Lněné semínko: Jak konzumovat a léčebné účinky

Len setý a jeho plody – lněná semínka jsou velmi oblíbená svými blahodárnými účinky. Jde o nejznámější přírodní lék proti zácpě. Lněné semínko má však mnohem více pozitivních vlivů na naše zdraví. Jaká to jsou a jak je připravit?

Len setý

Len setý je rostlina, která se na našem území pěstuje v hojné míře. Jde o jednoletku, dorůstající výšky až jednoho a půl metrů. Len je typický svými modrými květy, po jejichž odkvetení je možné sbírat lněná semena.

Využití semen a jejich obsah

Lněné semínkoSemena lnu se používají v mnoha odvětvích. Především pekárenský průmysl je přidává do některých druhů pečiva. Mají také své místo v přírodní medicíně a také v kuchyni, především v oblasti zdravé stravy. Lněná semínka obsahují celou řadu prospěšných látek. Stejně jako většina semen obsahují nenasycené mastné kyseliny (konkrétně cenné omega 3 a také omega 6), dále vitamíny (B, C, E), minerály (vápník, hořčík) a další látky, zmiňme například lecitin.

Použití

Jak již bylo zmíněno v úvodu, lněná semena se používají velmi často při zácpě. Toto použití zná téměř každý. Lněná semínka totiž vytváří sliz, který na sebe naváže veškeré škodlivé látky. Ty poté vyvede z těla ven a usnadní vyprazdňování. Podobnými účinky se pyšní také psyllium, které se k léčbě zácpy používá taktéž velmi často. Zácpa však není jediným problémem, který umí lněná semena vyřešit.

Žaludek

Kromě zácpy dokáže lněné semínko léčit i onemocnění, související se žaludkem. Nejčastěji jde o záněty či vředy. Jak již bylo zmíněno, lněná semínka produkují sliz. Ten mimo jiné urychluje regeneraci a taktéž chrání vnitřní prostory orgánů.

Játra a cévy

Máte-li problémy s játry nebo s cévami, lněné semínko může opět pomoci. Při léčbě těchto onemocnění však nelze používat samotná semena, nýbrž olej z nich vyrobený. Lněný olej je obecně velmi účinný a pomáhá také při léčbě vysoké hladiny cholesterolu.

Kožní problémy

Lněné semínko si dokáže poradit i s kožními problémy – ekzémy nebo popáleninami. Za tímto účelem se využívá zevně.

Zpracování

Výše jsme si uvedli onemocnění, které dokáže lněné semínko vyléčit. Různé typy nemocí a problémů však vyžadují odlišný způsob přípravy lněného semene. Pokud budete lněné semínko vařit ve vodě nebo mixovat, vznikne sliz. Budete-li jej konzumovat, pomůže vám při onemocnění žaludku. Pokud chcete vyřešit střevní potíže, konzumujte lněné semínko celé. Pokud nemůžete pozřít samotnou lžíci semínek, nasypte je do jogurtu či müsli. Jak již bylo zmíněno, játra a cévy můžete léčit lněným olejem, který si můžete zakoupit. A pro léčbu kožních problémů je zase třeba lněné semínko uvařit a rozmixovat. Tím se vytvoří kaše, kterou lze na poraněná či ekzémem zasažená místa nanášet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno