Koroptví vejce

Také v kuchyni běžně používáte vejce? Pak jde nejspíš o ta slepičí. Zkuste ale pro jednou vsadit na trochu jiný druh. Koroptví vejce jsou co do obsažených látek mnohem zajímavější. A jak je tedy využít?

Vejce využíváme k vaření už po opravdu dlouhou dobu. A jak se od sebe liší jednotlivé druhy? Nebudeme vás dlouho napínat.

Koroptví i bažantí vejce jsou si velmi podobná

Mohou se chlubit pevnou skořápkou, jejíž barva se může pohybovat od hnědé barvy, přes olivovou až po bílou. Nejsou tak drobná jako například vejce křepelčí. Ovšem stejně se budou ze skořápek dostávat velmi špatně. Připravte si proto raději ostrý nůž a pořádnou razanci.

A kam se používají? Mají poměrně jemnou chuť, takže se hodí do dresinků či majonéz. Nejčastěji i se však servírují uvařená natvrdo. Vypadají skvěle v salátech i nakrájený na chlebíčcích. V tomto se velmi podobají vejcím křepelčím. Ta jsou však oproti nim o něco menší. Užijete je rovněž k přípravě aspiků, kde vypadají opravdu efektně. A do stejně skupiny vajec patří také ta od kulíka. Ta podávají prakticky výhradně vařená naměkko. Nejlépe tak vynikne jejich jedinečná chuť.

A jak dlouho je vařit, aby byla naměkko případně natvrdo? Pokud je chcete naměkko, odpočítejte od doby varu tři minuty. Nahniličko budete muset jednu minutu přidat. A vejce natvrdo je třeba vařit asi osm minut.

Další zajímavá vejce do vašeho menu

Často se používají i kachní vejce. U nich je však jedna důležitá podmínka – měli byste je konzumovat v co nejčerstvějším stavu. Čím déle totiž zůstávají „ladem“, tím pravděpodobněji se infikují bakteriemi. Jsou k tomu bohužel velmi náchylné. A co od nich očekávat? Jsou jakoby olejnatější – minimálně pokud je porovnáte se slepičími vejci. Podávají se proto prakticky výhradně vařená natvrdo. A jak dlouho je vařit? Pro dokonalý výsledek bude potřebovat čtvrt hodiny. A nebuďte po jejich oloupání překvapeni. Bílek totiž získá lehce modrou barvu a žloutek bude dočervena.

Poměrně dobře dostupná jsou na našem trhu i pštrosí vejce. Farem soukromých chovatelů stále přibývá. Mají velmi silnou skořápku a co do velikosti jsou asi 20x větší než běžné slepičí vejce. Takže i jedno jediné pštrosí vejce vydá na slušný počet omelet. Pokud ho získáte od spolehlivého chovatele, pak si jistě pohlídá, aby nebylo tzv. nasazené. To je vejce, které bylo vystaveno až příliš dlouho slunečním paprskům. Jinak se však pštrosí vejce vyznačuje opravdu zajímavou chutí, která neudělá ostudu ani v pečených moučnících.

A co je ještě k mání? Například vejce perliček. Jsou poměrně malá a gurmeti je mají v oblibě především kvůli jejich jemné chuti. Podávají se buď naměkko (v tom případě jim stačí pouhé tři minuty ve vroucí vodě) anebo natvrdo (vařte 5 minut). Poté je nutné je dobře oloupat a nakrájet (v případě vajec natvrdo) neb servírovat jako součást zeleninového salátu. Skvěle však vyniknou i jako předkrm, servírovaná na jednou jediném listů salátu – nejlépe lollo rosso.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno