Vejce od perličky

Popularita perliček stoupá. Tito zvláštně vypadající ptáci jsou nezapomenutelní – rozhodně si je nemůžete splést s jinými ptáky. Od kuřat a slepic se výrazně liší – nejde pouze o vzhled, ale také o jejich osobnost a návyky. Nejsou pro každého, ale abyste si mohli pochutnávat na jejich vajíčkách, nemusíte je chovat. Existují chovatelé, kteří se s vámi o vajíčka od perliček podělí (samozřejmě za úplatu).

Představujeme vám perličku

Pokud jste perličku ještě nikdy neviděli, budete možná překvapeni vzezřením tohoto ptáka. Tito ptáci mají charakter a dokážou hlasitě projevit, když se jim něco nelíbí – což je také důvod, proč mají trochu špatnou pověst. Perličky často pískají a skřípou, aby se navzájem vyplašily z blížícího se zkázy – například od kolemjdoucích psů apod. Takové výkřiky perliček jsou pro mnohé z nás velice zábavné, mohou být ale i poněkud otravné. Z perliček se ale stávají výborní hlídací psi, neuvěřitelná ochrana proti škůdcům a také dárci vajec.

Perlička hlava

Jak perlička vypadá?

Perlička je kropenatý pták: má černé peří s bílými skvrnami. Hlavu má oproti tělu velice malou. Pokud se na perličku podíváte, její hlavní částí je kulaté tělo. To je důvod, proč spousta lidí považuje vzhled tohoto ptáka za legrační. Perlička velice ocení, když jí dopřejete volný výběh, svá vejce ale budete muset dobře hledat. Perlička má totiž tendenci snášet vejce ve společném hnízdě mezi plevelem, takže při pohybu ve výběhu budete muset být opatrní. Vejce od perliček jsou k dispozici po celý rok.

Jaké vlastnosti mají perličky?

Perličky jsou velice společenské: když se jedna z nich zaběhne, volá tak dlouho, dokud nepřijde celé hejno. Můžete je chovat i s jinými druhy ptáků, jako jsou slepice, avšak je potřeba dát si na perličky pozor. Mají totiž tendence stát se teritoriálními a mohou napadat ostatní ptáky (následky klování mohou být velice brutální). Pokud je ale pěstujete společně od kuřete, pak by neměl být problém. Protože jsou v nejlepším případě polodomestikovaní, není neobvyklé najít je, jak se hnízdí ve stromech nebo jiných vysokých místech nad zemí. Pokud byste je chtěli pěstovat uzavřené, pak jim dopřejte plochu minimálně 60×60 cm na jednoho ptáka.

Perlička peří

Vejce od slepice nebo od perličky?

Slepičí vejce zná každý, a každý také ví, jak chutnají. Jen pro přehlednost si osvěžme, některá fakta o těchto vejcích. Skládají se ze žloutku a bílku a jsou skvělým zdrojem bílkovin. Jsou všestrannou přísadou, kterou můžeme použít při vaření, smažení i pečení. Perlička je oproti slepici houževnatější a může snášet vejce i tehdy, kdy slepice nesnáší (například když je horko). Vejce od perliček mají krémovou barvu se světle hnědými skvrnami. Užší konec je špičatější než kuřecí vejce. Mají vyšší poměr žloutku k bílku než slepičí vejce. Jsou ale také menší: obecným pravidlem je, že dvě vejce perliček se rovnají jednomu velkému vejci od slepice. Skořápka je tvrdší, takže budete potřebovat větší sílu, abyste ji rozlomili. Jinak chuť je prakticky stejná. Slepičí vejce jsou však mnohem dostupnější.

Krémovější chuť

Vejce od perličky mají bohatší a krémovější chuť, než vejce od slepice. Je tomu tak díky vyššímu poměru žloutku k vaječnému bílku. Žloutky jsou nejhustší částí vejce, takže vařený produkt bude nepochybně těžší. Díky tvrdší skořápce je také možné uchovávat perliččí vejce po delší dobu, aniž by ztratili na kvalitě.

Oranžový žloutek

Oproti slepičím vejcím mají ty od perličky také tmavší barvu. Jsou spíše oranžová než žlutá – ale barva závisí také na stravě jednotlivých ptáků (slepicím se často přidává do jídla kurkuma, aby měla žlutější žloutky. Také je důležité zamyslet se nad tím, že slepičí vejce, která si přineseme ze supermarketu, nemusí být tolik čerstvá, jako vejce od perličky, která si zakoupíme přímo od chovatele. To je zároveň výhodou vajec od perliček: nejsou produkována komerčně, takže si můžete být jisti jejich čerstvostí.

Nutriční hodnota

Pokud budeme srovnávat vejce od slepice a od perličky, je nutné podotknout, že srovnávám jedno slepičí vejce a dvě vejce od perličky: abychom měli stejnou hodnotu obsahu těchto vajec. Nutriční hodnota je opět závislá na tom, v jakých podmínkách jsou ptáci chování, takže informace zde budou obecné. Vejce od perličky jsou skvělým zdrojem bílkovin a mají dostatečné množství tuků, protože perlička ráda konzumuje hmyz a červy. Slepice jsou spíše na rostlinnou stravu. Vzhledem k tomu, že vejce od perličky obsahují více bílkovin a tuku, měla by také být chutnější (tuk je nositelem chuti).

Perlička

Kde se dají koupit vejce od perličky?

Tak a jsme u jedné z velkých nevýhod vajec od perličky. Nejsou tak dostupná jako slepičí vejce. Jednoduše nestačí zajít do supermarketu. Pokud tedy neznáte někoho, kdo perličky chová, budete si jejich vejce moci dopřát následujícími způsoby:

Farmářské trhy

Je ale potřeba najít ty farmářské trhy, na kterých se vyskytuje i chovatel perliček. Protože i zde je poměrně složité vejce od perličky získat.

Hledejte na internetu

Chovatele perliček si můžete najít sami, z pohodlí svého domova. Zkuste si vyhledat, zda se v okolí vašeho bydliště nenachází nějaký chovatel perliček, který prodává vejce. Možná budete překvapení, kolik budete mít možností.

Chovejte vlastní perličky

Pokud máte prostor a chuť, můžete si začít chovat vlastní perličky. Slepice snáší již od jednoho roku a je poměrně snadné takové slepice koupit. Perličky jsou původně z Afriky a mají rádi teplé prostředí, i když se jim daří i v chladném počasí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno