Jak ohřát těstoviny?

Těstoviny jsou běžnou součástí naší stravy. Vyrábí se v několika variantách: z bílé nebo celozrnné mouky, bezlepkové varianty či těstoviny vyrobené z luštěnin, které obsahují více vlákniny. Můžete je jíst s omáčkami nebo součástí těstovinových salátů (kdy je obvykle nemusíme ohřívat). Dají se jíst slané i na sladko. Právě to, že jsou tak variabilní a univerzální z nich činí oblíbenou přílohu. Jak je ale správně ohřívat?

Trvanlivost těstovin

Zatímco nevařené těstoviny mají dlouhé datum spotřeby, ty vařené ne. Po vychladnutí na pokojovou teplotu proto zbytky uchovávejte v uzavřené nádobě v lednici. Takto vydrží v dobrém stavu asi pět dní. Poté už může dojít k jejich degradaci a vzniku plísní a jiných choroboplodných zárodků. I když těstoviny vypadají i po pěti dnech v lednici stále dobře, raději je už nekonzumujte.

Těstoviny

Těstoviny v omáčce

Těstoviny, které už máte zamíchané do nějaké omáčky, můžete ohřát jednoduše v mikrovlnné troubě nebo v hrnci na sporáku. Je důležité, abyste to nepřehnali s dobou ohřevu, protože by mohlo dojít k připálení omáčky nebo k vytvoření škraloupu. Proto doporučujeme kratší dobu v mikrovlnné troubě, promíchat a v případě potřeby znovu ohřát. Při ohřívání na sporáku pak těstoviny stále míchejte, abyste měli teplotu pod kontrolou.

Ohřev ve vodě

Suché těstoviny, které si chcete přihřát bez omáčky, by se mohli v mikrovlnné troubě vysušit. Aby byla zachována jejich kvalita, doporučuje se ohřát je ve vroucí vodě. Jednoduše dejte vařit vodu a těstoviny do ní na 30 sekund vložte. To by mělo stačit k tomu, aby se ohřály na požadovanou teplotu. Zahřívání v mikrovlnné troubě je též možné, do talíře s těstovinami nalijte trochu vody a přiklopte poklopem do mikrovlnky. Krátce ohřejte a v případě potřeby slijte přebytečnou vodu.

  • Jedním z triků, jak ohřát těstoviny na požadovanou teplotu ve vařící vodě, je nechat je ohřívat v kovovém cedníku. Takto je z vody jednoduše a všechny najednou vytáhnete, abyste vyzkoušeli, zda už jsou dost teplé.

Těstoviny

Pečené těstoviny

Těstoviny, které jste zapékali, můžete ohřát stejným způsobem. To znamená rozpálit troubu na 180 až 200 °C. Těstoviny dejte do jiné pečící nádoby (pokud jste už část odebrali, mohlo by to způsobit vysušení těstovin na krajích a vznik nežádoucích připečenin). Těstoviny je dobré přikrýt poklopem nebo alobalem. Ohřívejte dle potřeby – obvykle postačí tak 5 minut. Pravidelně je kontrolujte.

Ohřívání na sporáku

I těstoviny bez omáčky můžete ohřát v hrnci na sporáku. Stačí, když do nich zamícháte trochu olivového oleje. Pokud máte k dispozici omáčku, kterou k nim chcete podávat, můžete ji jednoduše přidat k těstovinám. Vaše těstoviny mohou dostat zvláštní chuť, pokud v hrnci rozpalujete olivový olej s bylinkami nebo utřeným česnekem a teprve poté do nich přidáte těstoviny. Stačí ohřívat jen velmi krátce.

Těstoviny

Těstovinový salát

Pokud patříte k těm, kteří milují těstovinový salát, ale nemají rádi, když je vychlazený z lednice, nezoufejte. I tak máte možnost, jak jej nejíst úplně studený. Zde jsou možnosti, které máte k dispozici:

  • Těstovinový salát nemíchejte. Vždy si můžete dát zeleninu, která není vhodná k ohřevu zvlášť od samotných těstovin. Ty už si pak ohřejete jednou z výše uvedených metod. Teprve poté teplé těstoviny smíchejte se zbytkem surovin.
  • Těstovinový salát, který už je namíchaný a jsou v něm suroviny, jako je okurka nebo listový salát (které ohřevem degradují) si vytáhněte z lednice už ráno. V době oběda už budou mít pokojovou teplotu.
  • Připravte si těstovinový salát, který můžete ohřát. To znamená, přidat do něj suroviny, které nezničíte tepelnou úpravou. Do této skupiny patří luštěniny, lilek či cuketa, rajčata, kukuřice a další. Takový salát ohřejete na požadovanou teplotu některým z výše uvedených způsobů.

Těstoviny

Teplý těstovinový salát s fazolemi

Jeden z receptů na těstovinový salát, který si můžete později ohřát, je právě tento. Budete potřebovat následující ingredience:

  • 2 lžíce olivového oleje,
  • 1 velká cibule, nakrájená na proužky,
  • 3 stroužky česneku, utřené,
  • ¼ lžičky sušených chilli vloček,
  • 500 ml zeleninového vývaru,
  • 300 g těstovin,
  • 2 plechovky bílých fazolí ve slaném nálevu, slité a propláchnuté,
  • 80 g baby špenátu,
  • 80 g parmazánu, nastrouhaného,
  • 4 plátky bílého chleba, opečeného nasucho z obou stran.

Olivový olej rozpálíme v hluboké pánvi nebo v hrnci. Pět minut na něm opékáme cibuli, poté přidáme česnek a chilli vločky. Restujeme ještě asi minutu. Přilijte vývar a přiveďte ho k varu. Přidejte těstoviny a vařte asi 10 minut. Pak přidejte fazole. Prohřívejte asi 3 minuty. Na konci už budete mít docela hustou omáčku. Přidejte do ní špenát a strouhaný parmazán. To ji ještě více zahustí. Konzistence bude krémová (pokud ne, ještě chvíli ohřívejte). Podávejte postříkané olivovým olejem a posypané dalším parmazánem s opečenými plátky chleba.

Jednoduchý těstovinový salát s rajčaty

Těstoviny a rajčata se k sobě prostě hodí. Připravit si proto tento salát není nikdy chyba. Zde jsou potřebné ingredience:

  • 300 g těstovin (penne, fusilli),
  • 80 g parmazánu,
  • 370 ml omáčky romesco (dá se koupit i vyrobit),
  • 2 lžíce olivového oleje,
  • 250 g cherry rajčat,
  • 80 g rukola,
  • hrst bazalkových listů, natrhaných.

Těstoviny uvařte podle návodu uvedeném na obalu. Do těstovin vmíchejte omáčku romesco, parmazán i olivový olej. Poté přidejte přepůlená cherry rajčata (můžete použít žlutá i červená, ať je salát krásně barevný) a rukolu. Promíchejte a až při servírování posypte nasekanými listy bazalky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno