Proč si hlídat BMI?

Rozhodli jste se zhubnout, zlepšit svou fyzickou kondici sportem a být zdravější? Je hned několik hodnot, které byste měli sledovat. A jednou z nejdůležitějších je Body Mass index (BMI). Proč právě BMI sledovat, co vlastně znamená a k čemu nám je prospěšné? Na tyto otázky se zaměříme detailněji.

Co je BMI?

Výraz BMI je zkratkou anglického pojmu Body Mass Index. V překladu se dá označit jako index tělesné hmotnosti. Určuje, zda trpíte podváhou, normální tělesnou hmotností nebo nadváhou a jakého stupně. Důležité jsou 2 základní parametry – výška a hmotnost. Další parametry jsou věk, pohlaví, ale i stát, ve kterém žijeme. Například obyvatelé Asie díky odlišné stavbě těla mají také jiné ideální hodnoty BMI.

BMI

Jak BMI vypočítat?

Jestliže se spokojíte jen s orientačními hodnotami vašeho BMI, stačí spočítat jednoduchou rovnici. Svou současnou váhu lze vydělit vaší výškou (na druhou). Výsledné číslo je vaší hodnotou BMI. I z těchto dvou hodnot lze vypočítat BMI, ovšem jen orientačně. Když budete chtít přesný výsledek, je zapotřebí zohlednit i ostatní parametry. Jak tedy dosáhnout přesného BMI? Ideálním řešením je využití kalkulačky. BMI kalkulačka je i online a zdarma. Stačí do ní zadat vaše důležité parametry a okamžitě se vám zobrazí přesná hodnota vašeho BMI.

Jaké hodnoty jsou ideální?

Ideální hodnoty BMI záleží zejména na věku. Obecně se považuje za ideální hodnotu BMI 23. Ovšem pro dospělé jedince. V rozmezí 18,5 – 25 je BMI v hodnotách zdravé váhy. Pokud je hodnota 16,5 a méně, jedná se o podvýživu. Naopak osoby, které mají hodnotu 40 a více spadají do kategorie obezity třetího stupně. Podvýživa i obezita třetího stupně jsou pro lidské tělo životu nebezpečné. U dětí do 10 let je tato hodnota známkou nadváhy. Profesionální sportovci by měli mít BMI ještě o něco vyšší. BMI totiž nerozeznává ve váze rozdíl mezi tuky a svaly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno