Jalovčinky

Jalovčinky jsou známé také jalovcové bobule. Odborně se označují jako galbula a jedná se o plody jalovce. Tyto plody jsou velmi aromatické a v sušené podobě se používají jako koření – typicky ke zvěřině. Zajímavé je také použití jalovčinek na výrobu alkoholických nápoj (gin či borovička). Ve skutečnosti nejsou jalovčinky bobule, ale šišky – ovšem velice neobvyklé šišky, které mají dužnatý obal. Nejvíce se používají jalovčinky z jalovce obecného.

Jalovčinky

Historie

Použití jalovčinek bylo zaznamenáno již u starých národů, mezi které patří Římané, Řekové a Egypťané.

  • Řekové používali jalovčinky jako bylinu k očistným ceremoniím a ke zvýšení fyzické výdrže (zejména pro sportovce), přičemž zaznamenali použití bobulí jalovce jako léku dlouho předtím, než se jalovčinky začali používat jako koření.
  • Římané používali jalovčinky jako levně vyráběnou náhražku černého pepře, jehož dovoz z Indie byl nákladný.
  • Jalovčinky byly nalezeny v egyptských hrobkách; Egypťané používali jalovec jako léčivou bylinu a na balzamování zemřelého.

V tradiční čínské medicíně se plody jalovce používají po staletí jako stimulant pro ledviny a močový měchýř k vyplavování nečistot a toxinů. Používá se také jako obecná antibiotická bylina k léčbě infekcí a jako trávicí tonikum pro žaludek, střeva a slezinu.

Nezralé jalovčinky

Jalovec obecný

Jalovec obecný (Juniperus communis ) je strom, který roste i u nás a známý je již od starověku. V České republice patří jalovec obecný mezi chráněné jehličnaté stromy. Častokrát se vysazuje jako okrasný strom. Vytváří samičí i samčí rostliny. Jalovčinky jsou ale plody také jiných druhů jalovců – tento rod zahrnuje 60 až 70 různých druhů. Pro jalovec je typický kuželovitý tvar. Ve druhém roce se zbarvuje do modro-černého odstínu. Na konci jara kvetou na rostlině malé květy.

Použití jalovčinek

Asi nejběžnější je kulinářské použití jalovčinek jako koření. Toto koření se používá také k aromatizaci ginu. Pro své léčebné účely se používá jako éterický olej vyrobený destilací rozdrcených, sušených nebo fermentovaných bobulí parou. Jinak se jalovčinky používají obdobně jako sušené ovoce. Jalovčinky se používají již tisíce let. Výtažky z jalovce se historicky používaly k léčbě mnoha onemocnění, včetně kousnutí hadem a střevních červů. Domorodí Severoameričané používali plody jalovce k léčbě stavů, jako je tuberkulóza, infekce močového měchýře a další.

Gin

Zdravotní účinky jalovčinek

Je důležité si uvědomit, že zatímco jalovcové bobule obsahují látky, které mají potenciálně prospěšné vlastnosti, a přestože existují slibné studie na zvířatech, neexistují žádné klinické studie u lidí, které by prokázaly klinický přínos jalovcových bobulí. Olej připravený z těchto bobulí má diuretické vlastnosti (podporuje produkci moči) a antiseptické vlastnosti. Jalovcový olej je také známý jako gastrointestinální dráždidlo (žaludek a střeva), o kterém se předpokládá, že pomáhá podporovat pohyb potravy trávicím traktem. Sušené ovoce a olej se používají k úlevě od žaludečních obtíží.

Další zdravotní účinky

  • Diuretické účinky (zvyšuje výdej moči, snižuje otoky a pomáhá snižovat krevní tlak),
  • zdravá kůže,
  • protizánětlivé vlastnosti,
  • snížení otoku,
  • antiseptické a antimikrobiální vlastnosti,
  • antibakteriální a antifungální účinky,
  • snižuje poškození způsobené volnými radikály,
  • podporuje trávení,
  • chrání mozek a nervový systém.

Jalovec nápoj

Dávkování

Obecně doporučená dávka plodů jalovce je:

  • 2 až 10 gramů denně celých či drcených jalovčinek nebo ovoce v prášku,
  • 20 až 100 miligramů éterického oleje pro dyspepsii,
  • 2 až 3 gramy máčené ve 100 ml převařené vody po dobu 20 minut a užívané třikrát denně k infuzi.

Příprava

Chcete-li použít plody jalovce jako koření podporující zdraví v jídle nebo při vaření, uvádíme několik tipů k použití:

  • Před použitím bobulí v omáčkách nebo masových marinádách je vždycky předem rozdrťte. Drcení proveďte tak, že si potřebné množství jalovce dáte do sáčku, uzavřete a položíte na kuchyňské prkénko. Rozdrtíte ho klepáním paličkou na maso. Poté, co jsou bobule rozdrceny, položte je na prkénko a nakrájejte je nadrobno. Pro jemnější chuť mohou být bobule opečené, ale nepřevařte je – spálené mají hořkou chuť.
  • Pro přípravu nealkoholického nápoje můžete smíchat 90 ml toniku s 30 ml jalovcového sirupu. Zastříkněte limetkou a podávejte s ledem.
  • Připravte si chutný diuretický čaj namočením jalovcových bobulí ve vroucí vodě po dobu 10 minut, přidejte med nebo jiné přírodní sladidlo.

Jalovec

Sirup z jalovčinek

Na přípravu sirupu budete potřebovat pouze tři ingredience: jalovčinky, vodu a cukr. Připravte si 1 lžíci drcených jalovčinek a šálek o objemu 150 ml. Do hrnce nasypte jeden takový šálek cukru krystal a jeden šálek vody. Přidejte také jalovčinky a přiveďte k varu. Po 15 až 20 minutách směs odstavíme a necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Poté směs přemístíme minimálně na 4 hodiny do lednice. Následně směs slijeme a šťávu uchováváme v tmavé lahvičce v lednici. Spotřebujte do jednoho měsíce.

Použití jalovčinkového sirupu

Tento sirup můžete použít jako sladidlo nejrůznějších nápojů (teplých i studených). Svou chutí vám bude trochu připomínat gin – avšak jedná se o úplně nealkoholický nápoj. Sirup z jalovčinek je ale vhodný také k přípravě alkoholických koktejlů. Aromatická chuť jalovčinek je velice zvláštní a nenapodobitelná. Můžete jí ozvláštnit také nejrůznější druhy dezertů a ovocných salátů. Sirup skrývá chuť borovice, citronů a bylinek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno