Po šedesátileté izolaci se Tirana postupně proměňuje moderní metropoli Albánie. Je střetem starého a nového světa. Podle oficiálních údajů měla Tirana v roce 2016 bezmála devět set tisíc obyvatel, kterých stále přibývá. Kdo navštíví Albánii, neměl by Tiranu vypustit ze svých cestovních plánů. Bude to překvapivé a příjemné zastavení.
Do Tirany bez obav z neznámého
Do Tirany, jako v podstatě do celé Albánie, přijíždějí turisté s „otazníky v mysli“.
- Jaké bude dopravní a orientační značení?
- Jakou úroveň bude mít ubytovací zařízení?
- Bude na místě wifi nebo alespoň signál mobilního operátora?
- Půjde elektřina po celý den, anebo město bude – jako v éře Envera Hodži – čelit neustálým výpadkům elektrického proudu?
Příjemná překvapení
Turisté nacházejí půvabné městečko, kde se prolíná moderní kosmopolitní tempo s životním stylem malého města, a s čilým nočním životem. Tirana prochází obdobím rozsáhlé výstavby, ale též rekonstrukce budov z komunistické doby. Zatím však město působí poněkud „eklekticky“.
Málokdo z příchozích umí nebo rozumí albánštině. Ale mladá generace už má jako druhý jazyk angličtinu. Nicméně, nejvíc obyvatel mluví s cizinci italsky. Především tu je však snaha po dorozumění, protože Albánci si návštěvníků váží. Ostatně, přinášejí do města peníze.
Trocha zeměpisu
Tirana leží ve střední Albánii na řece Ishm asi 25 kilometrů od pobřeží Jaderského moře v nadmořské výšce přes 90 metrů. Na východ od města se zvedá horský masiv Dajtit (1611 m.n.m). Rovněž z jižní a západní strany obklopují Tiranu vrchy a jen k severu a severozápadu se otevírá rovina.
- Podnebí v Tiraně je subtropické středomořské s deštivou zimou a suchým létem.
- Průměrná roční teplota je 16 °Celsia (7 °Celsia v lednu, 24 °Celsia v červenci).
Klakson nad všechna pravidla
Tirana byla vystavěna radiálně okružním stylem. Střed tvoří centrální Skanderbegovo náměstí. Z něj vybíhající radiály jsou spojeny okruhy. Zatímco velké části centra města prošly nebo procházejí rekonstrukcí a jsou udržované, předměstí jsou dost nuzná.
Dopravní situace v Tiraně není dobrá, což je důsledek šedesátileté stagnace, kdy město nebylo přizpůsobeno automobilové dopravě. Hlučný klakson je stále „pádný dopravní argument.“
Informační centrum „nad zlato“
Na Rruga Ded Gjo Luli, severně od náměstí Skanderbeg (za Národním historickým muzeem), sídlí informační kancelář. Anglicky mluvící pracovníci jsou turistům skutečně užiteční. Poskytnou zdarma i tištěný „Tirana in your pocket“, který obsahuje důležité informace o jízdních řádech.
- Tirana zatím nemá vlakové nádraží přímo ve městě. Využívá se nově zrekonstruovaná stanice Kashar, asi 10 kilometrů od centrální Tirany. Vlakové spojení je zatím (2018) poměrně špatné.
- Jistější je cestování autobusem. Autobusy zastavují kdekoliv ve městě. Tirana již má mezinárodní autobusový terminál, „Stacioni Qendrore i linjave Nderkombetare“, možno cestovat z mnoha a do mnoha měst v Albánii, a také mezinárodně z a do jiných států.
Doprava v Tiraně
Autobusy a mikrobusy jsou obecně nejlepší volbou pro cestování v Albánii, ale nejsou v nejlepším stavu. Existuje několik autobusových společností; mnohé jsou provozovány samotnými řidiči.
- Autobusové linky mají jízdní řád, ale často jsou zpožděny, pokud jsou vozy plné nebo jen z rozmaru řidiče.
- Veřejná doprava v Tiraně se skládá z několika městských autobusových linek, které nejsou příliš rychlé, ale levné (40 lek na jednu jízdu). Autobusy označené jako „Unaze“ jsou pro okružní silnici a cestují po okruhu kolem centra města.
- Tam jsou také linky sloužící předměstská nákupní centra a letiště Tirana. Existují aplikace týkající se veřejné dopravy v Tiraně, jako jsou linky, směry, časy a náklady. Nejjistější je informovat se o nich v info centru.
Bicykly: Už se „blýská“ na lepší časy
Tirana zatím není moc připravena na cyklisty, ale cyklistická infrastruktura se stále zlepšuje. Na některých ulicích se už jízdní kola začínají objevovat. Program pro sdílení jízdních kol Ecovolis byl zahájen v roce 2011. Poplatek v půjčovnách je velmi nízký (asi jeden dolar na den, ale může se se změnit).
Cyklistika v ulicích může být poněkud tristní pro „kolaře“, kteří nejsou obeznámeni s balkánským stylem jízdy. Ale v některých hlavních ulicích už byly otevřeny kombinované automobilové a cyklistické jízdní pruhy.
Udivující směs stavebních stylů
Centrum města je dostatečně malé, aby bylo možno projít a poznat je pěšky. Procházka je to příjemná, jen je třeba dávat pozor na stav chodníků. Názvy ulic se mohou změnit, takže místní obyvatelé je zřídka znají. Proto se doporučuje případnou navigaci nastavit podle orientačních bodů, nikoliv podle názvů ulic. Také se orientovat podle řeky Lany a podle ulice „Dëshmorët e Kombit“, která zhruba prochází centrální část Tirany.
- Uprostřed města se nachází velké Skanderbegovoa náměstí s jeho jezdeckou sochou. Skanderbeg byl albánský státník a generál, který vedl povstání proti Osmanské říši. Jeho povstání vyvolalo myšlenky o nezávislém albánském státě. Pro svůj vojenský úspěch je v Albánii ctěn jako hrdina. Jezdecký socha na náměstí je nová. Za komunistické éry zde stála socha Josefa Stalina.
- historická Edhem Beyova mešita ze 17. století, která ovšem slouží věřícím teprve od roku 1990.
- Nedaleko od ní je hodinová věž,
- Zajímavé jsou rovněž budovy ministerstev z 20. let minulého století.
- Asi nejpozoruhodnější budova je Národního historického muzea z dob režimu Envera Hodži.
- Nedaleko náměstí, na hlavní třídě, se nachází mauzoleum Envera Hodži, brutalistní budova ze skla a oceli. Bylo postaveno v 80. letech za 210 milionů amerických dolarů. Kdysi velkolepá budova v současné době chátrá. Pyramida se nachází přímo na hlavní silnici vedoucí z náměstí Skanderbeg do prezidentského paláce na břehu řeky Lanë. Pozvolna podléhá devastaci, co bude se stavbou dál, to se prý ještě nevím.
- Na jižním okraji města se rozkládá univerzita a univerzitní park z roku 1957.
- V centru se ještě nachází diplomatická čtvrť, část města, která byla za komunistického režimu obyčejným lidem uzavřena.
- Oblíbeným výletním místem je lanovkou na Mount Dajti, odkud je panoramatický výhled na město. Kilometr dlouhá lanovka za 15 minut vyveze návštěvníky na vrchol v nadmořské výšce 800 metrů. Odtud vyhlídka na město, tradiční albánská restaurace a začíná zde síť turistických stezek.
Webové stránky a rezervační systémy
Na pohostinské služby si návštěvníci Tirany nestěžují. A to co možností, kvality a ceny.
Důvěryhodné penziony a hotely mají webové stránky, anebo se prezentují v mezinárodních rezervačních systémech. Už z domova lze zajistit dobré ubytování – dvoulůžkový pokoj kolem 350 korun, za 410 už je v ceně i snídaně.
- Kuchyně je balkánská, se všemi přednostmi, které k tomu stylu patří.
- V Tiraně jsou i provozovny mezinárodních řetězců.
- Ceny jídel i potravin v obchodech jsou přijatelné až nízké.
Foto: (pl)