Feferonkové pesto

Grilovací sezóna je v plném proudu a my stále vymýšlíme, co nového připravit a jak překvapit naše hosty. Připravujeme rafinované marinády, zkoušíme nové omáčky, salsy a pesta. Feferonkové pesto je pro milovníky ostrých chutí. Urodily-li se vám navíc ještě ostré papričky v nadměrné míře, je tento recept přesně pro Vás.

Něco o feferonkách

Feferonka je známá především jako paprika čínská (Capsicum chinense). Obsahuje v sobě alkaloid kapsaicin, ale i mnohé cenné živiny jako například vitamin C, beta karoten (provitamin A), draslík, hořčík, vitaminy skupiny B (vitamin B6) a dále antioxidant vitamin E a železo.

Budeme potřebovat

  • feferonky neboli chilli papričky, nejlépe čerstvě natrhané 1000 g
  • olivový olej, kvalitní, za studena lisovaný 125 ml
  • dobré domácí sádlo 1 lžíce
  • česnek 6-8 stroužků
  • sůl, nejlépe obyčejná 2 lžičky

Jak postupovat

  1. Nejdůležitější věc je nasadit si rukavice. Jinak s námi feferonky budou pobývat skutečně dlouho a stanou se součástí čehokoli, co vezmeme do ruky. Nedej kterýkoli bůh, abychom si sáhli do oka nebo na nějakou sliznici. Silice z papriček se totiž vsáknou do kůže a nejde je smýt. Takže, rukavice máme, poučeni jsme, můžeme začít.
  2. Chilli papričkám odkrojíme stopku a nakrájíme je na menší kousky. Vložíme do mixéru, dobře zakryjeme, aby nám šťáva nestříkla do očí. Při nedostatku zkušeností s mixérem si raději nasadíme ochranné brýle, Mixujeme na hladkou kaši.
  3. Česnek oloupeme a utřeme se solí.
  4. V hrnci rozpustíme sádlo a do vlažného zamícháme olivový olej, až se obě hmoty spojí.
  5. Do rozpuštěného tuku vmícháme česnek i rozmixovanou hmotu a feferonkové pesto je na světě.
  6. Naplníme jím malé sklenice, nejlépe se širším otvorem, aby se nám dobře nabíralo. Samozřejmě dobře vypařené nebo vysterilizované nasucho v troubě. Pesto nemusíme zavářet, pokud ho spotřebujeme zhruba do půl roku. Uložíme na chladném a temném místě.
  7. Podáváme jej například při grilování, chutná s masem i zeleninou. Feferonkové pesto můžeme ale přidat i do omáček nebo polévek, nebo třeba do guláše.

A na závěr ještě jedna rada

Po dokončení výroby pesta vše, čeho se dotklo, důkladně, ale opravdu důkladně umyjeme. Hlavně se to týká mixéru, ale pozornost věnujeme třeba i kuchyňské lince. Tím zajistíme, že si papričky vychutnáme skutečně jen v hotovém pestu a ne třeba v jahodovém koktejlu. Tak dobrou chuť!

Pesto z běžných paprik

Ovšem pesto je možné udělat i z rostliny zvané paprika setá, zvaná též paprika roční (Capsicum annuum), jen samozřejmě nebude tolik pálit. Ovšem vitamíny vám dodá také skvěle. Obsahuje jich totiž mnoho – například vitamíny A, C a K. Měli byste také vědět, že nejbohatší na vitamíny je červená papriky. A papriky také patří k významným zdrojům minerálů, jako je draslík, hořčík, fosfor a vápník.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno