Jaká úskalí sebou nese běhání v horku? Poradíme vám, co nepodcenit

Krásné počasí, sluneční paprsky a dlouhé dny lákají k vyběhnutí nejen zkušené běžce. Běhání v létě však má svá úskalí. Tělo musí odolávat větší zátěži než při mírnějších teplotách a rychleji se dehydratuje. Poradíme vám, jak si letní běh zpříjemnit.

Běh

Nepodceňte pitný režim

Pijte pravidelně v průběhu celého dne. Pokud vyběhnete dehydrovaní, brzy se unavíte a nepodáte očekávaný výkon. Rychlé doplňování vody před vyběhnutím vás nezachrání.

Deficit tekutin může vést až ke kolapsu organismu, zvlášť v horkých letních měsících. Láhev s pitím mějte po ruce během celého dne. Co pijí běžci? Doporučujeme obyčejnou vodu, u běhu na delší trať přidejte také iontové nápoje.

Běhání v horku

Preferujete ranní nebo večerní běh?

Zvažte běh v době největších veder. I přes to, že si věříte, není nejlepší nápad vyběhnout na přímé slunce během tropického dne. Bude vás to stát víc energie, než si myslíte.

Vyběhněte raději brzy ráno nebo později večer. Ranní běh vám pomůže se startem do nového dne, večerním si vyčistíte hlavu od starostí.

Naplánujte si trasu

Horko v rozpáleném městě bude i ve večerních hodinách. V takovém prostředí se vyskytuje větší množství prachu, za jehož vdechování vám plíce nepoděkují. Park plný zeleně a stínu zkvalitní běh, ale na delší trasy nemusí stačit.

Jste zvyklí běhat ve městě? Zkuste malou změnu. Asfaltový povrch a ulice vyměňte za klidný les. Bude se vám lépe dýchat i běhat – měkký přírodní povrch ocení vaše kolena i vazy. Navíc objevíte nové trasy, které třeba zařadíte do svého běžeckého plánu.

Běhání

Vyberte si pohodlné oblečení

Ani v létě nepodceňte kvalitní běžecké oblečení. Vybírejte kraťasy nebo trička z funkčních materiálů s dobrou prodyšností a odváděním potu.

Pamatujte, že neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení. Běhat můžete kdykoliv, pokud jste patřičně vybaveni. S kvalitním oblečením vás nezaskočí ani vysoké teploty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno