Sezamový olej a jeho účinky

Sezamová semínka jsou oblíbená i u nás. Používají se do salátů, také sezamové tyčinky jsou u nás již řadu let vyhledávané. Věděli jste však, že je možné pořídit si sezamový olej? V mnoha zemích je jeho použití běžné, u nás se teprve rozšiřuje.

Sezam

SezamSe sezamovými semínky jste se jistě již někdy setkali. Ačkoliv je známé jako drobná bílá semena, mohou mít různou barvu, někdy i černou. Získávají se ze sezamu indického, který se vyskytuje především v Africe. Narazit na něj můžete také v Indii. Semena rostou v tobolkách. Sezam indický je vysoký asi dva metry, jde o jednoletou bylinu s modrými, fialovými nebo žlutými květy.

Sezamový olej

Ačkoliv u nás není sezamový olej příliš rozšířený, z historického pohledu šlo zřejmě o vůbec první typ semen, který se zpracovával na olej. Sezamový olej znali Asyřané již v době kolem roku 600 před Kristem. Používal se k jídlu, ale také jako lék. Dnes se u nás využívá především jako doplněk stravy a zakoupit lze obvykle jen ve specializovaných obchodem se zdravou stravou, případně v lékárnách. Ovšem v Asii, konkrétní v Číně nebo v Koreji se používá v gastronomii zcela běžně. Díky lahodné jemné chuti jej používají při přípravě celé řady pokrmů.

Léčivé účinky

I když je v Asii sezamový olej využíván pro svou lahodnou chuť, u nás stále slouží spíše jako doplněk stravy. To nelze považovat za chybu, jelikož obsahuje látky, které jsou z mnoha ohledů prospěšné pro lidský organismus. Upozorněme např., že konzumace tohoto oleje podporuje tvorbu krve, dále zvyšuje kvalitu spermií, kvalitu kostní dřeně. Máte-li problémy s řídnutím vlasů, sezamový olej vám taktéž může pomoci. Dále se doporučuje lidem s horkokrevností a ženám se silnými bolestmi při menstruaci.

Obsah látek

A díky čemu je sezamový olej tak účinný? Pochopitelně díky velkému množství obsažených vitamínů a zdravých látek. Zmiňme např. vitamín B1, B2 a B3, z minerálů hořčík, železo, fosfor, zinek a draslík. Dále obsahuje mastné kyseliny palmitovou, stearovou, olejovou, linolovou a stopy kyselin palmitoolejové, linoleové a aikosenové.

Konzumace sezamového oleje

Zatímco chuť takového lněného oleje je příliš výrazná a přebíjí další suroviny, díky jemné a vynikající chuti sezamového oleje by byla škoda ho jen polykat po lžičkách. Můžete jej přidat do salátu a dresinků, výraznější a vyváženější chuť však bude mít právě v pokrmech ve stylu Asie. Kuřecí či vepřové maso s rýží na sezamovém oleji musíme zkrátka vyzkoušet. Ovšem hodí se i do jiných pokrmů, např. do nákypů, koláčů či bábovek.

Sezamový olej je z hlediska zdraví prospěšných látek opravdovým pokladem. Pokud tak chcete využít jeho blahodárných účinků a ještě si pochutnat, stačí navštívit obchod se zdravou výživou a sáhnout po něm.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno