Brnění nohou, dolních končetin

Brnění nohou je vždy příznakem nějakého zdravotního problému. V následujícím článku se dozvíte, co může být příčinou.

Brnění nohou se může zdát na první pohled jako banalita. Ovšem pokud trvá delší dobu, tak se stává nepříjemným a hlavně postiženého konečně dožene k lékaři. Brnění nohou totiž může souviset s poměrně širokým spektrem zdravotních problémů, z nichž některé jsou opravdu závažné. Je také důležité si uvědomit, že pocit brnění můžete mít i v rukou, případně v jiných částech těla.

Pokud navštívíte lékaře, obvykle vám budou provedeny laboratorní vyšetření (krev, moč) a rentgen páteře, případně jiných částí těla. Také budete vyšetřeni pohmatem, poklepem a zrakem lékaře. Podle výsledků bude stanovena léčba nebo další vyšetření.

Možné příčiny brnění nohou

Nervová příčina

Nejprve se podíváme na příčinu, která většinou napadne každého. Jedná se o takzvaný útlak nervů, jehož důsledkem je mimo jiné právě brnění nohou. V této souvislosti se nejčastěji jedná o útlak sedacího nervu. Útlak může mít různé příčiny, ale důležité je, že pokud brnění přetrvává, je nutné navštívit ortopeda. Ten provede vyšetření a podle toho se zjistí, zda bude stačit rehabilitace nebo chirurgický zákrok. Dalším zdrojem souvisejícím s nervovým systémem je páteř. Také zde jsou možná různá postižení, která se dokážou projektovat skrze brnění nohou. Znovu je na místě návštěva ortopeda.

Nedokrvení dolních končetin

Ucpávání cév, tvorba křečových žil a další žilní nedostatečnost se můžou projevit brněním nohou. Jestliže trpíte podobnými problémy, měli byste být v péči odborníků. Řešením je podávání různých léků, podpůrná léčba mastmi a v některých případech chirurgické odstranění problému.

Cukrovka – diabetická neuropatie

Cukrovka patří mezi civilizační choroby. Vedle jiných zdravotních problémů, které způsobuje, poškozuje malé cévy v těle. Ty jsou propojeny s nervovým systémem a typickým projevem je postižení nohou a také rukou se souvisejícím brněním a sníženou citlivostí.

Nádorové onemocnění

Pokud je v těle nádorové bujení, tak organismus reaguje několika možnými způsoby. Mezi obecně známé patří noční pocení, úbytek na váze a také brnění končetin.

Roztroušená skleróza

Dalším velmi nepříjemným onemocněním, které se může projevit brněním končetin, je roztroušená skleróza. Důvodem je postižení centrálního nervového systému.

Nadměrné užívání alkoholu

Přemíra alkoholu vede k postižení mozku a také nervů. To se může projevovat právě brněním končetin, ale také rukou nebo dalšími nepříjemnými pocity po těle.

Další příčiny

Brnění končetin může souviset s nedostatečnou výživou, konkrétně sníženou hladinou celé skupiny vitaminů B. Tímto způsobem se také projevují nemoci štítné žlázy nebo selhávání jater a ledvin.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno