Co jsou bílkoviny a bílkoviny v jídle

Bílkoviny by měli tvořit základ tréninku každého sportovce.

Začmene trochou chemie (pro ty které chemie nudí – přeskočte tento odstavec 🙂 ) Bílkoviny se skládají z aminokyselin. Aminokyseliny rozděluje na dva typy – esenciální a neesenciální.
Esenciální si tělo nemumí samo vyrobit a proto je musíme přijmout v jídle. Jsou to např. Histidin, Leucin, Isoleucin, Valin, Methionin… Neesenciální si tělo umí samo „vyrobit“ a proto je nemusíme tělu přednostně dodávat. Někdo může namítnou „A co Glutamin?“ ale o něm si povíme někdy jindy.
Podle toho, jaké aminokyseliny bílkoviny obsahují, rozdělujeme bílkoviny na plnohodnotné a neplnohodnotné. Plnohodnotné bílkoviny obsahují všechny esenciální aminkyselin (ty co si tělo neumí vyrobit) a neplnohodnotné mohou obsahovat jenom některé, nebo žádné amynokyseliny.
To by mohlo stačit, ted si povíme, k čemu nám to je v praxi. Bílkovina je základní stavební jednotkou svalu – bez bílkovin nejsou svaly. Je to to samý jak když řeknu, že bez cihel není zeď. K vybudování svalové hmoty je potřeba 24 aminokyselin (jak už víme, některé si tělo umí vyrobit, některé ne). Těmi, který si tělo umí vyrobit se nebudem zdržovat. Pro nás jsou důležitý, ty co si vyrobit neumí. Tyto aminokys. jsou obsaženy v masu, mléčných výrobcích, vejcích. Takže žádný fazole, žádná soja, ne ne ne. Pokud opravdu chcete svaly, cpěte do sebe maso…

Bílkoviny

Ale kolik??? Jednoduchá otázka, ale složitá odpověd. Obecně řečeno normální člověk by měl přijmout 0,8 – 1,2 g bílkovin na 1kg jeho tělěsné hmotnosti (pokud váží 80kg, měl by denně přijmout 64g – 96g bílkovin). Ale pro nás kulturisty je to žalostně málo. Všeobecně se doporučuje 2 – 2,5g na kilo. To ale neznamená, že pokud sníte 1,9 tak nebudete růst. Budete, ale pomaleji. Víc jak 2,5g bych nedoporučoval. Pokud sníte moc bílkovin tak vám to vleze do tuku ( v lepším případě, v tom horším to odnesou játra, viz předešlý článek.).
Pořád mluvím jenom v číslech. Ukážeme si to na nějakém příkladu. Máme mladýho kulturistu cca 18 let starýho. Váží 70 kg. Denně by měl sníst 140 – 175g Bílkovin. Ráno by si mohl dát půllitru mlíka- 15g bílkovin ke svačině čtvrk kila tvarohu (samozřejmě nízkotučného) – cca 30g B k obědu kus masa – cca 20 g B k odpolední svačině zase tvaroh – 30g B k večeři kus masa nebo nějaký sýr možností je mnoho – 30g B na noc nějaký Night protein (viz článek, který ještě napíšu) – 40g B
podtrženo sečteno 165g bílkovin
Toto, co jsem napsal není žádný komletní jídelníček. Je to jenom příklad, jak jíst přes den bílkoviny. At nikoho ani nenapadne, aby jedl jenom tohle!!! Další velmi důležitou součástí jsou sacharidy (ale i tuky).
Moje povídání o bílkovinách je u konce. V případě jakýchkoliv dotazů se na mě můžete obrátit, nebo napsat do diskuze pod článkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno