Bažantí vejce

Slepičí vejce patří nejen v české kuchyni k základním potravinám. Jsou součástí nejednoho receptu a spousta jídel by bez nich zkrátka nebyla taková, jaká mají být. Kromě slepičích vajec u nás můžete poměrně jednoduše sehnat také vejce křepelčí nebo při troše snahy třeba pštrosí. Co ale taková bažantí vejce?

Jak poznat bažantí vejce?

Jako první se podíváme na to, jak bažantí vejce vůbec vypadají, protože většina z nás se s nimi pravděpodobně nesetkala. Bažantí vejce je proti tomu slepičímu téměř o polovinu menší. Průměrná hmotnost jednoho bažantího vajíčka je zhruba 30 gramů. Co se tvaru týče, ten je stejný jako u slepičích vajec.

Barva bažantích vajec může být různá, záleží na konkrétním poddruhu bažanta. Můžete se setkat s vejcem tmavě šedým, světle zeleným nebo skvrnitým. Jisté druhy bažantů kladou hnědá a také o něco větší vejce. Takže jak vidíte, bažantí vejce mohou být skutečně různorodá.

Bažant

Zdravotní benefity bažantích vajec

Stejně jako každé jiné vejce, i to bažantí je skvělým zdrojem bílkovin. Bílkoviny jsou pro funkci lidského organismu naprosto nezbytné – urychlují hojení, zrychlují nárůst svalové hmoty, snižují únavu a spoustu dalšího.

Žloutek je velmi bohatý na železo. Železo je v lidském organismu důležité pro zdraví krve – je součástí červených krvinek, jejichž hlavní funkcí je transport kyslíku po těle. Bez toho by život nebyl možný. Nedostatek železa může vést k chudokrevnosti, proto je důležité udržovat si ho v těle dostatek.

Bažantí vejce obsahuje také vitaminy – především vitaminy B, ale také vitamin A a E. Proto se doporučuje jeho konzumace právě v případě nedostatku vitaminu B. Pokud nemáte dostatek vitaminu B, může se to projevit svalovými křečemi, únavou, psychickými potížemi, praskáním rtů či tvorbou oparů.

Bažantí vejce jsou velmi vhodná pro děti (ne mladší 3 let) a staré lidi. Podporují totiž správnou funkci mozku a tím zlepšují kognitivní funkce. Není však dobré to s nimi přehánět – i bažantí vejce mají totiž své nevýhody.

Nevýhody bažantích vajec

Bažantí vejce jsou velmi kalorická, neměli byste jich proto konzumovat příliš. Jednou za čas samozřejmě neuškodí, ale mít je k jídlu každý den rozhodně není příliš zdravé. Obzvlášť, pokud se snažíte hubnout, si dejte na konzumaci bažantích vajec pozor.

Další riziko je vlastně stejné jako u slepičích vajec a nikoho asi nepřekvapí – bažantí vejce mohou přenášet salmonelózu. Před vařením je proto vhodné skořápky pečlivě prohlédnout, zda nejsou někde nakřáplé, opláchnout je teplou vodou a teprve potom vejce řádně uvařit. Ostatně, stejně jako u každého jiného vejce.

Výživové hodnoty

 • kalorická hodnota – 700 kcal
 • bílkoviny – 6,5 g
 • tuky – 70,7 g
 • sacharidy – 4,3 g
 • železo – 3 mg
 • vitamin A – 0,04 mg
 • vitamin B1 – 0,01 mg
 • vitamin B2 – 0,2 mg
 • vitamin B3 – 0,003 mg
 • vitamin B4 – 70 mg
 • vitamin B5 – 0,5 mg
 • vitamin B6 – 0,4 mg
 • vitamin B9 – 0,008 mg
 • vitamin B12 – 0,002 mg
 • vitamin E – 0,5 mg
 • dále bažantí vejce obsahují: sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, chlor, síra, zinek, jod, fluorid, molybden

Jak uvařit bažantí vejce?

Bažantí vejce se připravují stejně jako ta slepičí. Můžete je uvařit, usmažit, přidat do různých salátů, těst či omáček. Záleží zkrátka jen na vaší představivosti.

Konzistence bažantích vajec se však již na první pohled od konzistence těch slepičích trochu liší. Nemusíte se ale ničeho lekat, je to naprosto normální. Mírně lišit se může i chuť jednotlivých bažantích vajec v závislosti na poddruhu bažanta. Nemusíte se tedy obávat ani v případě, že jedno bažantí vejce chutná trochu jinak než druhé.

Bažant

Další využití bažantích vajec

Už spíše jen pro zajímavost – bažantí vejce se nevyužívají jen v kuchyni. Využití najdou i v kosmetice. Díky svému složení mimořádně bohatému na živiny dokáží perfektně vyživit vlasy, nehty i pokožku. Můžete si tak zkusit vyrobit třeba domácí pleťovou masku z bažantích vajec.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno