Jak se začít bezpečně otužovat? Zvládne to každý!

Otužování má v České republice dlouhou tradici. Ačkoli se může zdát, že se jedná o aktivitu vyhrazenou jen pro pár odvážných sportovců, ve skutečnosti tuto disciplínu zvládne každý, kdo je zdravý a dostatečně motivovaný. Jak tedy s otužováním začít a jaké jsou jeho výhody?

Otužování

Jak začít s otužováním?

Postupné a pravidelné vystavování se studené vodě umožní vašemu tělu se časem aklimatizovat. To znamená, že budete moci zůstat ve vodě déle. Pokud jste otužování nikdy předtím nezkoušeli, řiďte se podle následujícího dvoutýdenního plánu, díky kterému si na nízkou teplotu vody zvyknete s přehledem. Důležitou roli při otužování hraje správné dýchání. Nadechujte se na 4 sekundy a 4 sekundy vydechujte.

Dvoutýdenní otužovací plán

První tři dny se sprchujte studenou vodou po dobu 30 sekund. Čtvrtý a pátý den zvyšte čas na 45 sekund. Šestý den si napusťte vanu a na 2 minuty si do ní sedněte. Zkuste také ponořit hlavu pod vodu. Pokud toto zvládnete, můžete začít střídat koupání a sprchování ve studené vodě. Zvyšujte postupně čas strávený ve vodě. Čtrnáctý den byste měli být připraveni na pravidelné otužování.

Otužování v přírodě

Plavání ve studené vodě – na co si dát pozor?

Pokud jste již zkušenější otužilci a máte v plánu jít si zaplavat třeba na rybník, rozhodně byste neměli podceňovat lehké protáhnutí před smočením a zahřátí bezprostředně po vylezení z vody. Jakmile totiž vylezete z vody, vaše tělo se ochlazuje ještě půl hodiny poté. To znamená, že vaše tělesná teplota bude ještě nižší. S sebou byste proto měli mít samozřejmě ručník, triko pro otužilce, čepici, teplé kalhoty, rukavice a ponožky. Po vylezení z vody se ihned převlékněte do teplého. Dejte si horký nápoj, zhluboka se nadechněte a zkontrolujte, jak se cítíte. Určitě již pocítíte přínosy, které plavání v ledové vodě vašemu tělu dalo.

Výhody a rizika otužování

S trochou fyzické a psychické přípravy vám otužování může přinést řadu výhod. Kromě těch klasických, jako je posílení imunitního systému a udržení vašeho těla ve formě, je také otužování přínosné pro psychické zdraví. Snižuje stres, zvyšuje libido nebo zlepšuje koncentraci. Otužování vodou však může být rizikové pro lidi se srdečními potížemi, jelikož srdce dostává v ledové vodě více zabrat. Můžete proto zkusit jiný druh otužování, a to například otužování vzduchem. Vyjděte na chvilku ven, třeba pouze v tričku s vlastním potiskem a v šortkách. Vydržte 5 minut a jděte zpět do tepla. Rozhodně to nepřehánějte, aby z toho nebylo podchlazení.

Otužování na sněhu

Rady na závěr

Začínejte postupně a nemějte vysoké cíle hned na začátku. Otužujte se pravidelně, bezpečně, s rozumem a s ohledem na váš věk. Pokud váš zdravotní stav není nejlepší, poraďte se o otužování s vaším lékařem. Venkovní otužování vždy praktikujte ve dvojici a nezapomeňte na správné dýchání!

Zdroj obrázků: Canva

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno