodou přestali bavit šílenci a vysoké hory, je tu ještě jedna skupina filmů, co sledovat. Ta na odreagování. 127 hodin je natočen podle reálné události a stejně jako Pád do ticha, vypráví příběh, co všechno jsme schopni udělat pro záchranu svého života.

Proti přírodě je snímek skandinávské produkce. Vypráví o existenciální krizi mladého otce, kterou jako správný Nor neřeší nikde jinde než v přírodě. Fascinující jsou zejména úchvatné záběry norské přírody.

V podobné krajině se odehrává Proti přírodě

Dalším filmem z klasické hollywoodské produkce je Divočina. Ač sám ji příliš rád nemám, jako oddechovka poslouží jistě dobře. Podobným snímkem, na kterém budete obdivovat zejména přírodu, je taky Tajný život Waltera Mittyho. Úchvatné scenérie, jen tematika už se příliš netýká horolezectví.

Nejlepší relax je ale stejně u knížky a zázvorového čaje, tady je pár posledních tipů. Úplnou klasikou jsou Hvězdy a bouře nebo Himálajští tygři. Z těch biografických titulů uveďme třeba Sám ve stěně od Alexe Honnolda, Lezec tělem i duší od Adama Ondry nebo libovolnou knihu od Messnera či Jorneta.

Na úplný závěr si dovolím připomenout knihu, na které jsem já sám vyrostl: Karpatské hry od Miroslava Nevrlého. Ať už ale budete koukat na cokoliv nebo cokoliv číst, zůstaňte optimisté – jednou se na ty hory dostaneme.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno