Čím nahradit rybí omáčku?

Rybí omáčka má svou specifickou chuť. I když se dá sehnat za poměrně dobrý peníz, spousta lidí zdráhá s její koupí. Uplatníte ji zejména v asijských receptech. Jestliže tedy patří tato kuchyně mezi vaše oblíbené, měli byste si ji pořídit. Pokud víte, že rybí omáčku nevyužijete, pak se můžete pokusit ji nahradit. Existuje spousta způsobů, které si představíme.

Rybí omáčka

Chuť rybí omáčky

Rybí omáčka je slaná a nese chuť, kterou označujeme jako umami. Vzhledem k tomu, že se jedná o živočišný produkt, budou její náhražku hledat vegani a vegetariáni. Nahradit ji budou chtít i lidé, kteří jsou na mořské plody alergičtí. Rybí omáčka je směs fermentovaných ryb, korýšů a soli. Nebojte se ale, mají ji rádi i lidé, kteří jinak mořské plody zrovna nemusí. Je to skvělé ochucovadlo, které můžete uplatnit nejenom v asijské kuchyni.

Sójová omáčka

Sójová omáčka

Rybí omáčku můžete nahradit tou sójovou a to v poměru 1:1. Získáte tím potřebnou slanost. Výhodou je i to, že sójová omáčka je dostupnější (seženete ji i v menších obchodech). Jejím použitím ale přicházíte o chuť umami, která je na rybí omáčce tak jedinečná. Skvěle se hodí do nudlí, smažené rýže apod. Pokud chcete, aby více chutnala jako rybí omáčka, můžete do ní přidat namleté ančovičky. Dohromady už získáte velmi podobnou chuť (jedna ančovička přijde na jednu polévkovou lžíci sójové omáčky.

Tamari

Tamari omáčka

Je velice podobná sójové omáčce, i když, pravda, není tak dostupná. Jedná se ale o bezlepkovou variantu (zkontrolujte si ale svou značku), kterou ocení celiaci a lidé s alergií nebo zvýšenou citlivostí na lepek. Je méně slaná a zemitější, než sójová omáčka. Za rybí omáčku ji nahrazujeme v poměru 1:1. Někteří přidávají trochu soli. I tentokráte můžete přidat ančovičky, abyste získali chuť podobou rybí omáčce. Vegani a vegetariáni mohou místo ančoviček použít trochu rýžového octa.

Ústřicová omáčka

Ústřicová omáčka

Ústřicová omáčka má tu výhodu, že chutná po rybách. Skvěle tak můžete dosáhnout umami chuti v pokrmech. Jedná se o tu nejlepší náhražku za rybí omáčku vůbec. Nahrazujeme ji v poměru 1:1. Nejlépe funguje ve smažených pokrmech, dá se ale využít naprosto ve všech. Ústřicová omáčka obsahuje navíc cukr, takže je více sladko-slaná. A také je o něco hustší. To můžete vyřešit jednoduše tak, že ji naředíte trochou vody.

Worcesterská omáčka

Worcesterská omáčka

Worcesterská nebo worcestrová omáčka je slaná a obsahuje také chuť ryb, protože i na její výrobu se používají fermentované ryby (hlavně ančovičky). Takže je skvělou náhradou rybí omáčky. Má stejnou hustotu, takže ji nemusíte ředit. Používáme ji v poměru 1:1, pokud nahrazujeme v receptech. Většina lidí nepozná rozdíl.

Hoisin

Hoisin omáčka

Hoisin omáčka je dostupná ve větších supermarketech v oddělení se zahraničním zbožím nebo také ve specializovaných asijských obchodech s potravinami. Nejedná se o příliš šťastnou náhražku rybí omáčky. Hoisin je totiž příliš hustá a příliš sladká. Toto můžete vyřešit tak, že ji smícháte se sójovou omáčkou ve stejném poměru. Tuto směs pak můžeme nahradit za rybí omáčku ve stejném množství, jako bychom potřebovali rybí omáčky.

Kokosová amino omáčka

Můžete ji sehnat ve specializovaných obchodech, DM drogerii nebo samozřejmě na internetu. Nevýhodou je její poměrně vysoká cena (cca 150 Kč za 150 ml) a skutečnost, že spousta lidí neví, jakým jiným způsobem ji využít. Za rybí omáčku bychom ji měli vyměnit v poměru 0,75:1 (tzn. snížit množství kokosové amino omáčky o jednu čtvrtinu oproti množství potřebné rybí omáčky). Pokud to uděláte, získáte velice dobrou náhražku rybí omáčky. Má chuť umami, ale bohužel je také sladká. Kokosová amino omáčka je bezlepková a neobsahuje sóju – je tedy skvělá pro alergiky.

Rybí vývar

Rybí vývar

Snadno si jej můžete připravit ze zbytků ryby. Zatímco filety si můžete smažit či péct, kostru jednoduše vyvaříte, klidně i se zeleninou. A vývar se dá zamrazit nebo zavařit. Získáte tak skvělou náhražku rybí omáčky. Používáme v poměru 1:1, i když je pravdou, že spousta lidí vývar ještě zahušťuje. Stačí přidat trochu kukuřičného škrobu. Správnou chuť získáte tím, že vývar více osolíte.

Mořské řasy

Mořské řasy

Mořské řasy jsou běžně dostupné ve větších supermarketech. Jsou vhodné pro vegany a alergiky a mají zcela přírodní původ. Vzhledem k tomu, že jsou v pevném stavu, bude problém je nahradit v určitém poměru. Přidávejte řasy do vařeného pokrmu po troškách, dokud nedosáhnete požadované chuti. Dejte si pozor, protože řasy mají opravdu silnou chuť, takže s množstvím to nepřehánějte.

Houbový vývar

Řešením je též připravit si silný vývar z hub a sójové omáčky. Podle potřeby můžete dosolit. Tento vývar můžete též zahustit kukuřičným škrobem. V receptech nahrazujeme za rybí omáčku v poměru 1:1.

Sójová omáčka a ocet

Abychom do slané sójové omáčky dostali ten správný chuťový tón bez použití ryb, můžeme použít ocet. Tato varianta je skvělá pro ty, kdo ve svých pokrmech opravdu nechce rybí chuť. Můžete použít ocet klasický bílý, jablečný, vinný nebo třeba rýžový (vyhněte se balzamikovému octu). Přidejte trochu soli. Za rybí omáčku vyměňte v poměru 1:1.

Wakame

Ocet a prášek z wakame

Wakame prášek je prášek vyrobený z jedlé mořské řasy. Ta byla vysušena a rozdrcena na jemno. Celé směsi dodá chuť umame (tedy onu rybí příchuť). Je třeba ji smíchat s trochou octa dle vašeho výběru (ne balsamico) a špetkou soli. Pokud se vám podaří směs vyladit, získáte velice podobnou chuť jako u pravé rybí omáčky. Nevýhodou je tmavě zelená barva omáčky.

Veganská Rybí Omáčka

Můžete přijít s vlastním receptem. Smíchejte některé z předchozích návrhů, abyste získali co nejpodobnější chuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno