Jak uchovat tibi krystaly?

Tibi krystaly jsou malá bílá zrnka, která mají mnohé zdravotní účinky na lidské zdraví. Obsahují totiž prospěšné bakterie, jako jsou Lactobacillus a Streptococcus, a kvasinky. Pokud si je pořídíte, budete je muset „krmit“ cukrem či sladkým ovocem, aby z nich vzniknul vodní kefír. Právě díky cukrům dochází totiž k fermentaci, čímž dochází k vytvoření perlivého nápoje. Jedná se o skvělý nápoj pro podporu střevní mikroflóry.

Pít

Tibi krystaly náhražkou sodovek

Vodní nebo ovocný kefír obsahuje mnohem méně cukru než komerční sycené nápoje. Pokud máte tyto výrobky rádi, můžete je nahradit právě ovocným kefírem, díky čemuž docílíte perlivosti, ale nižšího obsahu cukru ve svém nápoji. To, že se bakterie a kvasinky živí cukrem, znamená, že 66 až 80 % cukru spotřebují během 48 hodin. Zbytek cukru osladí váš nápoj.

Tibi krystaly jako probiotika

Probiotika jsou důležitá pro zdravé fungování našich střev. Nachází se zejména ve fermentovaných potravinách, jako je kysané zelí, kefíry či kim-chi. V zrnech vodního kefíru se nachází 70 druhů prospěšných mikroorganismů. V jedné sklenici můžete přijmou na 2,5 miliardy těchto organismů. Díky tomu můžete docílit zdravého trávení, ale také docílit lepšího imunitního systému. Probiotika pomáhají též v udržování zdravé hmotnosti.

Skladování tibi krystalů

Proces fermentace funguje pořád. Proto, když si chcete dát od užívání chvilku pauzu, musíte znát způsoby, jak je uchovávat. Naštěstí na tom není nic složitého. Nejběžnější způsob je uchovávat je v lednici. Existují ale i jiné metody. Až je zase budete chtít používat, stačí je dokrmit cukrem a tibi krystaly se rychle vzchopí.

Uchovávání tibi krystalů v lednici

Dobrou zprávou je, že tímto způsobem můžete krystaly uchovávat po dobu až 6 měsíců. Jedná se o nejjednodušší metodu, protože lednice se nachází v každé domácnosti. Navíc s tím budete mít nejméně práce. Také výrobci se za tuto metodu nejvíce přimlouvají. Postup je následující:

  1. Svá zrna vložte do čisté sklenice (můžete ji pro jistotu převařit či jinak sterilizovat, abyste měli jistotu, že neobsahuje žádné choroboplodné zárodky).
  2. Přelijte je cukrovou vodou, kterou připravíte tak, že 250 ml vody smícháte s 1 lžící cukru. To je nejlepší možnou volbou, nicméně použít můžete i jiné tekutiny. Druhou možností je přidat hotový kefír nebo jen čistou vodu bez chloru. To, na co byste si u tohoto kroku měli dát pozor, je, aby zrna byla zcela ponořená pod hladinou zvolené tekutiny.
  3. V případě, že plánujete skladovat několik měsíců, bude třeba měnit cukrovou vodu jednou za dva týdny. Je to doporučený postup, obvykle se ale nic nestane, pokud to čas od času zanedbáte.
  4. Tibi krystaly zalité tekutinou zavíčkujte. Takto je můžete mít v lednici po dobu až 6 měsíců. Některé lednice (zejména starší typy) mohou v zadních částech mrazit. Vzhledem k tomu, že by došlo k nenávratnému poškození krystalů, je třeba dát si na toto pozor. Když víte, že lednička na některých místech mrazí, nedávejte sem své krystaly.
  5. Budeteli chtít své krystaly znovu aktivovat, pak je stačí scedit a použít jako obvykle.

Lednice

Uchovávání tibi krystalů sušením (v kombinaci s mrazením)

Tímto způsobem můžete uchovávat krystaly po dobu až jednoho roku. Zrna vodního kefíru mají tendenci vysychat, čehož můžeme využít při jejich uchovávání. K této metodě je dobré přistoupit, když nemáte možnost využít lednici. Také v případě, že chcete uchovávat déle než jeden rok nebo se chystáte přepravovat je, je tato metoda vhodná. Postup je následující:

  1. Svá zrna propláchněte v nechlorované vodě.
  2. Protřepejte sítko, abyste odstranili přebytečnou vodu.
  3. Poté je vysypte na tác nebo pečící plech vyložený pečícím papírem či silikonovou podložkou. Je důležité, aby povrch, kam zrna vysypete, byl nelepivý.
  4. Je dobré použít nějaký druh ventilátoru, který zajistí, že se vzduch kolem zrn bude pohybovat. K tomuto můžete využít i sušičku na ovoce, jen je důležité, abyste nepoužili žádné teplo. To by totiž mohlo zrna poškodit.
  5. Až budete chtít svá zrna znovu použít, vložte je nejprve do sklenice s vodou na 4 až 6 hodin. Poté už je můžete použít tak, jak jste zvyklí.

Po vysušení zrn máte tři možnosti jejich uchovávání. Buď je necháte v pokojové teplotě, kde si zachovají svou kvalitu po dobu asi 1 měsíc. O něco déle vydrží sušená zrna v lednici – spotřebovat byste je měli do 3 až 6 měsíců. Jestliže svá sušená zrna vložíte do mrazáku, můžete počítat s jejich životností až 1 rok.

Mráz

Uchovávání tibi krystalů mražením

Poslední metodou, jak můžete své krystaly skladovat, je zamrazit je. Tímto způsobem je můžete bezpečně uchovávat po dobu až 6 měsíců. Nutno ale podotknout, že tato metoda je pro zrna nejnáročnější, takže k ní přistupujte až v případě, kdy jinou možnost nemáte k dispozici. Důvodem je, že struktura zrn je vysoce náchylná k poškození mrazem. Není výjimkou, že po vytažení z mrazáku vypadají nejprve dobře, ale po přípravě prvních několika várek dojde k jejich náhlé degradaci. Pokud se přesto rozhodnete pro zmrazení zrn, postupujte následovně:

  1. Začněte tak, že svá zrna propláchnete v sítku nechlorovanou vodou.
  2. Osušte zrna papírovou utěrkou. Vlhkost způsobuje expanzi a následně může poškodit strukturu zrn. Neuškodí, když je necháte chvíli odstát, abyste měli jistotu, že jsou suchá.
  3. Nyní umístěte své tibi krystaly do sklenice nebo mrazícího sáčku. Dejte je do mrazáku. Takto je můžete uchovávat až 6 měsíců.
  4. Až je budete chtít znovu aktivovat, vložte sáček nebo sklenici se zmrazenými zrny na 24 hodin do lednice. Po jejich rozmrazení je můžete použít tak, jak jste zvyklí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno