Měna v Albánii

Oficiální albánskou měnou je allbánský lek (ALL). České banky a směnárny tuto měnu ve svém kurzovním lístku nenabízejí. V Albánii se leky smění na obvyklých místech – banky, směnárny, soukromí „měniči“. Další možností je výběr hotovosti z bankomatů. Ve větších městech leze někde platit bankovní kartou, případně eurem. Při platbě eurem jsou ovšem „drobné“ vráceny v místní měně.

Leky lze koupit až v Albánii

Albánské leky české směnárny nenabízejí. Informace pro albánský lek lze nalézt v  kurzech exotických měn, grafech kurzů a převodníku měn albánského leku. Základní cestovní měnou při cestě do Albánie je euro. Uplatní se už ve státech, kterými turisté projíždějí.

Albánský lek

V oběhu jsou albánské leky v hodnotách:

  1. Mince: 1, 5, 10, 20, 50 a 100 lekë
  2. Bankovky: v hodnotách 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 lekë.

Eura je možno směnit v jakékoliv směnárně (je jich v zemi dost), v bance, na letišti, u pouličních „veksláků“. Zkušenosti českých cestovatelů říkají, že pouličním „směnárníkům“ lze věřit, ale přesto je dobré předem znát oficiální kurz.  Kurz se pohybuje poměrně stabilně okolo 120 až 130 leků za jedno euro, ale to jen orientační údaj.

Bankomaty a platby kartou

V Albánii je síť výběrových bankomatů, ale zatím řídká a dost často bankomaty akceptují jen některé karty. Bankomaty jsou umístěny ve větších městech a v turistických lokalitách. Uplatnitelné karty jsou ale obvykle na bankomatu uvedeny.

Placení kartou sice je v Albánii možné, ale zatím jen na velmi málo místech. Především na takových, kde se očekává ze strany provozovatele „větší tržba“:

  • Na čerpacích stanicích,
  • v dražších ubytovacích zařízeních
  • a ve větších obchodech.

Platit eury, anebo leky?

Platba v hotovosti eury je možná ve větších městech a turisticky hojně navštěvovaných místech. Nelze protestovat proti tomu, že prodávající vracejí místní měnu, leky. Proto se vyplatí platit nejnižší možnou euro bankovkou, která nejvíc odpovídá ceně zboží nebo služby.

Turisté, kteří rádi poznávají místní kolorit, mají v oblibě pouliční stánky, malé obchody s rustikálním sortimentem a lidové restaurace, se musí vybavit dostatečným množstvím místních peněz, protože na těchto místech ničím jiným nezaplatí.

  • Pozor, na tržištích se nesmlouvá, uvedené ceny jsou pevné. Albánie je na Balkáně, ne na Blízkém východě, kde je smlouvání tradiční rituál.

 

Ilustrační foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno