Rote Grütze

Máte rádi studené ovocné dezerty s příjemně kyselou chutí, které osvěží především v horkých letních dnes? Pak si jistě zamilujete ovocnou pochoutku Rote Grütze, která pochází z Německa a Skandinávie.

Rote Grütze je sladký ovocný pokrm, který pochází z německé kuchyně a patří také do národní kuchyně Skandinávie. Rote Grütze (v překladu červená krupice) je vlastně puding vyrobený z čerstvých červených lesních plodů. Je lahodný a sladký, obsahuje však také řadu vitamínů a zdraví prospěšných látek. Rote Grütze se obvykle podává vychlazené, takže je osvěžujícím pokrmem především v létě. Často se s ním setkáte na snídaních v německých hotelech. Rote Grütze můžete kombinovat s jogurtem, vanilkovým krémem, ale třeba i se zmrzlinou.

Rote Grutze

Potřebné suroviny pro přípravu Rote Grütze

Chtěli byste si tuto sladkou německou pochoutku připravit i doma? Jeho příprava vám nezabere příliš času. Budete k tomu potřebovat celkem 2 kg čerstvého nebo mraženého ovoce, 0,5 kg cukru krystal a kukuřičný škrob nebo agar pro zahuštění. Výběr ovoce je na vás, pro zachování červené barvy však vybírejte jen červené druhy ovoce. Ideální volbou jsou rybíz, maliny, višně, třešně, borůvky, ostružiny apod. Čím pestřejší směs vytvoříte, tím zajímavější kombinace chutí dosáhnete.

Postup přípravy

Máte-li nachystané všechny ingredience pro přípravu Rote Grütze, můžete se postit do vaření. Do velkého hrnce vložte všechno červené ovoce a dejte vařit společně s cukrem. Ovocnou směs průběžně míchejte, aby se nezačala připalovat a rovnoměrně měkla. Až bude ovoce měkké, ale ne rozvařené, zahustěte kukuřičný škrob nebo agar. Nedoporučujeme používat klasickou želatinu, protože by si Rote Grütze měl zachovat svou tekutější a měkkou konzistenci. Jakmile začne směs ovoce houstnout a začne připomínat puding, přelijte ji do několika zavařovacích sklenic a nechejte vychladnout. Pokud chcete Rote Grütze skladovat delší dobu, doporučujeme sklenice navíc zavařit v hrnci na 15 minut při teplotě kolem 80 °C.

S čím podávat

Pokud jste si připravili své domácí Rote Grütze, můžete se pustit do ochutnávání. V německých a skandinávských restauracích se často setkáte s Rote Grütze podávaným s chutným krémem z pravé vanilky. Doma si tuto ovocnou směs můžete přidat třeba do jogurtů, využijete jej také při pečení. Skvěle se doplňuje s vanilkovou zmrzlinou, které dodá příjemnou kyselost. Rote Grütze je tak skvělou pochutinou v létě, využijete ji však v průběhu celého roku.

Máte-li dostatek červeného ovoce, příprava Rote Grütze je ideálním způsobem jeho zužitkování.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno