Juviové ořechy

Juviové ořechy, které známe spíše jako para ořechy (nebo také brazilské ořechy), jsou plodem stromu s názvem juvie zteplá (Bertholletia excelsa). Jedná se o 40 až 50 metrů vysoký strom, který se nachází v deštných pralesích, zejména tedy v Jižní Americe. Jméno para ořechy tyto plody dostaly pravděpodobně díky jménu brazilského přístavu Pará, který sloužil k vývozu těchto ořechů do Evropy.

Kde najdeme juviové ořechy?

Jakkoli je ovoce chutné, vyvíjí se ze žlutých květů, které nepříjemně páchnou. Takže mnohem lepší je být až u vývoje samotných plodů, kterými jsou tobolky s pevnějším vnějším oplodím. Uvnitř této tobolky (která má 10 až 20 cm v průměru) se ukrývá to, co nazýváme para ořechy – semena s tvrdou skořápkou a chutným bělavým jádrem. V jedné tobolce jich najdeme 12 až 22.

Tobolka

Pěstování juvie

Jedná se o velice mohutný strom, který je velice obtížný k pěstování. Proto se také pěstuje velice zřídkakdy – plody, které se sbírají, pochází z divoce rostoucích stromů. Jakmile tobolky dozrají, spadnou samy ze stromů. Sbírají je obvykle domorodé obyvatelstvo, které z nich vybírá semena. Tato práce je poměrně nebezpečná, protože tobolky samozřejmě odpadávají postupně a z velké výšky. Bylo již několik případů, kdy sběrači byli zraněni nebo dokonce zabiti padající tobolkou tohoto stromu.

Využití juvie ztepilé

Semena juvie ztepilé ale nesbírají pouze lidé. Jsou zdrojem obživy mnohých živočichů – například hlodavců, které známe pod názvem aguti. Tito si z ořechů dělají zásoby. Když se jim nepodaří zkonzumovat je včas, para ořechy vyklíčí. A právě toto je jeden ze způsobů, jak se juvie rozmnožuje. Avšak ořechy nejsou to jediné, čím nás strom obdařuje. Dřevo juvie je poměrně tvrdé a má narůžovělou až ořechově hnědou barvu. Používá se na výrobu nábytku a podlah, dýh nebo palub lodí.

Juvie ztepilá

Nutriční obsah para ořechů

Ze semen se jí pouze jádra. Ta jsou velmi výživná – skládají ze zejména z tuků (70 %) a bílkovin (15 %). Mezi další hojně zastoupené složky patří také sacharidy (7 %). Z vitamínů jmenujme vitamín A, B1, B2, B3, E a D. Z minerálních látek selen, draslík, vápník, fosfor, železo a hořčík. Ořechy můžeme jíst obdobnými způsoby jako jiné druhy ořechy. Slouží tedy zejména k přímé konzumaci, nebo se obalují v cukru, jogurtu či čokoládě. Jsou součástí výživných tyčinek, ale také ve spoustě cukroví. Máčené vyloupané plody se také někdy používají pro výkrm kaprů.

Skladování ořechů

Plody je vhodné oloupat až těsně před konzumací, protože po oloupání poměrně rychle žluknou. Pokud si nakoupíte juviové (para) ořechy v obchodě, skladujte je v lednici. Nevyloupané ořechy vydrží v lednici klidně i dva roky. Chuť čerstvých ořechů je sladká – hořké a žluté ořechy jsou známkou žluknutí.

Para ořechy

Pozor na alergie

Lidé alergičtí na ořechy by se měli vyhýbat také konzumaci para ořechů. Z těchto ořechů se ale vyrábí také oleje a krémy určené k vyživení pokožky, proto je vhodné kontrolovat také složení kosmetických produktů, které užíváte. Hlavní příčinou alergie je látka zvaná albumin. Tato látka je velice odolná vůči trávení a způsobuje poměrně silnou reakci imunitního systému.

Pozor na otravu

Juviové ořechy obsahují poměrně dost selenu. To je minerál, který je napůl dobrý a napůl špatný. Je to podobné jako s jinými látkami – do určité míry jsou prospěšné, když to s nimi ale přeženete, tak mohou být i zdraví škodlivé. Pokud selen užíváme v rámci doporučeného množství, tak spolu s vitamínem E působí jako antioxidant – pomáhá nám zbavovat se volných radikálů, které jsou potenciálně škodlivé. Dále pak selen zpomaluje účinek některých virů, jako je například HIV. Chrání imunitní i endokrinní systém a DNA před poškozením. Má protizánětlivé účinky. Pokud ale selenu sníme více, než bychom měli, může tento minerál působit toxicky.

Para ořechy

Kolik para ořechů můžu sníst?

V jednom para ořechu se nachází asi 100 μg selenu. Maximální denní dávka je ale už 400 μg. To znamená, že bychom měli sníst maximálně čtyři para ořechy za den. Avšak selen nepřijímáme pouze v para ořeších, proto se jako doporučené denní množství stanovuje obvykle jeden až dva para ořechy za den. Je to poměrně malé množství ořechů, které může způsobit otravu, proto je velice snadné se s pomocí para ořechů předávkovat selenem.

Předávkování selenem

Předávkování selenem se projevuje nevolností, průjmem a zvracením. Tomuto předávkování se říká selenóza a vzniká tehdy, když dlouhodobě konzumujete více selenu, než je doporučené denní množství. Pokud sníte za den více než 3 000 μg, může dojít k přímému poškození DNA.

Bertholletia_excelsa

Vyzkoušejte kuře s para ořechy a granátovým jablkem

V mixéru rozmixujte na pastu 150 g para ořechů, oloupaný zázvor velikosti palce a 1 stroužek česneku. Poté přimíchejte s 250 g kokosového mléčného jogurtu a 4 lžíce šťávy z granátového jablka. Do této marinády naložíme 6 kuřecích stehen přes noc. Druhý den pečeme na 190 °C po dobu asi 1 hodiny dozlatova.

Zajímavosti o juvii ztepilé

  • Tento strom obvykle roste v těžce přístupných terénech, protože vyžaduje, aby jeho květy opyloval speciální druh včel. Tyto včely jsou větší, než ty, které známe my, a žijí pouze v nedotčených částech tropického lesa.
  • Většina produkce para ořechů pochází spíše z Bolívie než z Brazílie (možná bychom jim tedy měli začít říkat bolivijské ořechy?).
  • Juvie ztepilá je strom, který roste více než 500 let. Některé ze stromů mají dokonce neskutečných 1 000 let!
  • Ve skutečnosti se z botanického hlediska nejedná o ořechy, jsou to jedlá semena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno