Slunečnicová semínka – vliv na člověka

Slunečnicová semínka jsou chutná, cenově dostupná a obsahují řadu zdraví prospěšných látek a vitamínů. Pokud vás zajímá, jak může konzumace slunečnicových semínek pozitivně prospět vašemu zdraví, čtěte dále.

Semínka slunečnice jsou v dnešní době k zakoupení prakticky v jakémkoliv řetězci s potravinami. Jejich cena není vysoká, a tak u nás patří k mezi oblíbená. V obchodem se setkáte nejčastěji s balením loupaných slunečnicových semen, výjimkou však nejsou ani semínka pražená ve slupce. Oblíbená jsou také solená slunečnicová semínka. Naše tělo však nejvíce ocení konzumaci slunečnicových semen v jejich přírodní sušené podobě. Je pak jen na vás, jak s nimi budete dále nakládat, zda je použijete jako přídavek do pokrmů – salátů, müsli či směsí, nebo je budete konzumovat jen tak.

Vliv slunečnicových semen na zdraví

Jak jsme se již zmínili, slunečnicová semena obsahují řadu látek a vitamínů, které jsou pro lidský organismus prospěšné. Pojďme se podívat, jaké látky konkrétně obsahují a jak na nás působí.

Antioxidanty

Slunečnicová semínka se používají jako přírodní antioxidanty. Obsahují totiž selen a vitamín E, tyto látky mají antioxidační účinky a pomáhají vašemu tělu zbavit se volných radikálů a nebezpečných látek. Díky tomu jsou slunečnicová semínka stravou, zajišťující „věčné mládí“ – zabraňují procesu stárnutí kůže, pravidelná konzumace způsobí její zkvalitnění.

Vitamíny skupiny B

Co se týče vitamínů, ve slunečnicových semenech naleznete velké množství vitamínů ze skupiny B. Ty se ve velké míře podílí na zlepšování psychické podoby a boji proti depresím. Pokud tak potřebujete zlepšit náladu, potlačit stres nebo či zklidnit nervy, nasypte si do misky několik hrstí semínek a v klidu „chroupejte“. Nejen tyto vitamíny posilují vaše nervy. Semínka totiž obsahují aminokyselinu tryptofan, která podporuje produkování látky serotoninu, která se také podílí na zlepšení nálady. S nadsázkou tak můžeme říci, že slunečnicová semínka fungují jako přírodní antidepresivum.

Draslík

V semínkách se také nachází draslík, jehož příjem je pro náš organismus velmi důležitý. V těle by mělo být přiměřené množství sodíku a draslíku, u mnohých však dochází k nerovnováze. Právě konzumace těchto semen pomůže hladiny vyrovnat. Draslík se podílí na regulaci tlaku v buňkách.

Další látky

Kromě vitamínů a zdraví prospěšných látek jsou slunečnicová semínka vnikajícím zdrojem energie. Obsahují tak hodně vlákniny, ale také proteiny, zdravé tuky a látky jako zinek, železo nebo fosfor. Obecně je konzumace slunečnicových semen doporučována těm, kteří trpí dýchacími problémy (především astmatem), nespavostí či kožních onemocnění.

Hrstka slunečnicových semínek denně váš rozpočet nezruinuje a prospěje vašemu tělu výrazným způsobem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno