Pistácie a zdraví

Pistácie nám chutnají, ačkoliv jsou výrazně dražší než arašídy, díky své křupavosti a chuti si na nich rádi pochutnáme. Věděli jste však, že pistácie obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek a prospívají našemu organismu?

Pistácie poznáme na první pohled. Chutné oříšky se skrývají pod tvrdou slupkou, kterou je třeba odstranit. Ačkoliv známe především pražené slané varianty pistácii, lze je konzumovat i zasyrova. Typické jsou především díky své zelené barvě, díky které si je nespleteme s jinými oříšky. Obecně platí, že čím výraznější zelenou barvu mají, tím jsou kvalitnější a obsahují větší počet zdraví prospěšných látek.

Látky, obsažené v pistáciích

Pistáciové oříšky obsahují především velké množství minerálů a zdraví prospěšných tuků. Jsou bohaté na draslík, bílkoviny, zinek, selen, vápník či fosfor. Obsahují také dostatek vitamínu A, B či E. Je třeba zmínit, že obsahuje takřka polovinu doporučené denní dávky mědi, na kterou se často zapomíná. Přitom se společně se zinkem podílí na správném využití cukrů a také podporuje stavbu kostí a CNS. Pistácie obsahují z více než poloviny zdraví prospěšné oleje. Je třeba upozornit, že u špatně skladovaných pistácií může docházet ke vzniku plísní a výskytu alfatoxinu. Jde o jed, který je karcinogenní a způsobuje jaterní onemocnění. Při správném skladování a nakupování od běžných prodejců, kteří musí pistácie kontrolovat, však obavy mít nemusíme.

Pistácie a zdraví

Díky velkému obsahu zdraví prospěšných látek má pravidelná konzumace pistácií blahodárný vliv na lidský organismus. Pojďme se blíže zaměřit, v jakých oblastech nám může konzumace pistácií pomoci.

Antioxidant

Pistácie obsahují poměrně velké množství antioxidantů, které bojují s volnými radikály a chrání tak náš organismus před vznikem závažných zdravotních problémů. Díky antioxidantům rovněž dochází ke zpomalování procesu stárnutí a ke zdravějšímu vzhledu.

Zlepšení nálady i imunity

V pistáciích nalezneme také značné množství aminokyselin, a to především argininu. Díky němu se cítíme šťastně, máme dobrou náladu, ale současně posilujeme imunitní systém a chráníne se tak před vznikem dalších nemocí.

Další vlivy

Konzumací pistácií dodáme tělu velké množství důležitých minerálů a vitamínů. Díky hořčíku zlepšíme absorpci vápníku, obsažené fytosteroly zase přispějí k zabraňování vstřebávání vápníku ve střevech. Rovněž doplníme tělo o vlákninu a další látky.

Oříšky by měly být součástí každého vyváženého jídelníčku. Kromě toho, že obsahují velké množství zdraví prospěšných olejů, z nich doplníme organismus také o spoustu minerálů a vitamínů, které potřebujeme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno