Topinambury – léčivé účinky, recepty

Slunečnice topinambur, lidově známá jako židovské brambory, je rostlina s bohatým využitím v gastronomii i léčitelství. Skvěle chutná, má řadu zdraví prospěšných látek a právě proto zažívá v dnešních dobách renesanci a stává se populární.

Slunečnice topinambur

Bylina z čeledi hvězdnicovitých – slunečnice topinambur – má řadu dalších, hojně užívaných názvů. Pokud se tak setkáte s názvy jeruzalémské artyčoky či židovské brambory, vězte, že jde právě o zmiňované topinambury. Jde o nenáročnou rostlinu, která se pěstuje jak pro okrasu (může sloužit jako květina v květináči), tak pro konzumaci, kde se zpracovávají její hlízy. Pro výživnost se používá také k výkrmu hospodářských zvířat. Vzhledem ke své nenáročnosti na pěstování jsou častou alternativou tam, kde se nedaří bramborám. Odolává mrazům i vlhku, ovšem oproti bramborám je náročnější na zavlažování.

Látky a léčivé účinky

Topinambury jsou energeticky výživnou potravinou. Jsou bohaté na vlákninu, jsou tak skvělým doplněním jídelníčku těch, kteří mají problémy se zažívacím ústrojím. Topinambury v syrovém stavu obsahují poměrně velké množství inulinu, což je škrob, vhodný jako náhrada cukru pro diabetiky. Hlízy jsou dále bohaté na minerály, obsahují draslík, fosfor, vápník či železo. Pomáhá tak podporovat správný vývoj kostí a zubů. Podle vědeckých výzkumů má konzumace topinambur přináší řadu léčivých účinků. Snižuje cholesterol v krvi, reguluje krevní tlak, pomáhá při zlepšení činnosti trávicí soustavy a také chrání játra a ledviny. Je třeba také upozornit, že topinambury mají vlastnost odmítat škodlivé látky, proto jsou „čisté“ i hlízy, vypěstované v ne zrovna ekologicky přátelském prostředí. Jde tak ze samé podstaty o bio potravinu.

Využití topinambur v kuchyni

Jak již bylo uvedeno, topinambury mají velmi pestré využití v kuchyni. Dají se vařit, péct, dusit, je možné je použít i zasyrova do salátů. Přinášíme vám dva recepty, nad kterými si pochutnáte.

Topinamburová polévka

Topinamburová polévka je velmi chutným, rychlým a také levným pokrmem. Pro její přípravu budete potřebovat 500 g topinambur, 2 lžíce másla, malou cibuli, stroužek česneku, vývar (kuřecí nebo zeleninový) a petržel. Topinambury oloupeme a nakrájíme na větší kousky, cibuli a česnek nakrájíme najemno. Rozehřejeme máslo a na něm přidáme nakrájený česnek a cibuli. Po deseti minutách přidáme topinambury a zalejeme vývarem. Po uvaření (20-30 minut) vše rozmixujeme tyčovým mixérem a můžeme podávat.

Ovocné knedlíky ze slunečnice topinambur

Hlízy ze zmíněné rostliny mohou být skvělou surovinou pro přípravu netradičních ovocných knedlíků. Uvařené topinambury nastrouháme, přidáme sůl a mouku a necháme uležet. Dále s těstem pracujeme stejně jako s těstem na ovocné knedlíky, tj. naplníme požadovaným ovocem, „zabalíme“ a ve vroucí vodě vaříme 5 až 10 minut podle potřeby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno