Setý mák a zdraví

Mák je využíván již dlouhá léta, a to zhruba od pátého tisíciletí před naším letopočtem, kdy byl pěstován na pláních v oblasti Středozemí. Jako zdroj opia jej znali i obyvatelé Mezopotámie či Egypťané, kteří jej využívali v lékařství jakožto sedativum. Otázkou je, zda naši předkové znali i úžasnou potravinářskou stránku setého máku, který našemu tělu dodává mnoho prospěšných látek.

Mák a jeho kouzelné zdravotní účinky

Mák je v každém případě neuvěřitelně bohatým zdrojem vápníku, jež je zde obsažen výrazně více, než v mléce či sýrech. Díky tomu mák přispívá vývoji a funkci našich zubů i kostí, které zvládne i velmi dobře zpevnit. Neobejdou se bez něj ani naše svaly či nervová soustava.

Mezi další významné látky obsažené v máku bezesporu patří i zinek, hořčík, sodík či nenasycené mastné kyseliny. Potravina pomáhá zlepšit spánek i usínání, zklidňuje a výjimečně působí na naši pokožku, vlasy či nehty. Krom této regenerace navíc pomůže při léčbě lupénky či ekzému – a to vše díky obsaženému vitamínu E.

 

Níže si uvádíme i praktickou tabulku, ve které můžeme vidět obsah látek na 100 gramů máku:

18,4 gramů

bílkoviny
14,6 gramů

sacharidy
60,3 gramů

tuky

Nejenom snídaňový recept plný máku

Vzhledem k tomu, jak krásně si mák rozumí s pohankou a švestkami, byl by hřích, kdybychom nezmínili i příjemný recept, který se hodí zejména jako výživná a zdravá snídaně. Vařit budeme pohankovou kaši – s mákem a se švestkami.

Ingredience:

 – sojové mléko
 – pohanková krupice
 – čerstvé švestky
 – mletý mák

Množství surovin závisí samozřejmě jednak na počtu osob, dále také na chuti a našich preferencí. Nemusíme se však ničeho bát – pohanková kaše se dá dobře vařit tzv. „od oka“.

Postup:

Mléko nalijeme do odpovídajícího kastrůlku a přivedeme jej k varu. Poté do nádoby nasypeme pohanku, švestky nakrájené na malé kousíčky a mák. Dle chuti lze přidat i další suroviny (ořechy, rozinky). Vaříme zhruba 15 minut a podáváme ihned – nejlépe totiž tato snídaně chutná ještě krásně teplá.

Mák a jeho obsah omamných látek

Již výše jsme si zmínili fakt týkající se máku jakožto zdroje opia. Díky tomu je dokonce jeho pěstování v některých zemích zakázáno a celá rostlina je brána jako droga. Ničeho se však bát nemusíme – produkce máku je zvláště u nás dobře hlídána a ohled je brán zejména to, aby mák dostatečně dozrál. Problematická jsou zejména nedozrálá semena, která obsahují velké množství kodeinu, jež má sedativní účinky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno