Čím nahradit mandlovou mouku?

Jsou recepty, které se bez mandlové mouky zkrátka neobejdou. A to jsou například slavné francouzské makronky. Avšak ne všechny recepty vyžadují skutečně pouze mandlovou mouku. V takovém případě je možné ji vyměnit za jiný druh mouky. Mandlová mouka jsou mleté mandle, které získávají texturu podobnou klasické mouce. Pokud máte doma výkonný mixér a celé mandle, můžete je zkusit rozmixovat na mouku a nemusíte ji nahrazovat.

Zkuste to s mandlemi!

Pokud se mandlové mouce vyhýbáte jen z toho důvodu, že ji neznáte a bojíte se s ní péct, je to chyba! Mandle vám oproti klasické pšeničné mouce mohou nabídnout více zdravotních účinků. Slouží například jako zdravé tuky, takže podporují činnost srdce. Pomáhají předcházet Alzheimerově chorobě a jiným onemocněním, které souvisí s kognitivními funkcemi. Podporují chuť k jídlu, ale pomáhají také při správném vývoji a kvalitě kostí. Taktéž mohou pomoci regulovat krevní tlak.

Mandle

Co je mandlová mouka?

Namleté mandle do podoby mouky mají vyšší obsah tuku, takže pečeným výrobkům dodají vlhkou a jemnou texturu. Pokud nahrazujete tuto mouku jinou moukou, která není zdrojem tuků, pak se vyplatí do receptu přidat o nějaké to množství tuku navíc. Ve srovnání s pšeničnou moukou má vyšší obsah bílkovin a nižší obsah sacharidů. Pamatujte si, že mandlovou mouku nelze nahradit s tou běžnou ve stejném poměru.

Náhrada může být ošemetná!

Nahradit jakékoli ořechové mouky (včetně mandlové) může být trochu problematické. Důvodem je to, že ořechové mouky jinak absorbují tekutiny, neobsahují lepek (který pomáhá správné textuře těsta). Recepty z nich proto vyžadují specifický poměr mokrých a suchých surovin. Ideální náhradou mandlové mouky je nahradit ji za jinou ořechovou mouku, jako je mouka z kešu, ovsa, slunečnicových semínek, manioková mouka, bezlepková či celozrnná mouka.

Ořechové mouky

Když se rozhodnete pro náhradu mandlové mouky, tou nejlepší variantou je použít jinou ořechovou mouku. V tom případě je totiž zajištěn podobný obsah tuků a sacharidů, čímž se struktura těsta příliš nemění. Ořechové mouky je možné nahrazovat obvykle v poměru 1:1. Zde jsou možné varianty plus jedna, kterou se používat nevyplácí.

Kokosovou mouku nepoužívat!

Kokosovou mouku používejte raději jen do receptů, které jsou pro ni vytvořeny. Je totiž specifická v tom, že absorbuje 5 až 8 krát více tekutiny než mandlová mouka, protože je vyrobena ze sušeného kokosu. Pokud bychom ji chtěli nahradit, je třeba přidat více tekutiny a vajec obsažených v receptu. Pro nezkušené to může znamenat nezdařený recept.

Kokos

Mouka ze slunečnicových semínek

To mouka ze slunečnicových semínek je něco úplně jiného. Má podobnou konzistenci jako mandlová mouka. To z ní činí nejoblíbenější náhražku mandlové mouky. Je bezlepková. Zajímavostí je, že ve spojení s jedlou sodou a pečícím práškem může proměnit pečené výrobky do zelena. Pokud zelenou barvu nechcete, přidejte do receptu lžíci citronové šťávy nebo jablečného octa. Mouku nahrazujeme v poměru 1:1.

Slunečnicová semínka

Mouka z lněných semínek

Lněná semínka mají spoustu prospěšných vlastností. Abychom z nich mohli těžit, je zapotřebí je při konzumaci pořádně rozkousat, jinak projdou zažívacím traktem v nezměněné podobě. To znamená, že veškeré prospěšné vlastnosti se ztratí. Pokud se ale rozhodnete používat lněnou mouku, můžete získat veškeré přínosy, které lněná semínka nabízí. Mouka z nich má oříškovou příchuť a vysoký obsah tuku (proto je vhodné skladovat ji v lednici). Lněná mouka má vyšší obsah sacharidů než mandlová mouka. Lněná semínka mají příznivé účinky na kardiovaskulární zdraví a rakovinu. obsahují také spoustu vlákniny, takže upraví zažívání.

Kešu mouka

Pokud nahrazujete mandlovou mouku za kešu mouku, můžete tak učinit v poměru 1:1. Kešu mouka je bezlepková a má výbornou chuť. Pokud máte výkonný mixér, můžete si ji vyrobit sami (rozmixováním kešu oříšků).

Kešu ořechy

Náhrada mandlové mouky za bezořechové varianty

Pokud už jste s mandlovou či jinou ořechovou moukou měli co dočinění, možná jste si všimli, že v receptech se používá poměrně velké množství vajec. Bílkoviny totiž pomáhají vázat ingredience a dodávají upečenému pečivu lepší strukturu. Když nahrazujeme mandlovou mouku za jednu z možností níže, bude třeba snížit počet vajec na polovinu. Zde jsou možné alternativy.

Manioková mouka

Vyrábí se z kořene manioku. Je měkká, prášková a velmi se podobá pšeničné mouce. Mandlovou mouku nahrazujeme v poměru 1:1 a snížením vajec o polovinu. Je dobré vyzkoušet si maniokovou mouku předem na jiném receptu. Vhodná je například do palačinkového těsta.

Maniok

Ovesná mouka

Jedná se o bezlepkovou mouku, která se vyrábí z ovsa. I ji nahrazujeme v poměru 1:1. Používat ji do pečených produktů je dobrý nápad, protože díky ní je pečivo lehké a nadýchané s jemnou ořechovou chutí. Ovesná mouka má vyšší obsah sacharidů, než mandlová, ale nižší obsah kalorií a tuků. Obsahuje také poměrně velké množství rozpustné vlákniny. Oves snižuje riziko vzniku cukrovky a má protizánětlivé a antioxidační účinky.

Hladká pšeničná mouka

Asi nejpoužívanější mouka vůbec. Pokud ji chcete použít do receptu, který je vytvořen pro mandlovou mouku, je třeba provést přepočítání množství. Poměr pšeničné a mandlové mouky je 1:2 (pokud je v receptu zapotřebí 100 g mandlové mouky, my použijeme jen 50 g pšeničné). Pšeničná mouka obsahuje lepek, proto není vhodná pro osoby, které trpí celiakií.

Mouka

Celozrnná mouka

Je hutnější, než klasická bílá mouka. Proto se do receptů často používá také v kombinaci s klasickou bílou moukou. Použít ji jako náhradu mandlové mouky není příliš vhodné. Je dobré smíchat ji s bílou moukou. V receptech to uděláme tak, že 100 g mandlové mouky nahradíme 25 g bílé pšeničné mouky a 25 g celozrnné mouky. Nezapomínejme, že i celozrnná mouka obsahuje lepek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno