Vypěstovat si doma vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně někdy nazývaný též běžnějším názvem vavřín ušlechtilý, není již příliš obtížné s tím, jak na náš trh přicházejí stále novější a odolnější odrůdy. Naučte se proto, jak sušit bobkový list, abyste měli doma vždy zásobu čerstvého koření.
Bobkový list tvoří v české gastronomii základ mnoha jídel. Například se přidává do vývarů a omáček, ale použít ho lze i do základů zeleninových jídel, do šťávy při pečení masa apod. Doma vypěstovaný však rozhodně chutná nejlépe. A jak si tedy poradit při jeho sušení?
Jak zachovat žádoucí aroma
Pokud je něco u bokového listu ceněno opravdu hodně, pak je to rozhodně jeho specifické aroma. A právě to bychom mohli při nešetrném sušení a následném uskladnění bobkového listu nechtěně narušit. Důležité je tedy každý krok sušicího procesu pečlivě promýšlet a plánovat.
Jak na správný sběr
Bobkový list sbíráme ve chvíli, kdy obsahuje nejvíce silic a účinných látek. Obvykle to bývá okolo poledne. Dbáme na to, aby byl každý jednotlivý kousek v perfektní kondici a bez jakýchkoliv známek poškození nebo chorob. To všechno by totiž mohlo pozdější žádoucí vysoušecí proces narušit a naši úrodu by tak zachvátila plíseň nebo hniloba.
Jak na správné omytí
I když vaši rostlinu pěstujete třeba na verandě daleko od ruchu cesty, musíme vždy všechny sbírané listy před samotným sušením opravdu dobře omýt. A to nejlépe pod tekoucí vodou. Zbavíme se tak nejenom i těch nejjemnějších nečistot, ale také možného hmyzu. Následně listy rozložíme na savý ručník a necháme kompletně oschnout. Teprve poté přistupujeme k sušení.
Sušte mimo sluneční světlo
Následně už stačí čerstvě nasbírané listy jen nasušit. Nejlépe to půjde přirozeně na vzduchu, kde tento proces potrvá několik dní. Hotový usušený bobkový list poznáte tak, že se vám mezi prsty bez problémů zlomí. Ale pozor, nikdy listy nesušte na přímém slunci, to by je o jejich nádhernou vůni i chuť z větší části připravilo. Vždy hledejte místo mimo dosah přímých slunečních paprsků.
Sušit lze i v sušičce
Pokud máte doma elektrickou sušičku, můžete vsadit i na jiný způsob sušení. Vždy však nastavujte co nejnižší teplotu a sušené bylinky průběžně kontrolujte. Jakmile totiž přeschnou, začnou černat, a v takovém případě se do jídla rozhodně nehodí. A nenechte se mýlit tím, že po dokončení sušícího procesu budou listy o něco světlejší než ty, které si běžně kupujete v obchodech. V případě sušení v sušičce jde o zcela přirozený jev.
Kde sušený bobkový list uskladnit
Ovšem úspěšné sušení je jen malá část celého procesu. Na závěr ho totiž musíte také správně uskladnit. Vybírejte si pokud možno tmavé nádoby s důkladným vakuovacím uzavíráním. To vám zaručí, že aromatické silice neuniknou do okolního prostoru.