Černý sezam a zdraví

Se sezamovými semínky jste se pravděpodobně již mnohokrát setkali. Vyzkoušeli jste ale černý sezam, který s běžně dostupným bílým krásně kontrastuje? Černý sezam je vlastně sezam neloupaný. Ve slupkách se uchovávají mnohé vitamíny a minerální látky, takže je vzhledem k působení na lidské zdraví účinnější. Jaké jsou tedy účinky černého sezamu?

Černý a bílý sezam

Černý sezam

Sezamová semínka mají své pevné místo v gastronomii i medicíně. Odnepaměti se používají v tradiční čínské medicíně, kde se obvykle přiřazují k játrům a ledvinám. Na trhu je běžně dostupný také sezamový olej, který je zase důležitou léčivou látkou v medicíně ájurvédy. Zatímco v každém obchodu narazíte na pytlíčky s loupaným sezamem, s tím černým neloupaným jen zřídkakdy. To je velká škoda, protože černý sezam obsahuje mnohem více zdraví prospěšných látek než ten loupaný. Černý sezam má také výraznější chuť, je třeba se smířit také s černou barvou pokrmů, do kterých se přidá. Také z toho důvodu může být ale použití černého sezamu v kuchyni zajímavým spestřením.

Černý sezam a obsah látek

Semínka sezamu obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Až z poloviny jsou tvořena nasycenými mastnými kyselinami, z jedné pětiny proteiny, dále obsahují přibližně 15 % sacharidů a necelých 10 % vlákniny. Černý sezam je bohatý na vitamíny B1, B2, B3, vitamín E a mnohé minerální látky. Obsahuje například hořčík, železo, fosfor, vápník nebo zinek.

Černý sezam a jeho vliv na zdraví

Díky obsahu velkému množství blahodárných látek působí sezam velmi pozitivně na lidský organismus. Má pozitivní vliv na vzhled pokožky a pleti, používá se také při onemocnění očí a sliznic. Konzumace černého sezamu je dobrá při stresu, uklidňuje a působí proti úzkosti. Doporučuje se také při anémii, osteoporóze, špatnému růstu vlasů a jejich šednutí nebo při zácpě. Černý sezam podporuje metabolismis, obranyschopnost, reguluje krevní tlak, chrání játra a obsahuje řadu látek působících proti rakovině

Recept na mléko z černého sezamu

Černý sezam můžete využít při přípravě různých pokrmů, hodí se ale také pro výrobu rostlinného mléka. Nenechte se odradit černou barvou, uvidíte, že vás jeho chuť oslní. Pro přípravu chutného mléka z černého sezamu budete potřebovat přibližně 1,5 hrnku sezamových semínek, 3 až 4 hrnky vody, špetku soli, jednu vrchovatou lžičku medu a 2 až 3 lžičky nadrobno nasekaných datlí. Veškeré ingredience přendejte do mixéru a nechejte mixovat tak dlouho, dokud se nevytvoří jemná krémová hmota. V mléku v černém sezamu by neměly zůstávat příliš velké kousky semínek ani datlí. Hotové mléko poté přeceďte přes jemné plátno a pochutnejte si na nápoji plném vitamínů.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno