Jak dlouho vydrží mozek bez kyslíku

Kyslík je pro každého živého tvora životně důležitý. Dokonce důležitější než voda nebo jídlo. Zatímco bez jídla a pití vydržíme několik dní, bez kyslíku do několika minut mozek odumírá. Jak dlouho vydrží mozek bez kyslíku a proč jej pravidelně okysličovat? A proč vydrží trénovaní jedinci pod vodou i desítky minut?

Mozek bez kyslíku

I když je hmotnost mozku jen zlomkem hmotnosti celého těla, právě mozek spotřebuje přibližně jednu pětinu spotřeby kyslíku. Mozkem za pouhou minutu proteče celých 15 % krevního objemu. Z toho plyne, že krev s v ní obsažený kyslík je pro správnou funkci mozku životně důležitý. Mozek a další části těla kyslík spotřebují, pak jej metabolizují na oxid uhličitý, který opět vydechujeme. Mozku musí být kyslík neustále dodáván, protože nemá možnost vytvářet si kyslíkové zásoby. Bez kyslíku vydrží lidské neurony jen několik minut. Jak dlouho vydrží mozek bez kyslíku? Pouhých 5 až 6 minut!

Mozek bez kyslíku odumře do 6 minut

Ano, opravdu tomu tak je. Pokud se do mozku nedostává kyslík přibližně 4 až 6 minut, mozková tkáň odumře. Nezaměňujte si ale přísun kyslíku do mozku se zadrženým dechem. Někteří lidé vydrží se zadrženým dechem i desítky minut, protože jsou trénovaní a mají velké plíce, které pojmou velké množství kyslíku a zvládnou mozek zásobovat delší dobu. Pokud jsme ve vydýchané místnosti nebo z jiného důvodu nebudeme vdechovat dostatečně vzduchu s kyslíkem, brzy to poznáme. Pro činnost mozku jsou nebezpečné různé nemoci, především mozková mrtvice.

Mozková mrtvice přeruší přísun kyslíku do mozku

Při mozkové mrtvici dochází díky nedostatečnému zásobení některých cévek v mozku k malému přísunu kyslíku do mozku. Ten následně začne odumírat. Pokud tak chcete, aby váš mozek dobře fungoval a riziko mozkové mrtvice a dalších závažných onemocnění bylo menší, dobře pečujte o cévní systém. Právě skrze cévy se do mozku dostává krev, která jej zásobí kyslíkem.

Proč zajistit dostatečný přísun kyslíku

Už jsme si odpověděli na otázku, jak dlouho vydrží mozek bez kyslíku. Problémem ale není jen úplné přerušení přísunu kyslíku, ale také jeho omezení. Pokud budete dlouhodobě ve vydýchané místnosti nebo nebudete mít dostatečný přísun kyslíku z jiného důvodu, budete pociťovat slabost a nepozornost. Při delším strádání dojde k výpadku krátkodobé paměti a ochabování smyslů (například zhoršení zraku).

Postarejte se o okysličení svého organismu, budete se cítit mnohem lépe a budete plní energie. Zvýší se odolnost organismu a zbavíte se stresu. Klidný a stabilní nervový systém je zdrojem dobré nálady. Důležitý je pohyb a dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno