Jaký je rozdíl mezi depresí a úzkostí?

Deprese a úzkost. Dva obtížné psychické stavy, které sice vykazují společné znaky, ale zároveň se navzájem dost liší. Dokážete rozeznat tyto závažné psychické poruchy? Kde se nachází hranice mezi nepříjemnými pocity a duševní nemocí? A kdy se ze špatné nálady stává skutečný problém? To se dozvíte v dnešním článku.

Deprese

Přestože deprese a úzkost představují různé duševní poruchy, jejich léčba je často podobná. Dokonce i příznaky se mohou do určité míry překrývat. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak se projevuje deprese a jak u sebe nebo svých blízkých odhalit úzkostnou poruchu.

Deprese jako všeobjímající prázdnota

V životě každého člověka se občas objeví překážka, která způsobí krátkodobý splín. Pokud však vaše trápení trvá týdny nebo dokonce měsíce a vypadá to, že se v čase projevy smutku nemírní, ale naopak narůstají, zpozorněte. Mohlo by se skutečně jednat o klinickou depresi.

Člověk s depresivní poruchou zažívá dlouhodobé pocity smutku a beznaděje. Obrazně bychom mohli tento stav popsat tak, že nemocný nevidí ono pověstné světlo na konci tunelu. A život bez vyhlídek na lepší časy je skutečně velmi obtížný.

Lidé pod vlivem opravdu těžké deprese často vidí jediné východisko z problémů v sebevraždě. Proto riziko rozvoje duševní choroby nepodceňujte. A zastavte nemoc dříve, než získá nadvládu nad vaším životem. Říkáte si “co dělat, když mám depresi”? Přinášíme vám několik tipů, jak depresi zvládnout.

Meditujte

Meditace a relaxace jako první pomoc před splínem opravdu funguje. Správně provedená meditace dokáže účinně rozpouštět napětí v těle a uvolňuje i mysl. Tělo lidí po meditaci vykazuje reálné pozitivní fyziologické změny. Pokud máte sklony k depresi, praktikujte pouze kratší cvičení. Deset minut denně bude pro začátek úplně stačit.

Meditace

Zacvičte si

Podobné účinky jako užívání antidepresiv a delší působení, takový dopad má podle vědeckých studií cvičení na vaši mysl. Pokud milujete tělesný pohyb, máte body k dobru. Pokud jste cílené tělesné aktivitě doteď spíše odolávali, nezoufejte. Denně si dopřejte půlhodinku svižné chůze a máte odcvičeno.

Běh

Obklopte se pozitivními lidmi

Samota příznaky deprese jen zhoršuje. Neschovávejte se před světem a raději sdílejte volný čas s přáteli, kteří srší optimismem.

Přátelé

Vyhledejte odbornou pomoc

Správně vedená psychoterapie dokáže divy. Určitě se nespoléhejte pouze na antidepresiva, ale svěřte se do rukou zkušeného psychoterapeuta.

Úzkost jako svazující strach

Pokud za základní charakteristiku deprese považujeme všeobjímající smutek, potom se k úzkosti váže především strach. Lidé s úzkostnou poruchou zažívají nepříjemné tělesné pocity spojené s bezdůvodným strachem. Smrt pro úzkostné jedince nepředstavuje východisko z problémů, vidí v ní naopak hrozbu, které se obávají. Záchvat úzkosti dokáže jedince nepříjemně potrápit, jak na něj vyzrát?

Soustřeďte se na dýchání

Správné dýchání dokáže odbourat prvotní stresovou fázi. Úzkostná panika se vyznačuje povrchním rychlým dýcháním a lapáním po dechu. Schopnost vědomě ovládnout dech vám dá možnost zmírnit nástup panické ataky, která s úzkostnou poruchou úzce souvisí.

Dýchání

Ukotvěte se v přítomnosti

Úzkost je doprovázená vtíravými myšlenkami. Zaměřte se na okolní reálný svět a převeďte na něj celou svou pozornost. Sílu negativních myšlenek tím oslabíte.

Vyhledejte psychoterapeuta

Výborné výsledky při léčbě úzkosti přináší psychoterapie spojená s kvalitní hypnoterapií.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno