Nejlepší doplnění energie na horách

Jídlo je základem každého pohybu na horách a doplnění energie je naprosto esenciální složkou každé výpravy. Už jsme tu probírali, jaké jsou nejlepší snídaně nebo večeře, ale co je nejlepší variantou pro to, když prostě potřebujete instantně doplnit energii? Ani moc nezáleží na tom, jestli máte jen mlsnou, máte krizi nebo jen nestíháte oběd, známe to totiž všichni.

Chleba, sýr a kečup – základ všech trempů

Možností, jak do sebe instantně nasypat tak potřebné cukry, je celá řada a každý preferuje něco jiného. Pojďme si tak společně ukázat, co všechno můžete použít. Ještě než se do toho ale pustíme, je dobré si dopředu ujasnit, co přesně čekáte – chcete do nasypat jen pár rychlých cukrů, protože za hodinu budete doma, nebo něco zakousnout místo oběda, na který kvůli dešti nemáte chuť? Od toho se bude totiž výrazně odvíjet složení produktu.

Obyčejné sladkosti

Nejjednodušším a také nejlevnějším způsobem doplnění hladiny cukru jsou bezkonkurečně obyčejné sladkosti. Mají spoustu výhod – koupíte je (nebo jejich náhražky) v podstatě kdekoliv na světě, některé z nich, třeba snickers, mají i relativně dobré nutriční složení, co se týče poměru tuků, pomalých i rychlých cukrů, pro ideální univerzální doplnění energie.

Energetický příjem mezi jednotlivými druhy se nijak zásadně neliší, můžete si tak vzít ty, které vám nejvíce chutnají. Jediným problémem je jejich „nezdravost“ – obvykle jsou plné palmového tuku, nejlevnějšího cukru, barviv a jiných druhů chemie, navíc se vám obvykle při dlouhých výpravách rychle přejedí. K tomu přidejte etické aspekty výroby nadnárodními korporacemi a enviromentální problémy v podobě drancování zemí jihovýchodní Asie k výrobě surovin a máte minimálně o čem přemýšlet.

Co se týče sladkostí, na výběr je nepřeberně druhů

Müesli tyčinky

O něco vyspělejší a obvykle chutnější než obyčejné sladkosti. Jejich výhodou je o něco menší „nezdravost“, zejména u levnějších produktů se však pořád setkáte s palmovým olejem atp. Zatímco levnější produtky jsou obvykle vhodné zejména na instantní zažehnání krize (většinou mají také jen poloviční hmotnost než obyčejné sladkosti), dražší (tzv. „raw tyčinky“) mají obvykle ideální poměr právě pro dlouhodobé doplnění energie, hodí se tak třeba i místo oběda. Jejich cena se však může klidně vyšplhat i ke sto korunám.

Vlastní upečené tyčinky

Jednou z velmi výhodných alternativ je vlastní upečení tyčinek na cesty. Můžete se to zdát složité, ale vůbec není. Výhod je celá řada – můžete si do tyčinek dát přesně to, co chcete (to se hodí zejména pro ty, co jsou alergičtí např. na jeden druh ořechů), výrazně snižujete náklady a při vhodném výběru ořechů a ovoce i enviromentální stopu.

K tomu si můžete přesně složit požadované nutriční složení (chcete je jako instantní doplnění energie, takže hodně rychlých cukrů, nebo spíš místo oběda, takže pomalé cukry doplněné tuky?), vlastní požadovanou chuť, nebo třeba jestli zahrnout sušené ovoce či si umíchat vlastní polevu. Nevýhody jsou ovšem také zřejmé – kromě aspoň minimální znalosti pečení to také zabere výrazně více času než si jen skočit do nejbližšího supermarketu. Na druhou stranu jich však můžete upéct klidně několik kilo najednou a používat v průběhu několika měsíců.

Největší výhoda tyčinek je, že si můžete sami zvolit jejich složení

Sportovní gely a tyčinky

Opustíme už kategorii toho, co se dá koupit v supermarketu, a přesuneme se do sportovních obchodů. Tam se dá totiž velmi dobře odkoukat, co používají třeba cyklisti na Tour de France – a pokud to funguje jim pro několikahodinové výkony tři týdny po sobě, proč by to nemělo fungovat vám na horách s (většinou) výrazně menším výdajem energie.

Firem je na trhu celá řada, v Česku je nejznámější pravděpodobně Nutrend a/nebo Enervit. Obě společnosti mají celou řadu produktů pro naprosté instantní doplnění energie (např. tzv. GT tablety od Enervitu účinkují už po několika minutách, jejich efekt nicméně klesá hned po 30 minutách), tak po tyčinky, které účinkují několik hodin. Na výběr je i několik druhů substancí, kdy si můžete vybrat, jestli chcete gel, který se dá skoro vypít, nebo tyčinku, kterou budete mít problém rozkousat.

Použití takto specializovaných produktů se sice může zdát jako trochu „přestřel“, nicméně na horách se dá provozovat spousta aktivit, kde se pohybujete velmi rychle a řešíte každý gram – např. ultramaratony -, a právě tam najdou svoje uplatnění. Zřejmou nevýhodou takovýchto produktů je samozřejmě jejich cena, která může sahat až k tisícikorunám za pár kusů.

Ostatní

Krom výše zmíněných věcí existuje ještě velká řada dalších povzbuzovatel. Z těch zdravějších se jedná třeba o obyčejné ořechy (výborná zásoba tuků), o sušené ovoce všeho druhu (výborná zásoba pro změnu cukru), případně o sušené maso (tentokrát výborná zásoba bílkovin). Velkou klasikou (hlavně když vám dojde všechno ostatní), je i třeba chleba se sýrem.

Sušené maso jsou v podstatě jenom bílkoviny

Existuje pak i spousta substancí, které sice moc zdravé nejsou, nicméně svůj účel bohatě splní. Koupit si můžete spoustu kofeinových bombonů, případně třeba i energetických nápojů, kde samozřejmě poměr výkon/hmotnost je velmi negativní. Další alternativou je např. iontový prášek nebo šumivé bombony, které jednoduše hodíte do vody.

Nakonec však záleží jen na vás, co vám nejvíce vyhovuje. Jen jedno doporučení na závěr – když pojedete někam do neznáma anebo budete plánovat nad míru náročnou akci, mějte s sebou vždy už osvědčené produkty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno