Domů Ostatní Progesteron

Progesteron

Progesteron je ženský pohlavní hormon. V těle se vyskytuje přirozeně a jeho úkolem je podpořit přípravu dělohy na zahnízdění vajíčka. Důležitou funkci má především během těhotenství.  Tento hormon lze tělu dodávat i zvnějšku, nejčastěji ve formě krému. Používá se během menopauzy nebo při akné.

Co je progesteron

ProgesteronProgesteron je ženský pohlavní hormon. Ve výrazně menším množství se však vyskytuje i u mužů. Tento hormon je řídícím prvkem pro ovulaci a regulaci menstruačního cyklu. Právě progesteron během zpustí ovulaci a připravuje tělo na těhotenství. Pokud k oplodnění nedojde, hladina hormonu klesne a nastane menstruace. Hormon se v ženském těle produkuje především prostřednictvím vaječníků a jeho hladina klesá po menopauze. V těhotenství se vytváří placentou. Na závěr zmiňme souvislost s antikoncepčními pilulkami. Hormonální antikoncepce obsahují právě ženské hormony, progesteron je jedním z nich. Proto se antikoncepce používá také pro úpravu menstruačního cyklu nebo při léčbě akné.

Progesteron jako lék

Progesteron se používá k léčbě mnoha onemocnění. Je důležitou složkou mnoha léků. Jeho dodání z vnějšku je důležité především při abnormálním děložním krvácení, endometrióze nebo některých gynekologických nádorech. Pokud má váš organismus nedostatek progesteronu, dá vám to znatelně najevo. Nabírání hmotnosti, ztráta libida, nepravidelná menstruace, únava či v horších případech cysty na vaječnících či neplodnost. Ke snižování hladiny hormonu dochází při vysazení antikoncepce, špatném stravování či nedostatku pohybu.

Progesteron pomůže při menopauze

Ve formě krémů a různých přírodních kosmetických přípravků se progesteron velmi často využívá při řešení problémů, spojených s menopauzou.  Citlivost prsou, změna nálad, návaly horka či nevolnosti jsou jen některé příznaky menopauzy, které lze pomocí progesteronu snížit.

Léčba akné

Akné je velmi často způsobeno hormonální nerovnováhou. Do značné míry se na tom podílí právě progesteron. Tento hormon tedy není sám o sobě aktivátorem akné, ale jeho nízká hladina ovlivní i hladinu estrogenu a testosteronu. Nerovnováha těchto hormonů má na svědomí právě vznik akné. Po vyrovnání hladiny se problémy zpravidla zmírní. Proto se v některých případech při léčbě závažnějších forem akné nasazuje jako lék hormonální antikoncepce.

Progesteron je důležitý ženský hormon. Ačkoliv si jej ženské tělo samo vytváří, může dojít k jeho nedostatku. V takovém případě je nutné jej přijmout ve formě léků a tabletek nebo aplikovat použitím kvalitních přírodních krémů s přídavkem progesteronu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno